1956 egy kisfiú szemszögéből

Vágólapra másolva!
Befejeződött Erdőss Pál A gyermekkor tündöklete című filmjének forgatása. A Kovács István valós önéletrajzi elemekből építkező regényén alapuló dráma 1956 eseményeit meséli el egy kisfiú szemszögéből.
Vágólapra másolva!

Az ötvenes éveket és az 1956-os forradalom emlékezetét megidéző film, A gyermekkor tündöklete (Budakeszi srácok) tavaly október 24-én elkezdett forgatása június 19-én befejeződött. Az 1955 augusztusa és 1956 novembere között játszódó történet színtere az egykori Állami Fodor József Szanatórium és Budakeszi. Főszereplője az először 1998-ban, majd idén második kiadásban fentebbi címen megjelent regény tizenéves főhőse, akinek történetét egyes szám első személyben mondja el az író, Kovács István.

A szanatóriumi családias kisközösség és a második világháború után összekuszálódott, tágabb budakeszi közösség mindennapjait a gyermek-főhős szemén át látjuk, akárcsak 1956 őszének földindulásszerűen felgyorsuló eseményeit, és a valóságban is élt személyek - Sziklai (Szikszai) és Márity László - drámáját.

A rendező Erdőss Pál, akinek legutóbbi nagyjátékfilmje a tavaly bemutatott Üvegfal volt, az operatőr az előző filmet is fényképező Pap Ferenc. A forgatókönyvíró Zahora Mária, a producer Drabik János. A főhőst, Istvánkát Veégh Szabolcs alakítja, fontos mellékszerepekben láthatjuk majd Nagy-Kálózy Esztert, Huszár Zsoltot és Dörner Györgyöt. A film díszbemutatójára október 22-én kerül majd sor az Uránia Nemzeti Filmszínházban.