Meddig tart még a rekordhideg?

Vágólapra másolva!
Hajnalonként évszázados rekordokat döntöget a hideg, tavainkon vastag jégpáncél alakult ki, és a nappali átlagok is messze elmaradnak az évszaknak megfelelő értékektől. Mi az okozója és meddig tart még ez a rendkívüli hideg periódus?
Vágólapra másolva!

A mostani időjárás megértéséhez időben vissza kell mennünk január 26-ig, amikor az országos havazás okozott komoly gondokat. A tőlünk délre örvénylő mediterrán eredetű ciklon ekkor a csapadékfolyamatok mellett markáns északkeleti áramlást indított be. Néhány nappal később egy átmeneti északnyugati szélerősödés még melegítette kissé a légkört, ezt követően azonban tartóssá vált az északkeleti áramlás, és a Kelet-Európai-síkság területén felgyülemlett rendkívül hideg, száraz levegő szabadon árasztotta el hazánkat. A középpontjával a kontinens északkeleti vidékén elhelyezkedő stabil anticiklon napról-napra erősödött.

Az alacsonyabb Északkeleti-Kárpátokon átkelő szélsőségesen száraz levegő hőkapacitása (hőtároló képessége) nagyon alacsony volt, és a derült éjszakákon elsősorban a hóval vastagon borított, erdőtakaró nélküli tájakon kedvezett az erős lehűlésnek. Ennek megfelelően a legvastagabb hóval borított mezőgazdasági területeken, a keleti és délkeleti országrészben dőltek meg leginkább a rekordok. Napokon keresztül -20 fok alá csökkent hajnalonként a hőmérséklet.

Az erős reggeli fagyok a pénteki felhősödést követően mérséklődnek. A keleti anticiklon viszonylag hosszú élettartama (8-9 nap) a végére ér, hamarosan leépül. Az óceáni eredetű légtömegek egyre inkább elérik a kontinens középső vidékét. A -20 fokos fagyok ugyan nem térnek vissza, a telet azonban még korántsem érdemes temetni.

ICI Interaktív Meteorológia