Babahintőport vesz? Lehet, ezzel terroristákat támogat

Valóban okozhat rákot a hintőpor? dr. life
Vágólapra másolva!
Az Iszlám Állam terrorszervezet több százezer dolláros bevételre tesz szert Afganisztánban a babahintőpor alapanyagául szolgáló zsírkő (talkum) illegális bányászatából, amely ásványból jelentős mennyiségben jut az Egyesült Államok és Európa piacaira is - közölte a Global Witness (GW) nevű nemzetközi jogvédő szervezet.
Vágólapra másolva!

A babahintőporban, egyes afrikai gyémántokban, valamint Észak-Korea saját, Phenjan nevű, külföldi országokban kiépült étteremláncában az a közös, hogy a vásárló, illetve a fogyasztó, sokszor tudta és szándéka nélkül támogat olyan dolgokat, amelyeket a termék megvásárlása nélkül minden józan belátás szerint nem tenne. Az afrikai gyémántbányászathoz egyes esetekben embertelen munkakörülmények, gyerekmunka, halálos áldozatokat követelő gyémántcsempészet kapcsolódik, míg az a vendég, aki a Phenjan-franchise valamelyik egységében elfogyaszt egy finom vacsorát, valutájával az észak-koreai rezsimet támogatja. A friss jelentések szerint, a babahintőporok vásárlói akaratuk ellenére járultnak hozzá a dzsihádisták pénzeléséhez.

A hintőporok egyik fontos alapanyaga szélsőséges iszlám szerveződések kezén lévő területekről kerül exportálásra Forrás: Thinkstock

Mit sem sejtésről lehet beszélni

Az afgán bányászati minisztérium adatai szerint idén márciusig mintegy 500 ezer tonna talkumot exportáltak a közép-keleti országból. Az ásványt széles körben használják nyersanyagként festékektől kezdve egészen a babahintőpor előállításáig.

A félmillió tonna ásvány nagy része Pakisztánba került, ahonnan tovább exportálták.

Pakisztánból származik az Egyesült Államok által importált talkum harmada, de jut belőle bőven az Európai Unióba is.

- mondta Nick Donovan, a Global Witness kampányigazgatója az importok szigorúbb ellenőrzését követelve.

Illusztráció Forrás: Thinkstock

A drágakövek és ásványok bányászata, mint amilyen a lapis lazuli is, a radikális iszlamista tálib felkelők egyik fő bevételi forrásának számít.

A tálibokkal rivális Iszlám Állam a GW szerint hadat üzent a Nangarhar tartományban lévő bányák birtoklásáért.

A dzsihadisták ugyanis ebben, a Pakisztánnal határos tartományban vetették meg a lábukat. Nangarharban hatalmas zsírkő, kromit és márvány lelőhelyek vannak, s a tartomány nem utolsó sorban a főbb csempészútvonalakon fekszik, amelyeken kábítószerek mellett más illegális áruk is áramlanak.

Háború a bányákért

A jelentés az Iszlám Állam egyik katonai parancsnokára hivatkozva aláhúzza, hogy a dzsihadisták számára elsődleges fontossággal bír a bányák feletti ellenőrzés megszerzése más szélsőséges csoportoktól.

- A bányák a maffia kezében vannak... Minden áron megszerezzük őket - hangoztatta az iszlamisták egyik névtelenül nyilatkozó parancsnoka.

A GW szerint, bár nehezen felmérhető az Iszlám Államnak a nangarhari bányászatból származó bevétele, ésszerű becslések alapján

több százezer dolláros összegről lehet szó.

Az Iszlám Állam harcba szállt azokért a bányákért, ahonnan a fontos alapanyagok Pakisztánon keresztül a világpiacra kerülnek Forrás: AFP/-

A jogvédő szervezet hozzáteszi, hogy ez elsőre nem tűnik nagy összegnek, ugyanakkor figyelembe véve, hogy az Egyesült Államok szerint az Iszlám Állam hozzávetőleg 2000 harcossal rendelkezik Nangarharban,

már jelentős bevételi forrásnak számít.

Az afgán bányászügyi tárca szóvivője időközben bejelentette: egy különbizottságot állítottak fel, hogy a biztonsági és hírszerző szolgálatokkal együttműködve megoldást találjanak a problémára.

Az Iszlám Állam egyik propagandafelvétele Forrás: AFP/-

Mindeközben a világ hintőpor felhasználása nő, ebből adódóan pedig nem csökken az alapanyagok iránti kereslet sem. Egy piaci elemző cég közlése szerint,

a hintőporok globális piaca 2019 végére eléri a 659 millió dolláros, azaz a mintegy 175 milliárd forintos nagyságrendet.

A Statista grafikonja megmutatja, hogy például az Egyesült Államokban, hány háztartás használt valamilyen, testre vagy babapopsira ajánlott hintőport. A 2011-2017-es adatsorokból kiderül, hogy a Johnson&Jonhson vezeti az USA babahintőpor-piacát. Ám más márkákat is figyelembe véve, csak 2017-ben, 117 milliónál is több amerikai háztartás használta valamelyik gyártó termékét.