Vezér nélkül a Zsolnay

Vágólapra másolva!
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, Kovács Gyula menesztését kezdeményezte a tulajdonos pécsi önkormányzat közgyűlése. A vezetőt nyolc hónap felmondási idővel és két havi végkielégítéssel bocsátják el.
Vágólapra másolva!

Tasnádi Péter, Pécs szocialista polgármestere a döntést azzal indokolta, hogy Kovács Gyulával "személy szerint semmi gondjuk" nincs, szeretnék megteremteni azonban a lehetőségét annak, hogy pályáztatást követően egy új vezető láthassa el a cég előtt álló, megnövekedett feladatokat.

A politikus elmondta: a manufaktúra 2006-ban és 2007-ben sem teljesítette az üzleti tervben vállalt kötelezettségeit. A cég vezetése tavaly például 320 millió forint nyereséget határozott meg célul, ehelyett 180 millió forintos veszteséggel zárta az évet.

Az önkormányzat közgyűlése tavaly decemberben döntött arról, hogy 700 millió forintot fordít a cég korábbi, 1,5 milliárd forint adósságainak csökkentésére. Erre azért volt szükség, hogy a gyár ne kerüljön ismét az állam tulajdonába, és elháruljanak az akadályok a manufaktúra területére tervezett Zsolnay kulturális negyed megvalósítása elől.

Páva Zsolt, az ellenzéki Fidesz-frakció vezetője a vezető menesztését diktatórikusnak nevezte. Érthetetlennek tartja, hogy bár Kovács Gyula munkájával kapcsolatban eddig semmilyen hivatalos kifogás nem merült fel, mégis előkészítés és figyelmeztetés nélkül kirúgják az állásából. Így szerinte csak találgatni lehet, miért.

Kovács Gyula 2000 óta állt a nagy múltú, jelenleg mintegy 300 embert foglalkoztató és évente több mint 300 tonna készterméket előállító manufaktúra élén, amely állami kézből 2006-ban került a pécsi önkormányzat tulajdonába.

A vezérigazgató a veszteségek okaként korábban a világ porcelánpiacára jellemző visszaesést, az olcsó tömegtermékek térhódítását, s egyebek mellett a pécsi manufaktúra magas energiaköltségeit említette, amelyek miatt a vállalat a termékeit az eladási árhoz viszonyítva aránytalanul nagy ráfordítással tudja csak előállítani.

A manufaktúra az utóbbi években nemcsak termékei, hanem az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program kapcsán is időnként a közvélemény érdeklődésének középpontjába került. A program egyik kulcsprojektje a Zsolnay kulturális negyed, melynek úgy csinálnak helyet, hogy a termelést ezért a gyár keleti csücskébe költöztetik, ennek előkészítése a napokban kezdődött.