"Milyen egy igazi felmondólevél?"

Vágólapra másolva!
"Még sosem kerültem olyan helyzetbe, hogy kirúgjanak a munkahelyemről, de most számítok rá. Fogalmam sincs, hogy a sokk után miről és hogyan kell ésszerűen tárgyalni, hogyan is néz ki szemtől szembe egy igazi felmondás. Még felmondólevelet sem láttam, egyáltalán létezik még olyan?" Z. Balázs (Kiskunfélegyháza)
Vágólapra másolva!

Nos, jól érzi, létezik még felmondólevél, ugyanis a munkáltató részéről történő felmondást minden esetben írásban kell közölni a dolgozóval és a munkáltató köteles azt megindokolni. Ebből a felmondás okának világosan ki kell derülnie. Tehát a felmondás indoklása csak abban az esetben felel meg ennek a követelménynek, amennyiben tartalmazza azokat a konkrét tényeket, illetve körülményeket is, amelyek miatt a munkáltató a munkaviszonyt meg kívánja szüntetni. A felmondólevélben azt is rögzítenie kell a munkaadónak, hogy, ha a dolgozó az abban foglaltakban nem ért egyet, az indokokat valótlannak tartja, úgy az ellen a Munkaügyi Bírósághoz keresetet nyújthat be. Jogvita esetén különben a munkáltatónak kell bizonyítania a felmondás indokának valósságát. Az egyébként törvényesnek tűnő felmondás is jogellenes abban az esetben, ha a munkáltató felmondása valamely dolgozó vélemény-nyilvánításának elfojtására irányult, vagyis a munkáltató egy számára kellemetlen embertől kívánt megszabadulni.

A felmondás okának vagy a dolgozó képességeivel, vagy a munkáltató működésével összefüggésben kell állnia. Nem lehet tehát felmondási okként arra hivatkozni, hogy az adott munkatárs családi élete kiegyensúlyozatlan, vagy - a munkaviszonyával össze nem függő okból - eljárás indult ellene, mert például saját tulajdonú gépkocsijával balesetet okozott.

Annak is ki kell derülnie a felmondási okból, hogy az adott dolgozó munkájára a felhozott indok következtében valóban nincs szükség. A Munkaügyi Bíróság nem fogadja el az olyan indoklást, hogy "a dolgozó a megelőző évben többször beteg volt" vagy a huzamosabb ideig munkaviszonyban álló "dolgozó egy esetben késve érkezett a munkahelyére". Ez ugyanis bármely dolgozóval megeshet, ezért ez a felmondásra okszerűen nem adhat alapot.

Persze azért jobb, ha nem késik és odafigyelve dolgozik, de nézze át alaposan, mi szerepel a felmondólevélben és ha szükségesnek érzi, intézkedjen. Elvégre az állása mellett a becsületéről is szó van!

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok