Apad az árvíz Pakisztán déli részén

Vágólapra másolva!
Megkezdődött a folyók apadása hétfőn Pakisztánban az Indus-völgy déli részén. Az áradás elkerüli Thatta városát. A településről kitelepített több százezer ember alig jut élelemhez, sokan esővizet isznak.
Vágólapra másolva!

Egy hét alatt emberek millióit kellett kitelepíteni lakhelyükről Szindh tartományban, mert a térség folyói gátakat átszakítva törtek az Omán-tengernél lévő torkolat felé. A víz a tenger felé kezd áramlani, a folyók vízszintje csökken, sok lakos visszatér lakóhelyére - tájékoztat Hádi Baks Kalhoro, Thatta körzetének egyik magas rangú tisztviselője.


Esővizet isznak a kitelepített emberek

Thatta 300 ezer lakosával a tartomány egyik legnagyobb városa. Az emberek 95 százalékát korábban a hatóságok kimenekítették, mert az ár két kilométerre megközelítette a települést.

Az elköltöztetett emberek arra panaszkodtak, hogy nincs víz és élelem abban a ideiglenes lakhelyként egy hegyen kijelölt hatalmas muzulmán temetőben, ahol sátraikat felverték. Itt több száz ember rohamozta meg a segélyeket, vizet és élelmet osztó teherautókat. Az idősek és a gyerekek számára eleve reménytelen, hogy segélyhez jussanak. Egy idős asszony elmondta, hogy a járművekről úgy dobálják az élelmet, mintha az állatokat etetnék. Sokan esővizet isznak.

A hatóságok azt állítják, hogy igyekeznek élelmet és szállást nyújtani több százezer embernek, de a természeti katasztrófa mértéke meghaladja a helyi lehetőségeket és a segélyt nyújtó külföldi partnerek erőfeszítéseit. Külföldi országok dollármilliókat ígérték Iszlámábádnak, hogy felvegye a küzdelmet az árvízzel. Több tisztviselő ugyanakkor bírálta a muzulmán világ országait, hogy nem adnak elegendő segítséget.

Mintegy egymilliárd dollárnyi készpénzre és különböző segélyekre tettek ígéretet a muzulmán világban - jelentette be vasárnap az 57 államot tömörítő Iszlám Konferencia Szervezete (OIC) főtitkára. Ekmeleddin Ihsanoglu láthatóan ezekre a kritikára válaszolt a pakisztáni fővárosban, Iszlámábádban.

A segélyek muzulmán országokból, nemkormányzati szervezetektől és OIC-intézményektől érkeztek. Gyűjtöttek ugyanakkor adományokat az Egyesült Arab Emírségekben, Kuvaitban, Katarban, Szaúd-Arábiában és Törökországban sugárzott jótékonysági tévéműsorokban is - tette hozzá.