Vágólapra másolva!
A cannes-i bemutató után újra fellángolt a Michael Winterbottom vágatlan szexjeleneteket is tartalmazó filmje körüli vita, mivel több csoport is tiltakozott annak bemutatása ellen.
Vágólapra másolva!

Nagy-Britanniában parlamenti képviselők és polgári csoportok szólaltak fel a valódi, vagyis nem imitált szexjelenetekben bővelkedő Nine Songs című dráma bemutatása ellen. Mindez az után történt, hogy a filmek korhatár-besorolását végző bizottság a múlt héten bejelentette, hogy a film 18 éven felüliek számára vetíthető besorolást kapott, ám ennek ellenére nem vágnak ki belőle egyetlen jelenetet sem.

Winterbottom filmjében többek között valódi behatolás, orális szex és maszturbáció látható, amelyet a 31 éves Kieran O'Brien és a 21 éves Margot Stilley hajtanak végre. A film készítői attól tartottak, hogy a Nine Songs a legszigorúbb R18 besorolást kapja majd meg, amelynek értelmében csak szexshopokban kerülhetett volna vetítésre. A bizottság szabályai szerint ugyanis a szexuális aktust ábrázoló filmeknek kizárólag az imént említett besorolás adható. A tény, hogy ennek ellenére a kevésbé szigorú 18 éven felüliek számára nézhető kategóriába sorolták Winterbottom alkotását, hatalmas felháborodást váltott ki.

Az eset kapcsán több társadalmi csoport és konzervatív parlamenti képviselő is felszólalt, akik attól tartanak, hogy a döntés nyomán elöntheti a mozikat a hardcore pornó.

"Véleményem szerint a bizottság keresztülhúzta a parlament terveit, és figyelmen kívül hagyta saját szabályait is" - nyilatkozta Ann Widdecombe konzervatív képviselő a Telegraph számárra. "Nem a bizottság feladata engedélyezni, hogy a pornográfia bekerüljön egy olyan médiába mint a mozi. Ez egy olyan dolog, amellyel David Blunkett belügyminiszternek is foglalkoznia kellene."

"Szerintem ez egy olyan eset, amikor a bizottság saját belátása szerint mozgatja hatáskörének határait" - mondta John Beyer, a Media Watch UK igazgatója. A Media Watch képviseli a nézői és hallgatói jogokat Angliában. "A belügyminisztériumnak vizsgálatot kellene indítani az ügyben."

A belügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott: "A bizottság független szervezetként végzi a munkáját, ehhez a belügyminisztériumnak semmi köze."

"A felvetés, mely szerint ez a film tovább tágítja a művészi szabadság határait, egyszerűen szánalmas, ostoba és unalmas indoklás" - tette hozzá Ann Atkins újságíró. "A rendező akkor sem ismerné fel a művésziesség fogalmát, ha az egyenesen homlokon találná. Mit képzel ez az ember, mire való az emberi képzelőerő?"

A brit színészszakmában is többen vélekedtek úgy, hogy Winterbottom túl messzire ment.

"Eleve nehéz egy szexjelenetet leforgatni" - mondta Isla Blair, aki a The History Man és a House of Cards című tévésorozatokban is szerepelt már imitált szexuális aktusokban. "Szerintem ha az az elvárás, hogy az ember csatlakozzon a vásznon szexelő emberekhez, ez már egy kicsit sok. Bármilyen jók is a színészek, illetve a film, nehéz nem arra gondolni, hogy pornófilmet látunk."

Az Isten hozott Szarajevóban!-t is jegyző Winterbottom egyetértett azzal, hogy mostantól más rendezők is alkalmazhatnak valódi szexuális aktusokat ábrázoló jeleneteket műveikben, de kizárta annak lehetőségét, hogy hardcore pornó valaha a vászonra kerüljön. Winterbottom szerint a szexualitás valódi ábrázolása olyan mélységet adott a Nine Songs-nak, amelyet egyébként nem lehetett volna kifejezni.

"Nincs semmi olyan a filmben, amit az emberek ne láthatnának" - nyilatkozta a filmes. "Nem olyan filmet akartam forgatni, amely csak a szexshopokban, a pornóvideók mellett látható. Olyasmit akartam készíteni, ami meg tudja érinteni a nézőket. Véleményem szerint, ha az ember egy szerelmi történetet akar bemutatni, annak fizikai aspektusait sem hagyhatja figyelmen kívül."

Forrás: Best Hollywood
Margo Stilley és Kieran O'Brien | Még több kép a filmből

Michael Winner a Bosszúvágy és a The Wicked Lady című alkotások rendezője védelmébe vette Winterbottomot, amikor úgy nyilatkozott, a felnőtteknek joguk van saját véleményt formálni a filmről.

"Senkit sem ér majd semmilyen károsodás, ha megnézi ezt a filmet" - nyilatkozta a Telegraphnak. "Senki sem szenved majd semmiféle lelki traumától. Emlékszem, 1950-ben készítettek egy húszperces rövidfilmet, amelyben meztelen nők hógolyóztak egymással. Akkor mindenki felháborodott, és mindenki azt kérdezgette, hogy hova vezet majd ez, s, hogy vajon nem mentek-e kicsit túl messzire az emberek."

A filmminősítő bizottság szóvivője szerint a filmmel kapcsolatos tájékoztatókban egyértelműen ki van emelve, hogy abban gyakori, valódi szexjelenetek láthatóak, így akit ez sértene, az megteheti, hogy nem megy el megnézni azt.

"A bizottság döntése szerint ebben az esetben a felnőtteknek jogukban áll eldönteni, hogy meg akarják-e nézni a filmet, vagy sem" - mondta a szóvivő. "A műben nem merülnek fel szexuális erőszakkal kapcsolatos kérdések."

2005 márciusában az [origo] filmklub vetítésén olvasóink premier előtt ingyen megtekinthetik a Nine Songs című filmet.