Rákapcsolnak a gazdasági nagyhatalmak

g 20 - bankvezető felirat Foglalkozás FOTÓ ÁLTALÁNOS konferencia pénzügyi szakember SZEMÉLY tanácskozás
Sanghaj, 2016. február 27. Csoportkép a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 pénzügyi vezetőinek sanghaji találkozójának résztvevőiről 2016. február 27-én. (MTI/EPA pool/Rolex Dela Pena)
Vágólapra másolva!
A piacok stabilizálására és a megrekedt gazdasági növekedés ösztönzésére szólítottak fel a G20-ak pénzügyi vezetői Sanghajban kétnapos tanácskozásuk végén, szombaton. 
Vágólapra másolva!

A pénzügyminiszterek és jegybanki vezetők este aláírt közös nyilatkozatából kiderül, a monetáris, a fiskális és a strukturális eszközök bevetését országonként és együttesen is a növekedés, a befektetések és a pénzügyi stabilitás szolgálatába kívánják állítani.

Erősödő kockázatok

Megállapították, hogy a globális gazdaság helyreállása folytatódik ugyan, de egyenlőtlenül, és nem az általuk kívánt mértékben, továbbá fenntarthatóságát és kiegyensúlyozottságát tekintve sem kielégítő módon. A monetáris politika a gazdasági aktivitást és az árak stabilitását fogja szolgálni, de magában nem elegendő a kiegyensúlyozott növekedés elősegítéséhez – fogalmaztak.

Hangsúlyozták,

nőttek a lassulás irányába ható kockázatok,

nagyobb a sebezhetőség veszélye, mivel ingadozik a tőkeáramlás, jelentősen estek a nyersanyagárak, fokozódtak a geopolitikai feszültségek, továbbá sokkolóan hatott a lehetőség, hogy az Egyesült Királyság kiléphet az Európai Unióból.

Megfontolt intézkedések

A korábbi gyakorlathoz hasonlóan az aláírók elkötelezték magukat amellett, hogy tartózkodnak a kompetitív leértékelésektől, a versenyhelyzetet befolyásoló árfolyam-változtatásoktól. Az eddig gyakorlattól eltérően megállapodtak abban is, hogy tájékoztatják egymást olyan pénzügypolitikai döntésekről, amelyeknek valuták egymást követő leértékelése, árfolyamháború lehet a következménye.

Csoportkép a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 pénzügyi vezetőinek sanghaji találkozójának résztvevőiről 2016. február 27-én Forrás: MTI/EPA/POOL/Rolex Dela Pena

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet pénzügyi vezetői ígéretet tettek arra is, hogy megfontolt makrogazdasági és strukturális intézkedéseiket világossá teszik, hogy

a politikai bizonytalanságot csökkentésék, minimalizálják a negatív következményeket, és elősegítsék az átláthatóságot.

A megbeszéléseken a vezető fejlett és fejlődő országok képviselői arról is tanácskoztak, hogy miként tudnának hatékonyan fellépni a tőkekiáramlással szemben, amelynek fokozódásához hozzájárult, hogy az Egyesült Államok tavaly decemberben hét év után szakított a nullához közeli kamatszint gyakorlatával.

Külön is tárgyalt a G7

A médiabeszámolók szerint helyi idő szerint szombaton kora reggel a G7-ek, a világ vezető gazdaságainak pénzügyi vezetői (a kínaiak képviselője nélkül) külön is leültek egymással, és informális megbeszélést folytattak.

A G20 csoport pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek találkozóján az IMF vezérigazgatója, Christine Lagarde a Bundesbank elnökével, Jens Weidmann beszél középen Forrás: XINHUA/Xinhua News Agency/Li Xin

Lou Csi-vej kínai pénzügyminiszter a kétnapos esemény befejezését követő nyilatkozatában kijelentette, az infrastrukturális beruházások a gazdasági talpra állás létfontosságú motorjai lesznek a G20-ak gazdaságainak. Azt is közölte, hogy

Kína elkötelezett a korábbiaknál nehezebb reformok folytatása iránt,

és úgy vélte, ezek hatékonysága „általában véve” jó. A kínai jegybank kormányzója megerősítette, a kínai gazdaság alapjai továbbra is egészségesek, a jövőbeni növekedésnek jelentős tartalékai vannak.

A közös nyilatkozat aláírása előtt külön bejelentették, hogy a BRICS-tagországok, vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika által alapított Új Fejlesztési Bank várhatóan az idei év második negyedében hagyja jóvá első hitelcsomagját.