Gépjármű-felelősségbiztosítás

Vágólapra másolva!
Szerződéskötési kötelezettség A szerződés időtartama, díjemelés Meddig kell a felelősségbiztosítást fenntartani? Díjfizetés, kockázatviselés kezdete Biztosítás meglétének igazolása Bonus-malus rendszer Biztosítók helytállásának mértéke Díjfizetés elmulasztása - szerződés megszűnése Forgalomból kivonás biztosítás hiányában Biztosítás szünetelése – gépjármű kivonása a forgalomból ideiglenesen Nem fizetők kiszűrése - biztosítási "feketelista"
Vágólapra másolva!

Szerződéskötési kötelezettség

Minden magyarországi telephelyű (Magyarországon forgalomba helyezett, magyar rendszámtáblával ellátott) gépjármű üzemeltetéséhez - az üzemeltetés során okozott kár megtérítésére - érvényes kötelező felelősségbiztosítási szerződésre van szükség.

A gépjármű forgalomba helyezése, rendszámtáblájának cseréje, időszakos műszaki felülvizsgálatának elvégzése előtt a kötelező felelősségbiztosítási fedezet meglétét igazolni kell. A forgalmi engedélybe és a törzskönyvbe az üzembentartóval kapcsolatos bejegyzést is kizárólag akkor lehet teljesíteni, ha a gépjármű, illetve az üzembentartó érvényes felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezik.

A szerződés vonatkozásában mind a gépjármű-felelősségbiztosítási tevékenységet végző biztosítókat, mind pedig a gépjárművek üzembentartóit szerződéskötési kötelezettség terheli. Üzembentartón a tulajdonos vagy, ha a forgalmi engedély ilyen bejegyzést tartalmaz, a bejegyzett üzembentartó értendő. Az üzembentartó köteles szerződéskötési ajánlatot tenni, amelyet bármelyik, az üzembentartó által kiválasztott biztosító köteles elfogadni. A szerződéskötés feltételeit, a szerződés kötelező tartalmát a 171/2000. (X. 13.) Korm. rendelet, illetve annak mellékletei tartalmazzák. A rendeletben foglalt szabályoktól - kifejezett engedély hiányában - a felek sem a biztosított, sem a biztosító hátrányára nem térhetnek el.

A biztosító a biztosítási időszak leteltét követő egy évig megtagadhatja újabb szerződés megkötését, ha az ajánlattevő üzembentartóval korábban már kötött biztosítási szerződés

  • a biztosítottnak súlyosan felróható okból, a biztosító felmondása következtében szűnt meg, vagy
  • a díjfizetés elmulasztása miatt szűnt meg.

A szerződés időtartama, díjemelés

A felelősségbiztosítási szerződés főszabályként határozatlan időre jön létre. A biztosítói díjszabásban megállapított esetekben lehetőség van határozott tartamú szerződés megkötésére is. A biztosítási időszak a naptári év.

A biztosítók következő évi átlagos díjemelése nem haladhatja meg a pénzügyminiszter által rendeletben megállapított legmagasabb mértéket. A biztosítók kötelesek október 30-ig a következő évi tarifáikat két országos napilapban közzétenni, valamint a következő évi díjaikat az ügyfélfogadásra rendelkezésre álló helyiségeikben és az interneten hozzáférhetővé tenni. A meghirdetett biztosítási díjat év közben nem lehet megváltoztatni.

Meddig kell a felelősségbiztosítást fenntartani?

A szerződés megkötésére és hatályban tartására vonatkozó kötelezettség - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - a gépjármű hatósági jelzésekkel történő ellátásának időpontjától a forgalomból való végleges kivonás időtartamáig terheli az üzembentartót, kivéve a szünetelést.

Biztosítás szünetelése - gépjármű kivonása a forgalomból ideiglenesen

Ideiglenes forgalomba helyezés esetén a biztosítási szerződésnek (előzetes fedezetigazolásnak) legalább arra az időszakra kell kiterjednie, amelyre az ideiglenes forgalmi engedély és a rendszám érvényes. A gépjármű tulajdonjogában bekövetkező változás esetén a biztosítás fenntartására vonatkozó kötelezettség és a biztosító kockázatviselése a tulajdonjog átszállás időpontjával szűnik meg. A tulajdonjog-átruházás tényét 8 napon belül az adásvételi szerződés bemutatásával vagy másolatának megküldésével a biztosítónak be kell jelenteni.

Díjfizetés, kockázatviselés kezdete

A felelősségbiztosítás díját előre esedékesen kell megfizetni. A biztosító negyedévnél hosszabb időszakra nem követelheti a biztosítási díj befizetését. A biztosítás első díja - a felek eltérő megállapodása hiányában - a biztosítási szerződés létrejöttekor, a folytatólagos díja pedig a biztosítási szerződésben (ajánlaton) megjelölt, a díjfizetés gyakoriságától függően annak az időszaknak az első napján esedékes, amelyre a díjfizetés vonatkozik. Ahhoz, hogy a biztosító kockázatviselése már a biztosítási szerződés megkötését megelőzően megkezdődjék, a biztosító vagy az általa feljogosított személy elfogadó nyilatkozata szükséges.

