"Bevalljam, hogy mikor szeretnék gyereket?"

Vágólapra másolva!
"Leérettségiztem, elvégeztem egy titkárnőképzőt, örülök, hogy végre dolgozni mehetek, és egy kis pénzt is kereshetek. Láttam egy hirdetést, egy nagyvállalat egyik főosztálya keres titkárnőt, aki ért a számítógéphez - én értek - és kiemelkedő szervezőkészséggel és munkabírással rendelkezik. Ezt természetesen tudom vállalni, még egy kicsit angolul is tudok, ami szintén felvételi követelmény. Csak az a problémám, mit válaszoljak, ha megkérdezik a felvételi beszélgetésen, hogy akarok-e gyereket? A barátom ugyanis egyre többször célozgat arra, hogy házasodjunk össze, akkor pedig biztosan előbb-utóbb megszülöm az első babámat. Mi lesz akkor? Elvesztem a jó kis állásomat? És utálni fognak, hogy nem vallottam be rögtön, hogy gyereket akarok?" T. Tímea (Gyál)
Vágólapra másolva!

Ez egyébként "tilos kérdés", tehát - hasonlóan a faji, nemzetiségi vagy vallási hovatartozáshoz - a munkáltató szabály szerint nem firtathatja ezt a témát. De jobb megelőzni az ilyen kérdést, hiszen a leendő állásunk mégis ezen múlhat.

Ettől függetlenül azonban annyit szeretnék a tisztelt hölgyolvasónak tanácsolni, hogy majd akkor menjen szülni, ha már három-öt év gyakorlatra szert tett. Akik engem ismernek, tudják, mennyire család- és gyermekcentrikus vagyok, és milyen sok időt szentelek gyerekeim nevelésének. Azonban a nemzetközi trendek is azt mutatják, hogy az értelmiségi foglalkozású, esetleg vezetői munkakörben dolgozó hölgyek először egy kicsit felépítik az életpályájuk "kezdeti karrier" (24-30 éves kor: első lépések, továbbképzés, átképzés), esetleg "a karrier építése - kibontakozás" (30-38 éves kor: az első komolyabb megbízatás, vezetői munka) nevű szakaszait és utána vállalják a gyermekáldást.

Gondoljunk csak bele, mennyivel könnyebb a GYED után visszamenni valahová, ahol - lévén, hogy gyakorlatra tettünk szert, sőt egy sikeres pályát már elkezdtünk felépíteni és elégedettek voltak velünk - várnak minket, vagy, ha új munkahelyet keresünk, már van mire hivatkoznunk vagy támaszkodnunk, ha a szakmai gyakorlatunk kerül szóba. Ha valaki rögtön a végzés után - pláne "egyvégtében" szül két gyereket, és azokkal nagyon tisztességesen letölti a három-három év GYED-et, akkor semmilyen szakmai gyakorlattal a háta mögött 30 évesen azokkal kerül egy szintre, akik 22 évesen - a végzés után - kezdőként indulnak egy cégnél… Míg a vele egykorú harmincasok már mind szakmai sikereket tudnak felmutatni és esetleg vezetői pozícióból mennek most már szülni!

Tehát, ha Ön valóban először szeretne három-öt év gyakorlatra szert tenni és csak az után családot alapítani, akkor én javaslom ezt az önéletrajzban megfogalmazni, mondjuk a "személyi adatoknál" a házastársra, illetve a gyerekekre vonatkozó szakasznál, például: "két-három év múlva szeretnék férjhez menni és azt követően két-három év múlva gyermeket vállalni."

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok