Havazást és fokozódó árvízveszélyt hozott Medárd

Vágólapra másolva!
Rendkívüli időjárástól szenvedünk a napokban. Hidegrekord hazánkban, havazás a magasabb hegyekben, fokozódó árvízveszély a kisebb folyókon. Folytatódik a medárdi időjárás.
Vágólapra másolva!

Évtizedünk első éveiben a júniusokat szokatlanul hosszú száraz hőhullámok jellemezték sivatagias időjárással. Tavaly már hűvösebben alakult a nyár első hónapja. Ebben az évben aztán ismét megízlelhettük a medárdi időjárás másik arcát.

A statisztikák szerint a június a nyár leghűvösebb és egyben az egész év legcsapadékosabb hónapja. A sokéves adatsorok azonban azt is megmutatják, hogy ezen hónap időjárása egyik évről a másikra hatalmas eltéréseket mutat. Tulajdonképpen maga a medárdi megfigyelés is a nagy változékonyságot támasztja alá.

Június 9-én a mérések kezdete óta nem fordult elő 12 foknál alacsonyabb napi maximum hőmérséklet. 2005-ben ez az érték az ország északi területein többfelé is megdőlt.

A néhány napja kialakult tartósabb északi áramlás hatására hideg levegő érkezett mind a felszínközeli, mind a légkör magasabb szinjein a kontinens középső területeire. Csütörtökön már nem volt utánpótlása a sarkvidéki légtömegnek, ezért egy hidegcsepp jött létre hazánk felett. Szinte az egész kontinensen itt mérték a legalacsonyabb hőmérsékleteket. A hidegcsepp területén létrejövő légörvény kedvez a csapadékképződésnek. A magasabb, hidegebb szinteken kicsapódó csapadék lehűti az alsóbb rétegeket, ilyen módon is tovább fokozva a hideget. Csütörtökön és pénteken a magasabb szlovák hegyekben - különösen az Alacsony és Magas-Tátra 1500 méter feletti lejtőin - jelentős havazásnak is tanúi lehettünk.

A bőséges eső növeli óráról-órára a patakok, hegyi folyók vízszintjét. A Hernád, a Sajó és a Bodrog vizei is hamarosan megérzik az árhullámot. Pénteken estétől a magasban már jelentősebb melegedés indul meg, így a Tátra csúcsain is gyorsan elolvad a nyári hó.

A hét végén felgyorsuló melegedésre számíthatunk, nem fagyoskodunk tovább. A jövő hét melegebb, párás időjárása a zivataroknak fog kedvezni. A rövidebb, de intenzívebb csapadék a már felázott hegyi lejtőkre érkezve ismét árvízveszélyes helyzeteket hozhat létre.