Az afrikai hőhullámok hete

Vágólapra másolva!
Forró, afrikai eredetű légtömegek érkeznek Európa középső és délkeleti vidéke fölé. A héten hazánkban a hőmérséklet a 35 fokot is meghaladhatja, helyenként rekordok is dőlhetnek. Természetes vizeink egyre melegebbek. Várhatóan a hétvégén felfrissül időjárásunk.
Vágólapra másolva!

Az Európa nyugati partjainál megerősödött ciklon hatására a Földközi-tenger középső medencéjén át egészen az Alpokig határozott délies áramlás indult meg. A déli szelek Afrika északi, sivatagi részéről egyre forróbb levegőt szállítanak. A hét első felében az afrikai légtömegek Közép-Európát célozzák meg, csütörtöktől azonban a kontinens délkeleti részére helyeződik át az áramlás. Közben a nyugati ciklon kissé keletebbre tolódik, gyengül, és hidegfrontja érinti a Kárpát-medencét. A legfrissebb előrejelzések szerint hazánk térsége felett feloszlik ez a hidegfront, és a hétvégén a forró levegőnek egy újabb hulláma érkezik. A tőlünk nyugatra kialakuló frontzóna labilitása miatt ez a forgatókönyv még kissé bizonytalan.

A 35 fokos értékek június 20-a körül való első megjelenése az átlagosnál valamivel korábbinak mondható. Tavaly például pár nappal később köszöntött be hazánkba az első "forró nap" (amikor a hőmérséklet eléri a 35 fokot), de 2003-ban másfél héttel előbb érkezett az első afrikai hőség. A legutóbbi tíz júniusból négyben az országban egyszer sem érte el a hőmérséklet a 35 fokot. 2000-ben és 2002-ben viszont szinte ugyanebben az időszakban következett be erős hőhullám, így a következő napok hőmérsékleti rekordjai meglehetősen magasak. Országos szinten a héten a 38 fok körüli, a fővárosban 36 fok körüli értékek túllépése jelentene újabb rekordot.

Ehhez képest kedden "még csak" 33 fok körüli felmelegedésre számíthatunk az Alföld déli részén. Szerdán a déli határszélen már elérhetjük a 35 fokot. Nagy valószínűséggel csütörtökön tetőzik az első hőhullám, ekkor délkeleten 36-37 fok sem elképzelhetetlen, amely már fenyegeti az eddigi legmagasabb értékeket. Ugyanakkor a fent említett nyugat-európai hidegfront hatására északabbra, többek között a fővárosban heves záporok, zivatarok frissítik a levegőt, felhőszakadás, jégeső sem kizárt. Pénteken a legyengült hidegfront inkább csak a Dunántúlon hoz felfrissülést, de a hétvégén a legfrissebb előrejelzések szerint több fokkal visszaesik a hőmérséklet, egyelőre véget ér a nagy meleg.

Ugyanakkor a Balkán-félsziget déli vidékén éppen hétvégén tetőzik a nagy hőség, ott nagy területen haladhatja meg a hőmérséklet a 40 fokot.

A június 20-a körüli forróság érdekessége, hogy egybeesik a legnagyobb napmagassággal, azaz a hőséghez igen erős napsütés is párosul. Az UV-sugárzás 11 és 15 óra között magas. Megfelelő öltözettel és napfényvédő szerekkel érdemes védekezni, vagy ebben az időszakban árnyékos helyen tartózkodni. Szerencsére a nagy meleg miatt egyébként is reflexszerűen "menekülünk" a napsütéstől, de például a fürdőzők esetében már könnyen feledésbe merül a védekezés szükségessége.

A nagy meleg és az erős napsütés hatására a városokban a fotokémiai reakciók sebessége növekszik, napról-napra sűrűsödik a szmog, különösen a városok közlekedési csomópontjaiban. A szervezetre közvetlenül káros felszín közeli ózon koncentrációja ilyenkor a legmagasabb. A kánikula bágyadttá, fáradékonnyá teszi szervezetünket, elsősorban az idősek és a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők számára fontos a viszonylag hűvösebb helyeken való tartózkodás, pihenés. Aki megteheti, tartson a legnagyobb meleg idején sziesztát.

Természetes vizeink általában 26, 27 fok melegek, csütörtök kora délután megközelíthetik a 30 fokot.