A gépjármű forgalomba helyezéséhez a felelősségbiztosítási fedezet előzetes igazolására van szükség. Az előzetes fedezetigazolás kiadása az előzetes kockázatviselés elfogadásának minősül. Az üzembentartó az igazolás kiadását követő harminc napon belül köteles a felelősségbiztosítási szerződést megkötni. Ennek elmulasztása esetén a harmincadik nap elteltével az előzetes kockázatviselés megszűnik.

Biztosítás meglétének igazolása

A biztosítási szerződés megkötését a biztosítási kötvénnyel vagy a biztosító által kiállított igazolólappal lehet tanúsítani. A szerződés folyamatos hatályban tartását a biztosítási díj befizetéséről szóló csekkel, illetve a biztosító által kiállított befizetési bizonylattal lehet igazolni. A gépjármű üzembentartója a kötelező felelősségbiztosítási szerződés fennállását tanúsító bizonylatot a forgalmi engedéllyel együtt kell hogy tartsa. A járművezető közúti ellenőrzés során a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló kötvénykivonatot, a befizetést igazoló bizonylatot vagy igazolást köteles az ellenőrzésre jogosult hatóságnak (rendőrség, közlekedési hatóság) átadni.

Bonus-malus rendszer

Az üzembentartó - a biztosító díjszabási rendszerétől függően - kármentességi engedményre (bonus) jogosult, illetve az okozott és a biztosító teljesítési kötelezettségét kiváltó káresemények számához igazodóan pótdíj (malus) megfizetésére köteles.

Sőt a biztosítóknak lehetőségük van arra is, hogy az utolsó bonus-malus nyilvántartási évben négynél több kárt okozó biztosítottakra - jogszabályban megállapított kereteken belül - egyedi díjakat alkalmazzanak.

A bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok a szerződéskötő személyéhez (biztosítotthoz) fűződnek, függetlenül attól, hogy a gépjárművet ki vezette. Ha a gépjárművet idegen személy jogtalanul használatba veszi és ezt a rendőrhatóságnál bejelentették, a jogellenes használatbavétel során okozott kár a bonus-malus besorolást nem érinti.

Minden új szerződéskötő - a felelősségbiztosítás rendszerébe újonnan, előzmény nélkül belépő - az A0 osztályba kerül.

A korábban megszerzett besorolás megmarad, és az arra jogosító időtartam tovább folyik, ha a szerződés megszűnik, de a megszűnéstől számított egy éven belül a biztosított új szerződést köt, akár ugyanazon, akár másik biztosítónál. Az új szerződés besorolása csak A0 lehet azonban, ha az előző szerződés érdekmúlás miatt, de az új szerződés kötését megelőző egy éven túl szűnt meg.

Figyelem, ha a szerződés díj-nemfizetés miatt szűnik meg, akkor a bonus fokozat nem vihető tovább, a malus besorolás viszont érvényben marad, ha a szerződő egy éven belül új szerződést köt.

A szerződő részére a korábbi felelősségbiztosító bonus-malus besorolási igazolást köteles kiadni a szerződés megszűnésekor. Ha a szerződéskötő ilyen eredeti igazolást nem csatol, akkor az új szerződést csak A0 bonus-malus fokozatban lehet nyilvántartani.

Ahhoz, hogy a szerződés bonus-malus besorolása a tárgyévet követő év január 1-jén 1 fokozatot emelkedjen, a szerződésnek a megfigyelési időszakban (július 1-től június 30-ig ) 9 hónapig élőnek és kármentesnek kell lennie.

Biztosítók helytállásának mértéke

A biztosító - biztosítás hiányában pedig az ún. Kártalanítási Számla kezelője - egy biztosítási esemény vonatkozásában

  • a dologi károkat káreseményenként 500 millió Ft-ig,
  • a személyi sérülés miatti károkat károsultanként 300 millió Ft-ig

téríti meg. Több, azonos okból bekövetkezett, időben összefüggő káresemény (pl. tömegbaleset) a felelősségbiztosítás szempontjából egy biztosítási eseménynek minősül. 500 millió forint feletti dologi károk esetén a kártérítési igényeket a biztosító arányosan téríti meg.

A kötelező felelősségbiztosítás rendszerében szerződés hiányában a Kártalanítási Számla kezelőjét (MABISZ), illetve külföldi által okozott kár esetén a Nemzeti Irodát terheli helytállási kötelezettség, amely a biztosítók helytállásával azonos mértékű.

