Brian Cox és Kern András egymással küzd meg a Magyar Filmdíjért

2017.02.08. 17:24

Tavaly a Liza, a rókatündér tarolt az első Magyar Filmdíjon, idén erre A martfűi rém-nek van a legnagyobb esélye. Duplázhat Balsai Móni, Hannibal Lecter első megformálójának többek között Kern Andrással és Thuróczy Szabolccsal kel megküzdenie. A február 26-án kezdődő Magyar Filmhéten bepótolhatja a tavalyi év legsikeresebbnek ítélt hazai alkotásait.

2017. február 26. és március 5. között rendezik meg a Magyar Filmhetet és azt követően a Magyar Filmdíjak ünnepélyes díjátadóját. A Filmakadémia tagjaitól legtöbb szavazatot kapott filmalkotások és alkotók összesen 23 kategóriában versenyeznek.  Budapesten új helyszínen, a Cinema City Aréna moziban vetítik le a tavalyi év legjobbnak ítélt filmjeit. Idén első alkalommal tíz vidéki nagyvárosban is lesznek Magyar Filmhét vetítések, valamint országos közönségdíjat is odaítélnek majd.

A Magyar Filmhétre a 2016. január 1. – 2016.december 31. között moziban és televízióban bemutatott filmeket lehetett regisztrálni. A Magyar Filmakadémia Egyesület tagjai titkos szavazással döntötték el, hogy a 23 kategóriában mely filmek, illetve alkotók versenyezzenek.

Képocka A martfűi rém című filmbőlForrás: Big Bang Media - Fotó: Szabó Adrienn

Tavaly a Liza, a rókatündér tarolt a díjátadón, idén erre A martfűi rém-nek van a legtöbb esélye, amely tizennégy jelölést gyűjtött be. Szorosan a nyomában van a tizenhárom jelölésig jutó Tiszta szívvel, és a tizenegy díjra esélyes Kút. Meglepő, hogy a moziban teljes érdektelenségbe fúló Halj már meg!-et is tizenegy jelölésre találták érdemesnek.

Duplázhat Balsai Móni, akit tavaly a Liza, a rókatündér főszerepéért tüntettek ki, most pedig a Tiszta szívvel-ben és A martfűi rém-ben nyújtott alakításaiért jelölték a legjobb női főszereplő díjára.  Magyar Filmdíjat kaphat Hannibal Lecter első megformálója, Brian Cox a Jutalomjáték miatt – már amennyiben több szavazatot kap Kern Andrásnál vagy Thuróczy Szabolcsnál.

Coco König és Brian Cox a JutalomJáték című filmbenForrás: A Company Hungary

 Azt is meglepőnek találtuk, hogy Anger Zsoltot nem A martfűi rém, hanem a Hurok mellékszerepéért jelölték. Tévéfilmes kategóriákban a Memo gyűjtötte a legtöbb, szám szerint hat jelölést, az élő szereplős kisfilmek versenyében a Mindenki nyerhet díjat pár héttel az Oscar-gála előtt.

JÁTÉKFILM KATEGÓRIA

A martfűi rém (producer: Ferenczy Gábor, Tőzsér Attila)
Jutalomjáték (producer: Berger József, Steve Bowden, Charlotte Wontner)
Hurok (producer: Hutlassa Tamás)
Tiszta szívvel (producer: (Stalter Judit)
#Sohavégetnemérős (producer: Lévai Balázs)

TÉVÉFILM KATEGÓRIA

A fekete bojtár (producer: Kálomista Gábor) – (Megafilm)
Memo (producer: Kálomista Gábor) – (Megafilm)
Szürke senkik (producer: Lajos Tamás) – (Film Positive Productions)
Tranzitidő (producer: Babos Tamás) – (KinoFilm Studio)

DOKUMENTUMFILM KATEGÓRIA

Herminamező árnyai (rendező: Zsigmond Dezső)
Kocsis – Intim megvilágításban (rendező: Surányi András)
Magyar korridor (rendező: Jamrik Levente)
Nemzetidegenek (rendező: László Gábor)
Soul Exodus (rendező: Bereczki Csaba)

KISJÁTÉKFILM KATEGÓRIA

Enyhén sós (rendező: Nagy Zoltán)
Fizetős nap (rendező: Bernáth Szilárd)
Mindenki (rendező: Deák Kristóf)
Semmi bogár (rendező: Visky Ábel)
Uchebnik (rendező: Csicskár Dávid)

ANIMÁCIÓSFILM KATEGÓRIA

LOVE (rendező: Bucsi Réka)
Az Égigérő Fa - A Küszöb (rendező: Hermán Árpád, Kovács Márton, Nagy Márton)
Cigánymesék: Káló, a cigánylegény (rendező: Horváth Mária)
Egy kupac kufli – Sose együnk gombát reggelire (rendező: Pálfi Szabolcs)
Luther Márton élete: Úton az Úr felé (rendező: Richly Zsolt)

JÁTÉKFILM HANGMESTER KATEGÓRIA

Balázs Gábor (Hurok)
Császár Gábor (Gondolj rám)
Tőzsér Attila (Halj már meg!)
Zányi Tamás (Jutalomjáték, Tiszta szívvel)

JÁTÉKFILM VÁGÓ KATEGÓRIA

Gothár Márton (Tiszta szívvel)
Kiss Wanda (Kút)
Kovács Zoltán (A martfűi rém, Hurok)
Mészáros Attila (#Sohavégetnemérős)

