Vágólapra másolva!
Arnold Schwarzenegger győzelme a kaliforniai kormányzóválasztáson sokak szájára fagyasztott mosolyt. Hollywood sztárjai ugyanis pár napja még gúnyos vicceket eresztettek meg kollégájuk politikai ambícióit illetően. A többségében demokrata érzelmű hollywoodi filmszakma most elgondolkodhat, mennyiben járult hozzá Arnie sikeréhez.
Vágólapra másolva!

A márciusban megrendezett Oscar-gálán Steve Martin viccelődve jegyezte meg, hogy Michael Moore-t, a legjobb dokumentumfilm kategória győztesét az "elnök emberei" várják a hátsó kijáratnál. A poénnal a rendező Bush-ellenes kirohanását és az ezáltal keletkezett feszültséget próbálta oldani.

A márciusi helyzet (Bush Irak ellen indított offenzívája) pontosan megmutatta azt is, hogy nemcsak Michael Moore, de Hollywood színe-java vallja magát pacifistának, többségük demokratának is. Republikánusnak lenni az amerikai filmszakmában azt jelenti, hogy az ember a kisebbséghez tartozik. Ez Arnold Schwarzenegger kormányzói jelölése és megválasztása kapcsán is egyértelműen kiderült.

Az osztrák származású színész persze nemcsak pártállásával, hanem "alanyi jogon" is kiváltotta kollégái kritikáját és viccelődését. Robin Williams például ennyit fűzött hozzá poltikai törekvéseihez: "Mint ember bámulatos, és jó nagy a feneke. Következő hónapban Ashton Kutcherre szavazok."

Az elveiért harcoló Susan Sarandon férje, Tim Robbins sokkal diplomatikusabban fogalmazott, mikor a leendő kaliforniai kormányzóról kérdezgették: "Boldog vagyok, hogy New York-i vagyok, ez minden, amit mondhatok." De nemcsak ő, hanem Whoopi Goldberg is úgy tért ki a kérdés elől még a szavazás előtt, hogy keleti parti lakhelyével takarózott: "Nincs véleményem arról, hogy Arnold Sschwarzenegger a kormányzói székért indul. Én New Yorkban élek."

Voltak azonban, akik tevékenyen is részt vettek Schwarzi lejáratásában: a híresen demokrata Barbra Streisand (Clinton jó barátja), Cybill Shepherd és Pierce Brosnan több hírességgel együtt fizetett hirdetést jelentetett meg a Daily Variety pénteki számában, melyben arra buzdították a kaliforniai szavazókat, hogy ne hívják vissza posztjáról demokrata kormányzójukat, Gray Davist, és ezzel akadályozzák meg Arnie hatalomra kerülését.

Az aláírók között szerepelt Amy Pascal, a Columbia Pictures vezetője is, akinek stúdiója több Schwarzenegger-filmet is gyártott, így például A hatodik napon-t, és Az utolsó akcióhős-t. Szintén a kezdeményezés támogatói között volt Ron Meyer, a Vivendi Universal Entertainment elnöke, akinek cége pedig az Ítéletnap és a Junior című Schwarzenegger-filmeket készítette.

Alec Baldwin a választás előtt pár nappal tett látogatást egy demokrata pártházban, ahol Bush és Schwarzenegger ellen szónokolt. Nem fogta vissza véleményét a republikánus párt többi tagjával szemben sem: kijelentette, hogy a pártvezetők és a Bush-adminisztráció fele "szociopata vagy hülye". (A nemrég elhunyt Elia Kazan egyik utolsó interjújában pedig így nyilatkozott: "Bush egy még butább és veszélyesebb majom, mint az apja.")

Forrás: [origo]A híres amerikai showman, Jay Leno csupán annyit mondott: "A mai nap ékes bizonyítéka annak, mennyit jelenthet egyetlen fellépés a Tonight Show-ban." Schwarzenegger ugyanis a Terminátor 3-mal kapcsolatos promóciós szerepléseinek egyikén, épp Leno műsorában jelentette be, hogy indulni fog a kaliforniai kormányzói székért.

A nyilvánosság előtt csupán egyetlen hollywoodi híresség állt ki teljes mellszélességgel mellette: Rob Lowe. A színész még Az elnök emberei című sorozatból is kiszállt, hogy támogathassa Schwarzenegger törekvéseit. Ennek oka részben az volt, hogy így több időt szentelhetett a kampányra, melynek tanácsadóként maga is aktív részese volt, másrészt pedig az, hogy élesen elválassza a sorozatban játszott szerepét - a demokrata kormány egyik tagját - a valóságtól.

Arnie győzelme számára is azt jelenti, hogy a színészetet a politikai karrier váltja fel. Így nyilatkozott a választási eredményt kommentálva: "Boldog vagyok, hogy az emberek Arnoldot végre annak a vezetőnek látják, aki valójában. Egy izgalmas korszak kezdődik most Kalifornia életében."

A frissen megválasztott kormányzó pedig megígérte, hogy nem tesz különbséget támogatói és ellenzői között: "Minden tőlem telhetőt megteszek majd azért, hogy bizalmat ébresszek mindenkiben. Nem fogok csalódást okozni. Minden kaliforniai embert képviselni szeretnék, mindenki kormányzója akarok lenni." Igaza lehet tehát Rob Lowe-nak, mikor azt mondta: " Nehéz munka vár ránk."