<P class="MsoNormal" style="TEXT-ALIGN: justify">"Tudom, nem borulhatok ki..."

Vágólapra másolva!
"Rosszul megy mostanság nekünk. Szinte mindenkit leépítettek már körülöttem. Én is számítok rá, hogy a főnököm hamarosan behívat az irodába és közli velem, hogy ki vagyok rúgva. Hiába készültem már fel lelkileg, mégsem tudom, hogyan viselkedjek, amikor szemtől szemben hallom majd a rossz hírt. Tudom, nem lesz könnyű." L. Tamás (Keszthely)
Vágólapra másolva!

Valóban nem lesz könnyű. Egy kutatás szerint ugyanis az elbocsátás az egyik legsokkolóbb élmény. Azonban saját jól felfogott érdekünk - és persze az Öné is - hogy a hírt nyugodtan és higgadtan fogadjuk. Nem kelt ugyanis jó benyomást az, ha érzelmi kitörésekkel, hisztérikusan reagálunk. Ugyanis, egyrészt nem mindegy, hogy - ha esetleg később referenciát kérnek rólunk - milyen véleményt mond munkánkról, személyiségünkről a volt főnökünk. És az utolsó benyomás legalább olyan fontos, mint az első. Ezért - ha érzelmileg túlzottan felkavar vagy kiborít minket a dolog - először számoljunk magunkban tízig, majd nyugodtan hallgassuk végig a munkáltató mondókáját, és kérjük, hogy térjünk vissza a részletekre egy későbbi időpontban, lehetőleg néhány nap múlva.

Más okból is célszerű a felmondás körülményeiről egy későbbi időpontban, hideg fejjel tárgyalni. Ez alatt a kis szünet alatt alkalmunk nyílik az elbocsátással járó feltételekről elgondolkodni, kikérni az illetékes Munkaügyi Központ szakemberének vagy egy munkajogásznak a szakmai tanácsát. Célszerű tájékozódni a felmondási tilalmakról és korlátozásokról, továbbá a ránk érvényes végkielégítés mértékéről.

A legfontosabb, hogy amíg szakértő tanácsát nem kértük ki, semmit ne írjunk alá, és semmi esetre se menjünk bele a munkaszerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésébe. Ugyanis, ebben az esetben nem érvényesülnek a felmondási tilalmak, illetve a felmondási korlátozás.

Rögtön a rossz hír tudomásul vétele után kezdjük meg a kapcsolatépítést, és gyűjtsük össze az ehhez szükséges anyagokat. Szedjük össze és másoljunk le valamennyi fontos névjegykártyát, címet, telefonszámot, amelyek szükségesek lesznek a kapcsolatépítés/ápolás idején. Vegyük számba az anyagi helyzetünket érintő fontosabb körülményeket. Használjuk ki a foglalkoztatásból adódó kedvezményeket. Amíg érvényes a betegbiztosítási kártyánk, célszerű elvégeztetni a legfontosabb és legköltségesebb egészségügyi szűrővizsgálatokat, kezeléseket. A lényeg, hogy ne zuhanjon össze, emelt fővel és újult erővel máris nézzen új munka után!

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok

Nem hiányzik a könyvtárából?

Pintér Zsolt - Hogyan csináljunk karriert?