JÁTÉKFILM OPERATŐR KATEGÓRIA

Juhász Imre (Tiszta szívvel)
Máthé Tibor (Jutalomjáték)
Nagy András (Hurok)
Ragályi Elemér (Gondolj rám)
Szabó Gábor (A martfűi rém)

JÁTÉKFILM ZENESZERZŐ KATEGÓRIA

Bella Máté (Halj már meg!)
Kalotás Csaba (Tiszta szívvel)
Kunert Péter (Kút)
Lucio Godoy, Adrian Foulkes (Hurok)
Moldvai Márk (A martfűi rém)


JÁTÉKFILM FORGATÓKÖNYV KATEGÓRIA

Gilbert Adair, Edelényi János, Tom Kinninmont (Jutalomjáték)
Kamondi Zoltán, Márton László (Halj már meg!)
Madarász Isti (Hurok)
Sopsits Árpád (A martfűi rém)
Till Attila (Tiszta szívvel)

JÁTÉKFILM RENDEZŐ KATEGÓRIA

Edelényi János (Jutalomjáték)
Gigor Attila (Kút)
Madarász Isti (Hurok)
Sopsits Árpád (A martfűi rém)
Till Attila (Tiszta szívvel)

JÁTÉKFILM JELMEZ KATEGÓRIA

Flesch Andrea (Tiszta szívvel)
Pallós Nelli (Halj már meg)
Sarah Tapescott (Jutalomjáték)
Szakács Györgyi (A martfűi rém)
Sztevanovity Sandra (Kút)

JÁTÉKFILM LÁTVÁNYTERVEZŐ KATEGÓRIA

Ágh Márton (Tiszta szívvel)
Dévényi Rita, Sopsits Árpád (A martfűi rém)
Horváth Viktória (#Sohavégetnemérős)
Pallós Nelli (Halj már meg)
Pater Sparrow (Kút)

JÁTÉKFILM MASZKMESTER KATEGÓRIA

Borda Mátyás, Tilinger Attila (Hurok)
Forgács Böbe (Halj már meg!)
Kriskó Ancsa (A martfűi rém)
Novák Balázs, Ölvedi Szabolcs (Kút)
Tesner Anna (Halj már meg!)

JÁTÉKFILM SMINK KATEGÓRIA

Dobrovitz Szilvia (Kút)
Gerő Szandra (Tiszta szívvel)
Hortobágyi Ernella (Hurok)
Kund Barbara, Mettler Emese (#Sohavégetnemérős)
Wéber Gitta, Cakó Noémi (Gondolj rám)

JÁTÉKFILM NŐI MELLÉKSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Ónodi Eszter (Halj már meg!)
Payer Alma Virág (Halj már meg!)
Sztarenki Dóra (A martfűi rém)
Trokán Nóra (Kút)
Udvaros Dorottya (Kút)

JÁTÉKFILM FÉRFI MELLÉKSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Anger Zsolt (Hurok)
Fekete Ádám (Tiszta szívvel)
Hegedűs D. Géza (Halj már meg!)
László Zsolt (Kút)
Trill Zsolt (A martfűi rém)

JÁTÉKFILM NŐI FŐSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Balsai Móni (Tiszta szívvel, A martfűi rém)
Eszenyi Enikő (Gondolj rám)
Kováts Adél (Halj már meg!)
Szamosi Zsófia (A martfűi rém)

JÁTÉKFILM FÉRFI FŐSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Brian Cox (Jutalomjáték)
Hajduk Károly (A martfűi rém)
Jankovics Péter (Kút)
Kern András (Gondolj rám)
Thuróczy Szabolcs (Tiszta szívvel)

TÉVÉFILM FORGATÓKÖNYV KATEGÓRIA

Köbli Norbert (Szürke senkik)
Szabó Illés (Tranzitidő)
Tasnádi István (Memo)
Vitézy László, Pozsgay Zsolt (A fekete bojtár)

TÉVÉFILM RENDEZŐ KATEGÓRIA

Almási Réka (Tranzitidő)
Kovács István (Szürke senkik)
Tasnádi István (Memo)
Vitézy László (A fekete bojtár)

TÉVÉFILM FÉRFI FŐSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Adorjáni Bálint (A fekete bojtár)
Kovács József (Szürke senkik)
Lengyel Tamás (Memo)
Molnár Áron (Memo)
Trill Zsolt (Tranzitidő)

TÉVÉFILM NŐI FŐSZEREPLŐ KATEGÓRIA

Bánovits Vivianne (A fekete bojtár)
Holecskó Orsolya (Memo)
Kerekes Vica (Tranzitidő)

A Filmdíjakra jelölt filmeken kívül a Filmhéten bemutatják az alábbi öt dokumentumfilmet: Asszonyok lázadása, Pásztorének, Négy évszak a magyar pusztán, Csendes gyarmatosítók és A gondolkodás művészete, valamint egy válogatást is vetítenek a Filmarchívum restaurált, digitalizált filmjeiből.

Idén első alkalommal az Art Mozi Egyesület is csatlakozott a Filmhéthez, így a budapesti rendezvénnyel egy időben tíz vidéki városban, Debrecenben, Kaposváron,  Miskolcon,  Nyíregyházám, Pécsett, Székesfehérváron, Szegeden, Szolnokon, Szombathelyen és Szentendrén is vetítik a nevezett filmeket. További újdonság, hogy országos közönségdíjat is odaítélnek, az egyes városokban leadott közönségszavazatok alapján.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK