Még lassúbb növekedést vár az IMF

Vágólapra másolva!
Lefelé módosította a világgazdaság növekedésére vonatkozó várakozásait az IMF. Az előző, júliusi adatokat ez évre 0,2, jövő évre 0,3 százalékponttal csökkentették. A valutaalap szerint az a kérdés, hogy a kilábalás húzódik-e el, vagy újabb válságba süllyedünk.
Vágólapra másolva!

Tovább romlott a világgazdaság állapota 2012 júliusa óta, és a felerősödő kockázatok miatt lassúbb növekedés várható - írta a tokiói idő szerint kedden reggel kiadott legfrissebb Világgazdasági Kilátások kiadványában a Nemzetközi Valutaalap (IMF).

Az IMF szerint a legfontosabb kérdés most az, hogy a világgazdaság csak az elhúzódó kilábalásnak egy újabb turbulens időszakához érkezett, vagy a mostani lassulás tartós hatásokon alapszik. A válasz szerintük azon múlik, hogy az európai és amerikai döntéshozók képesek-e előremutató módon megbirkózni az előttük álló rövid távú kihívásokkal.

Ennek értelmében az európai politikusoknak olyan intézkedésekről kell dönteniük, amelyek javítanak az euróövezet perifériájához tartozó államok pénzügyi helyzetén. "Az Európai Központi Bank megtette a maga részét, és most a nemzeti döntéshozókon a sor, hogy aktiválják az európai mentőalapot (ESM), és olyan hiteles útvonalat jelöljenek ki, amely egy bankunió bevezetéséhez és a szorosabb költségvetési integrációhoz vezet" - írták. Az amerikai politikusoknak pedig meg kell akadályozniuk azt a jelentős és automatikus adóemelést és kiadáscsökkentést, amit a szövetségi adósságplafonra vonatkozó jelenlegi szabályozás előír, és kézzelfogható előrelépést kell felmutatniuk a költségvetés fenntarthatóságának kialakításában.

Az IMF a világgazdaság egészére vonatkozóan 3,3 százalékos idei és 3,6 százalékos jövő évi GDP-növekedést vár, ami rendre 0,2, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusban közzétett előrejelzésnél. Az IMF az euróövezetben az idén 0,4 százalékos gazdasági visszaesést, jövőre 0,2 százalékos növekedést vár. Az Egyesült Államokban az idén 2,2 százalékkal, 2013-ban 2,1 százalékkal bővülhet a GDP.

A Valutaalap számításai szerint a kínai gazdaság a 2011. évi 9,2 százalékos bővülés után az idén 7,8 százalékkal, 2013-ban 8,2 százalékkal nő. A japán GDP az idei 2,2 százalékot követően 1,2 százalékkal bővül 2013-ban.

Az euróövezeti infláció az idei 2,3 százalék után jövőre az Európai Központi Bank 2 százalékos célja alá, 1,6 százalékra süllyed. Az Egyesült Államokban a fogyasztói árak drágulási üteme az idei 2,0 százalékról 1,8 százalékra lassul.

Az IMF szerint a fejlett országokban pozitív hatással van a pénzügyi stabilitásra, a kibocsátásra és a foglalkoztatásra a jegybankok által teremtett likviditásbőség, jóllehet elképzelhető, hogy ez a hatás egyre halványabbá válik. Számos országban a kormányzatok hozzáláttak a magas deficitek csökkentéséhez, de a bizonytalanság, az alacsony bizalom és a pénzügyi szektor gyengesége miatt a jelentős költségvetési eredményekhez általában alacsony növekedés vagy recesszió párosul. A fejlődő és felzárkózó országokban pedig a döntéshozók azon tanakodnak, hogy miként alakítsák gazdaságpolitikájukat ilyen mértékű külső kockázatok mellett.

A Valutaalap szerint a fejlődő piacokon fenn kell tartani azt a képességet, hogy a gazdaság rugalmasan tudjon reagálni a sokkokra. Ehhez szükséges a kiegyensúlyozott költségvetési pozíciók megtartása, illetve az infláció és a hitelállomány féken tartása.