Erőteljes gazdasági növekedésben bíznak a nagyobb vállalatok

családi vállalkozás üzlet
Vágólapra másolva!
2020-ra erőteljesebb gazdasági növekedésben bíznak a hazai nagyvállalatok, miközben rövid távon a jelenlegi teljesítmény folytatódására számítanak. Többségük 310 forint körüli euró árfolyam stabilizálódását feltételezi az év első felében – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index kutatás legutóbbi adataiból.
Vágólapra másolva!

A KSH legfrissebb, szezonálisan és naptárhatással kiigazított adata szerint a bruttó hazai termék volumene 2016 IV. negyedévében 0,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát, míg tavaly összességében másfél százalékkal emelkedett a GDP. A K&H nagyvállalatok körében végzett felmérése szerint az idei év is hasonlóan alakulhat, hiszen leginkább a jelenlegi gazdasági növekedés folytatódásával terveznek a nagyvállalati döntéshozók.

A vállalkozások 2020-ra várnak erősödést a gazdaságban Forrás: Dreamstime

„2017-re stabil kilátásai vannak a legnagyobb hazai cégeknek,

hiszen közel kétharmaduk (65%) a jelenlegi növekedési ütem folytatódásában bízik, miközben minden negyedik vállalat intenzívebb gazdasági bővülést feltételez.

A következő három évet tekintve viszont optimistábbak a vállalatvezetők. Legnagyobb arányban (45%) ugyan 2020-ra is a mostani növekedési ütem folytatódására számítanak, közel ugyanennyien (40%) azonban a jelenlegi 1,5%-os teljesítménynél erőteljesebb bővülésre számítanak. Ezzel egybecseng az Európai Bizottság várakozása is, amely szerint 2018-ban már 3,2 százalékkal nőhet a magyar gazdaság" – részletezte az eredményeket Hodina Péter, a K&H Vállalati értékesítési igazgatóságának vezetője.

Stabil gazdaságpolitika és árfolyam

A kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban stabilitásra rendezkedtek be a cégek. „A válaszok alapján a vállalatok döntő többsége (74%) a következő egy évben

nem számít jelentős gazdaságpolitikai változásra a kormányzat részéről,

és mindössze 6 százalékuk vár növekvő adókat és járulékokat idén. Ez utóbbi tényező azért lényeges, mert a vállalat eredményességében a közterhek és a kormányzati intézkedések is fontos szerepet játszanak a hazai vevők, a beszállítói árak és a jogszabályi környezet mellett" – tette hozzá a szakember. A forint alakulására vonatkozóan viszont romlottak a várakozások az előző negyedévhez képest. A többség (63%) továbbra is

stabil, a felméréskor jellemző 310 forint körüli euró árfolyammal tervez az év első felében,

nőtt azonban a gyengébb euró árfolyamra számítók aránya (24%-ról 31%-ra).