Díjfizetés elmulasztása - szerződés megszűnése

Az esedékességtől számított harmincadik nap elteltével a szerződés megszűnik, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást nem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette.Ha a biztosítási szerződés a díjfizetés elmulasztása miatt szűnik meg, a biztosító helytállási kötelezettsége a szerződés megszűnését követő 60 napon belül bekövetkezett káresetekre még fennáll. Ilyenkor azonban a biztosító az üzembentartótól a kifizetett kártérítési összeg megfizetését követelheti.

Forgalomból kivonás biztosítás hiányában

A rendőr a gépjármű forgalmi engedélyének műszaki lapját a helyszínen elveszi, a rendszámtáblát pedig érvényteleníti, ha a tulajdonos, illetve az üzemben tartó nem rendelkezik érvényes kötelező felelősségbiztosítási szerződéssel vagy a biztosítási fedezet fennállásáról szóló igazolással (szerződése megszűnt, vagy meg sem kötötték). Műszaki lap hiányában kizárólag a lakóhelyig vagy a telephelyig lehet a gépjárművel közlekedni. A helyszínen eljáró rendőr értesítése alapján a körzetközponti feladatokat ellátó település jegyzője (okmányiroda) hivatalból intézkedik a gépjármű forgalomból történő végleges kivonásáról.

Forgalomból történő kivonás esetén a felelősségbiztosítási szerződés, illetve a biztosító kockázatviselése a forgalomból való kivonás időpontjával szűnik meg. A biztosítási díjat ezen időpontig köteles a biztosított megfizetni. A gépjármű újbóli forgalomba helyezéséhez a felelősségbiztosítási fedezet előzetes igazolására van szükség.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy azzal az üzembentartóval szemben, akinek gépjárműve érvényes kötelező felelősségbiztosítás nélkül vesz részt a közúti forgalomban, a rendőrség, illetve a határátkelőhelyen a határőrség 100 000 forintig terjedő pénzbírságot szabhat ki.

Biztosítás szünetelése - gépjármű kivonása a forgalomból ideiglenesen

A tulajdonosnak, meghatalmazottjának, az ügygondnoknak, továbbá a törzskönyvvel jogszerűen rendelkező más ügyfélnek (pl. pénzintézet, gépjármű-kereskedő, lízingcég, zálogjogosult) lehetősége van arra, hogy kérelmet terjesszen elő a rendőrségnél a gépjármű forgalomból történő kivonása iránt. Ebben meg kell jelölni, hogy a forgalomból történő kivonást ideiglenesen (meghatározott időpontig) vagy véglegesen kérik.

A biztosítási szerződés kettőtől hat hónapig terjedő tartamban szünetel, ha a biztosított bemutatja a gépjármű üzemen kívül helyezéséről szóló hatósági tanúsítványt. A szünetelés a bejelentést követő hónap első napjától kezdődik, és az újbóli üzembe helyezés napjáig tart. Az üzembe helyezés napját az üzembentartó köteles a biztosítónak bejelenteni.

Nem fizetők kiszűrése - biztosítási "feketelista"

A biztosítók a kötelező felelősségbiztosítási szerződés megkötéséről, az előzetes fedezetigazolás kiadásáról, illetve az előzetes fedezetigazolás vagy a biztosítási szerződés megszűnéséről a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalának kötelesek adatot szolgáltatni. A Hivatal negyedévenként összeveti a központi gépjármű-nyilvántartás és a kötvénynyilvántartás adatait, és összeállítja az érvényes szerződéssel nem rendelkező üzembentartók adatait tartalmazó listát. A gépjárművet akkor tekintik biztosítatlannak, ha annak a következő negyedéves összevetés adatai alapján sincs érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződése.

Érvényes biztosítási szerződés hiányában a Hivatal értesíti az üzembentartó lakóhelye (székhelye) szerinti okmányirodát (körzetközponti jegyzőt), aki haladéktalanul felhívja az üzembentartót a biztosítási fedezet igazolására. Ha az üzembentartó a felhívás kézhezvételétől számított 8 napon belül nem igazolja a biztosítási szerződés fennállását, a jegyző a járművet kivonja a forgalomból. A jármű forgalomból való kivonását elrendelő határozattal szembeni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya.

Forgalomból történő kivonás esetén a felelősségbiztosítási szerződés, illetve a biztosító kockázatviselése a forgalomból való kivonás időpontjával szűnik meg. A biztosítási díjat ezen időpontig köteles a biztosított megfizetni. A gépjármű újbóli forgalomba helyezéséhez a felelősségbiztosítási fedezet előzetes igazolására van szükség. Ezenfelül azzal az üzembentartóval szemben, akinek gépjárműve érvényes kötelező felelősségbiztosítás nélkül vesz részt a közúti forgalomban, a rendőrség, illetve a határátkelőhelyen a határőrség 100 000 forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhat.