Kedvezőbbé válnak a lakossági energiahatékonysági hitel feltételei

Energiahatékonysági felújítás, karbantartó ellenőrzi a napkollektorokat, Gelse, óvóda és iskola bővítés pályázati pénzből a faluban
Vágólapra másolva!
Október 4-től minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel vehetik igénybe az ügyfelek a Lakossági Energiahatékonysági Program nyújtotta, nulla százalékos hitelt. A módosító csomagot a Magyar Fejlesztési Bank és a Pénzügyminisztérium dolgozta ki annak érdekében, hogy egyszerűbben, és a lehető legrövidebb átfutási idővel juthassanak finanszírozáshoz azok a családi ház és lakástulajdonosok, továbbá társasházak és lakásszövetkezetek, akik energetikai korszerűsítést, vagy megújuló energiaforrás beépítését tervezik. 
Vágólapra másolva!

Az európai uniós forrású hitelprogram keretében

a lakóépületek energiahatékonyságának javítására és a megújuló energia felhasználásának növelésére igényelhetnek kamatmentes kölcsönt

maximum 20 éves futamidőre természetes személyek, társasházak és lakásszövetkezetek.

Illusztráció Forrás: MTI/Varga György

A tájékoztatás szerint a központi régió kivételével a társasházi és lakásszövetkezeti igénylők rendelkezésére álló rész a hitelprogram teljes keretösszegéből 25-ről 50 százalékra nő.

Az elszámolható munkadíj mértéke az elszámolható anyagköltséghez viszonyítva 60-ról 120 százalékra emelkedik, a központi régióban is.

A nyílászárók esetén a fajlagos költséghatár nettó 60 ezer forintról 110 ezer forintra, míg a hőszigetelési elszámolható költséghatár 15 ezer forintról 20 ezer forintra nő.

Pontosították és kiegészítették a napelemes rendszerek teljesítményére vonatkozó előírásokat.

Illusztráció Forrás: MTI/Földi Imre

A kölcsönszerződés megkötésétől számított rendelkezésre tartási idő természetes személyeknél 18 hónapra nő, ez különösen indokolt esetben három hónappal meghosszabbítható, míg társasházaknál és lakásszövetkezeteknél a rendelkezésre tartási idő 24 hónapra nő.

A projektek fizikai befejezésének határideje természetes személyeknél 18 hónapra, társasházaknál és lakásszövetkezeteknél 24 hónapra módosul.

Ugyanakkor a közép-magyarországi régióban a befejezési határidő a társasházaknál és lakásszövetkezeteknél módosul, szintén 24 hónapra. A társasházi és lakásszövetkezeti igénylőknél lakásonként 1,5 millió forintig, de maximum 50 millió forintig nem kell biztosítékot nyújtani, ez a központi régióra is vonatkozik.

A változások között szerepel még több pontosítás, egyebek mellett a hiteligénylő életkorával, az adóstárssal, valamint a használatbavételi engedély határnapjával kapcsolatban.