Az EU büntetéssel fenyegeti a felkészületlen csatlakozókat

Vágólapra másolva!
Büntetést helyezett kilátásba az Európai Unió arra az esetre, ha a 2004 májusban csatlakozó tíz ország nem javítja ki a szerdán nyilvánosságra hozott, utolsó országjelentésben kifogásolt hiányosságokat. Magyarország csatlakozásával kapcsolatban négy területen talált elmaradásokat a bizottság, mind a négy kérdés a mezőgazdasággal kapcsolatos. Az Európai Bizottság szerint azok az államok, amelyek a figyelmeztetés után sem tartják be vállalásaikat, nem jelenhetnek meg az EU piacain termékeikkel. A bizottság összesen negyven olyan területet talált a tíz csatlakozni kívánó országnál, ahol komoly elmaradások vannak a tagországokhoz képest. A csatlakozni kívánó országokat sokkal alaposabb vizsgálatnak vetették alá, mint amit a jelenlegi tagállamokban végeznek.
Vágólapra másolva!
Intézményi lemaradásokat kritizál az Európai Bizottság/nagyvilag/20031103intezmenyi.htmlAz [origo] EU-oldala/nagyvilag/index.htmlItt minden EU-s kérdésére választ kaphatItt megtalálja a jelentésthttp://www.eudelegation.hu/EU-linkgyűjteményhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/tarsadalomtudomany/politika,_politologia/kulpolitika/Europai_Unio,_integracio/

Az Európai Bizottság negyven olyan problémát talált a csatlakozni kívánó tíz ország vizsgálata során, amelyek "konkrét aggodalomra" adnak okot, és megoldásuk "azonnali és határozott" lépéseket követel a csatlakozóktól. A bizottság szerdán nyilvánosságra hozott országjelentései alapján Lengyelország a legfelkészületlenebb, kilenc "piros lapot" érdemlő problémával. A lengyeleket Málta és Lettország követi hat, illetve öt megoldandó kérdéssel. Szlovákia és Magyarország négy, Csehország, Észtország és Ciprus három-három kérdéskörben kifogásolható. Legnagyobb meglepetésre Litvánia a második helyet szerezte meg két problémás területtel. A legjobban Szlovénia teljesített: Ljubljanának csak a diplomaták szakmai képesítésének kölcsönös elismerését kell megoldania.

Brüsszel három kategóriát állított fel aszerint, hogy Magyarország (és a többi csatlakozó) miként áll a korábban tett vállalások teljesítésével és mennyire kell komolyan venni az esetleges elmaradásokat. A jelentés általános része megállapítja, hogy Magyarország a legtöbb politikai területen az acquis-hoz való felzárkózás magas szintjét érte el - írja a Bruxinfo hírügynökség.

Magyarországon a bizottság jelentése négy problémát említ, ahol "azonnali és határozott cselekvésre van szükség". Mind a négy kérdés az uniós joganyag mezőgazdasági területével kapcsolatos. A csatlakozásig Magyarországon létre kell hozni az EU-s mezőgazdasági támogatások kezelésére és kifizetésére szolgáló intézményhálózatot, ki kell építeni az Integrált Igazgatási és Ellenőrzési Rendszert, fel kell készülni a vidékfejlesztési intézkedések végrehajtására, végezetül teljesíteni kell az élelmiszer-ipari üzemekre vonatkozó közegészségügyi követelményeket - tudósít az MTI.

A második kategóriába sorolták azt a korülbelül harmincöt-negyven kérdéskört, ahol Magyarország "részlegesen teljesíti" az uniós normákat. Itt "fokozott erőfeszítésekre" van szükség a 2004-es csatlakozásig. Ezek például az áruk és szolgáltatások szabad mozgásával, a szellemi és ipari tulajdonjogok védelmével kapcsolatosak. A mezőgazdaságban a bizottság a kereskedelmi mechanizmusokkal a cukor és a bor közös piaci rendtartásával, valamint állat-egészségügyi kérdésekkel foglalkozott részletesen. Ugyanakkor ide tartozik a vasúti közlekedés és a diszkriminációellenes politika is.

Az Európai Bizottság arra is figyelmezteti Magyarországot, hogy több EU-n kívüli országgal kötött kétoldalú megállapodást is fel kell mondania vagy újra kell tárgyalnia a csatlakozásig. A dokumentum ezek közé sorolja a Kanadával a külföldi befektetések védelméről kötött megállapodást és a Japánnal aláírt barátsági és kereskedelmi megállapodást. A Kínával a turisztikai szektorban kötött kétoldalú egyezményt pedig hatálybalépése után felülírja majd az erre vonatkozó EU-kínai egyezmény.