Sok a tévhit a könnyűszerkezetes házakról

Vágólapra másolva!
A nálunk még alternatív technológiának számító könnyűszerkezetes építkezéssel kapcsolatos tévhitek között egyaránt találunk pozitívat és negatívat. Egyik sem segíti az ágazat hazai térnyerését, ami pedig energetikai szempontból üdvös volna.
Vágólapra másolva!

A könnyűszerkezetes házakról legtöbbször azt gondolják, hogy nem egyenrangúak a falazott társaikkal, viszont kedvező az áruk. Ezzel ellentétben azonban, ha minőségi munkát végeztek rajtuk, az efféle épületek élettartamban, stabilitásban és minden egyéb fontos jellemzőben kiállják az összehasonlítást a hagyományos házakkal.

Ugyanakkor nem is lesznek olcsóbbak csak attól, hogy nem szokványos anyagokból készülnek(igaz, drágábbak sem: egy 90 négyzetméteres alapterületű 17 millió forintnál kezdődik). Optimális esetben ugyanis egy lakóház falainak bekerülési költsége nem több az összes ráfordítás 15 százalékánál - mondta az [origo] kérdésére Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége könnyűszerkezet-építő szakmai tagozatának elnökhelyettese.

Általában akkor beszélünk könnyű szerkezetről, amikor legfeljebb 300 kilogramm esik egy négyzetméterre. A két legalapvetőbb anyag a fa és a fém, melyek között fogyasztói szempontból nagy különbség nincs. Létezik még a tömör fából készülő gerendaház, ez leginkább azoknak ajánlható, akik természetközeli élményre szomjaznak.

A megfelelően kezelt fa egyébként nem kirívóan tűzveszélyes, sőt ha tűzgátló gipszkartonnal van burkolva, jobban ellenáll a lángoknak, mint a hő hatására megrepedő tégla és deformálódó fém - tette hozzá Kárpáti József.

Fontos tipizálási szempont az előregyártottság mértéke, ebben több fokozatot különböztetnek meg. Mivel Magyarországon a szűk piac miatt még nincs nagyüzemi tempóban működő gyár, Ausztriában pedig drága a munkaerő, általában annál többe kerül a ház a megrendelőnek, minél előrehaladottabb állapotban szállítják azt rendeltetési helyére. (Ekkor beszélünk készházról - lásd keretes írásunkat.)

Az üzemi előállítás előnye, hogy lehetővé teszi a hajszálpontos összeszerelést, továbbá az időjárás sem hátráltatja a munkát egy percet sem. Cserébe vissza kell fognunk a fantáziánkat, hiszen jóllehet az egyes típusokon belül bőven lehet variálni, a gyártósorok kevesebb szabadságot engedélyeznek. Egy-egy ház elkészülte egyébként hozzávetőlegesen hat hónapig tart.