A NAV bankszámlákat zárolt

Nemzeti Adó- és Vámhivatal, dohány NAV bevetési osztály, dohányipar, sajtótájékoztatót tartanak
A hazai dohányipar szereplői és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal sajtótájékoztatót tartanak. Téma: a hazai feketekereskedelem állapota
Vágólapra másolva!
Több mint egymillió eurós pénzmozgás volt azokon a bankszámlákon, amelyeket zárolt a NAV, hogy a számlatulajdonos ellenőrzésekor megakadályozza az esetleges vagyonkimentést. A gyanús pénzmozgás miatti eljárást a NAV Pénzmosás Elleni Információs Irodája kezdeményezte. Hasonló vizsgálatok nyomán idén már 4,4 milliárd forint adóhiányt állapítottak meg a fővárosi revizorok.
Vágólapra másolva!

A Pénzmosás Elleni Információs Iroda (PEII) kezdeményezésére adóellenőrzés kezdődött annál a budapesti székhelyű kereskedelmi vállalkozásnál, amely minimális bevételről adott számot adóbevallásaiban annak ellenére, hogy bankszámláin jelentős forgalom volt, tájékoztat közleményében az adóhatóság. A kft. a magánszemélyektől érkező nagy összegű befizetéseket külföldi magánszemélyeknek és társaságoknak utalta tovább.

Kimentették a vagyont

A NAV azt ellenőrizte, hogy mi a gyanús pénzmozgás forrása, és a bankszámlák összesen több mint egymillió eurós forgalma összhangban van-e a társaság könyvelésével. A kft. ügyvezetője megpróbálta hátráltatni a vizsgálatot azzal, hogy az idézésre nem jelent meg, és a kért iratokat nem adta át.

A társaság feketekereskedelemből származó bevételének jelentős részét sem a könyvelésben, sem az adóbevallásokban nem tüntette fel, ráadásul könyvelése és bevallásai között mintegy félmilliárd forint az eltérés.

Az eltitkolt jövedelmet külföldre juttatták. A vagyonkimentés megakadályozására a NAV több mint 300 millió forint erejéig zárolta a kft. bankszámláit.

Nem vallotta be a cég a milliárdos jövedelmet Fotó: Bielik István - Origo

Már több mint húsz céget ellenőriznek

A PEII kezdeményezései nyomán hasonló ügyben több mint húsz gazdasági társaságot ellenőriz a NAV. A cégek bankszámláira 100 millió forintos nagyságrendben érkeztek magánszemélyek befizetései, és a pénzt jellemzően külföldi számlákra utalták tovább. Mint kiderült, ezek az összegek valójában a társaságok tényleges bevételei voltak, amelyeket adófizetés nélkül akartak kijuttatni az országból. Az idén eddig tizenhat ügyben összesen 4,4 milliárd forint adóhiányt tártak fel a fővárosi revizorok.