Rossz hír a Molnak, hogy mégis lesz olajembargó Szíriával szemben

Vágólapra másolva!
Ezen a héten még nem döntöttek a Szíriával szembeni olajembargó elrendeléséről az EU vezetői, de diplomáciai források szerint hétfőn már meglépik a korlátozást. A Mol résztulajdonában álló INA olajtársaságnak kitermelőhelyei vannak az arab országban.
Vágólapra másolva!

Hétfőtől várható, hogy az Európai Unió olajembargót rendel el Szíriával szemben - közölték pénteken brüsszeli diplomaták. Az EU-országok képviselői már egy héttel ezelőtt tervbe vették, hogy megtiltják nyersolaj és olajszármazékok, így benzin vásárlását Szíriától, mert a damaszkuszi rezsim továbbra is brutálisan és véresen elnyomja a belső tiltakozásokat. Az elvi politikai célkitűzés után még pontos jogi formába kell önteni a szankciós intézkedéseket. Ez a munka jelenleg is folyik - közölte pénteken Maja Kocijancic, Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője.

Diplomaták szerint hétfőtől várható az olajembargó elrendelése. A döntést úgynevezett írásos eljárással fogja meghozni az unió: a szakdiplomaták szintjén kidolgozott megállapodást megküldik a kormányoknak, és az intézkedés akkor lép hatályba, ha meghatározott időpontig egyetlen tagország sem emel ellene kifogást.

Az Európai Unió még kedden hivatalosan kiterjesztette további érintettekre azokat a szankciókat, amelyek a szíriai rendszer támaszát jelentő magán-, illetve jogi személyeket sújtják. A szankciók tartalma egyfelől a külföldön fellelhető javak befagyasztása, illetve magánszemélyek esetében ezenfelül az EU-ba való beutazási tilalom. Érdekesség, hogy a szankciókiterjesztés egy Szírián kívüli állam egyik intézményét, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű elitegységét is érinti. Az iráni forradalmi gárdisták az indoklás szerint műszaki támogatással, felszereléssel segítik a szíriai biztonsági szerveket a tiltakozó megmozdulások elfojtásában.

Az olajembargó elrendelése egy ideje már napirenden van az EU-ban. Az Európai Unió kormányai szerdán újabb tizenöt szíriai magánszemély és öt vállalkozás ellen fogadták el szankciók alkalmazását, de akkor még elálltak az olajembargó bevezetésétől.

A Molnak horvát leányvállalatán, az INA-n keresztül jelentős érdekeltségei vannak Szíriában, gáztermelésének öt százaléka onnan származik, és a kitermelés felfutásával számol a Mol, így a magyar olajcéget horvát partnerén keresztül érzékenyen érintheti a tiltás. A földgázt ugyan teljes egészében Szíriában adja el, de embargó esetén a kitermelést is le kellene állítania.