Brazília gazdasága történelmi mélypontra süllyedt. A latin-amerikai ország a kontinens legfőbb hajtóereje kellene legyen, de a megszorító intézkedések sem hozták még meg a kívánt hatást.
Brazília az ország történelmében soha nem látott recesszióba csúszott az elmúlt két évben.
A gazdaság 2016-ban 3,6 százalékkal zsugorodott,
míg 2014 decembere óta már 8 százalékos az esés.
A munkanélküliség soha nem látott mértékeket öltött, két év alatt 76 százalékkal lett magasabb a nem dolgozók arány az országban. A 12,6 százalékos munkanélküliségi ráta azt jelenti, hogy
12,9 millió munkanélküli van Brazíliában.
A lati-amerikai állam gazdasági minisztere, Henrigue Meirelles elismerte, hogy ez az ország legsúlyosabb válsága. Utoljára a nagy világgazdasági válság idején fordult elő, hogy két évig csökkent a brazil gazdaság, de még az akkori zsugorodás (5,3) is elmaradt a mostanitól.

Brazília visszaesése azért is szomorú, mert egykor a világ egyik legdinamikusabban fejlődő nemzete volt, a BRICS-országok tagjaként jelentős növekedési potenciállal rendelkezett, valósággal vonzotta a befektetőket.
A brazil gazdaság minden ágazata zuhant 2016-ban.
A mezőgazdaság 6,6, az ipar 3,8 és a szolgáltató szektor 10,2 százalékkal esett vissza.
Egyre kevesebb a beruházás az országban, 2016-ban 10,2 százalékkal csökkentek a befektetések.
A gazdasági visszaesés egyik oka, hogy Brazília legfőbb exportcikkei (kőolaj, szója és nyersanyagok) iránt visszaesett a kereslet. Nem szabad megfeledkezni az országban uralkodó korrupcióról sem, amely a brazil kormányzat legfelsőbb szintjéig terjedt.

A brazil elnököt, Dilma Rousseffet a brazil szenátus leváltotta, miután kiderült, hogy manipulálta a kormányzati számlákat, és érintett volt a Petrobras olajipari óriással kapcsolatos korrupciós botrányban is.
Hogy mi lehet a megoldás a gazdasági válságból való kilábalásra, azt nehéz megmondani. A szakértők 0,5 százalékos emelkedést jósolnak 2017-re, ami ugyan arra elég, hogy az ország kilépjen a recessziótól, de a munkanélküliek száma ettől aligha fog csökkeni.
Brazíliában a költségvetési hiány szintén rekordmagas (10 százalék feletti), míg az alapkamat 12,25 százalékos, amit a jegybank tovább akar csökkenteni. Ennek oka, hogy
az elemzők a magas kamatokat teszik felelőssé a beruházások csökkenése miatt.
Az infláció az országban szerencsére enyhült, 2016 elején még 11 százalékos volt, 2017 januárjára ez az adat 5,4 százalékra mérséklődött.

A kedvezőtlen gazdasági helyzetből próbálja a Michel Temer vezette kormány kivezetni az országot, és bejelentették a Befektetési Partnerségi Program (PPI) kiterjesztését a magánvállalatok számára. A 14,4 milliárd dollár nagyságú programtól azt várják, hogy
200 ezer új munkahelyet teremt.
Az új brazil miniszter a beiktatása után rögtön igyekezett tenni a gazdasági visszaesés ellen, de a megszorítások és adóbevételek szigorúbb behajtása sem segített, több ezer ember vonult az utcára.