A Kárpátok védtek meg a zord hidegtől

Vágólapra másolva!
A Kárpátok vonulata pénteken falként állta útját a rendkívül hideg északkeleti légtömegnek. Így a hideg levegő csak lassú és mérsékeltebb beszivárgása történik.
Vágólapra másolva!

A Kárpátok északi és keleti előterét is elért az a zord, hideg légtömeg, amely közel egy hete indult meg az Ural északnyugati vidékéről. Pénteken Kijevben -13 fok volt a legmagasabb nappali hőmérséklet, a Fekete-tenger partvidékén heves havazások fordultak elő, Odesszában a viharos szél hófúvást okozott. Ugyancsak folytatódott a havazás Dánia északi vidékén, sőt Németország északkeleti csücskén vegyesen havazás és ónos eső bénította a közlekedést. Lengyelországban hajnalban sokfelé süllyedt -10 fok alá a hőmérséklet.

Míg a Kárpátok közvetlen északi és keleti előterében sokfelé a -5 fokot sem érte el a hőmérséklet, hazánk a hegységrendszer védelmében áll. Csupán Szlovákia északkeleti részén, az egész Kárpátok legalacsonyabb gerincén, az Erdős-Kárpátokon tudott átkelni a hideg, de csak egy viszonylag szűk folyosón történik a hideg beszivárgása nagyjából a Kassa-Miskolc vonalban.

A hétvégén a szél északi iránya megszűnik, a hideg levegő csak nagy úton, a Déli-Kárpátokat megkerülve érkezhet hazánkba, így ebből az irányból is csak gyengülve ér ide.

A Kárpátok védő hatása most különösen azért érvényesül, mert a hideg levegő leginkább az alsó 600-900 méteren nyomult előre.