Hamarosan kipukkadhat a brit ingatlanbuborék

Vágólapra másolva!
Magyarországra is hatással lehet, ha a roppant drága brit lakások ára hirtelen zuhanni kezd. Márpedig ez könnyen elképzelhető a közeljövőben egyes szakértők szerint.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Királyságban tapasztalható, elképesztő mértékű lakóingatlanár-emelkedés a következő pár évben drámaian visszaeshet - mondta a BBC-nek egy volt kormányzati gazdasági tanácsadó.

A nagy-britanniai piac ingatlanárai az elmúlt 10 évben az inflációnál sokkal gyorsabban emelkedtek - hívta fel a figyelmet David Miles, aki jelenleg a Morgan Stanley bank elemzőjeként dolgozik, és ismert jelzáloghitel-szakértőnek számít.

Kérdés, ha lesz árzuhanás, hogyan hathat Európára, illetve Magyarországra. A korábbi emlékezetes ingatlanválságok - például a nyolcvanas évekbeli tokiói vagy a floridai a múlt század elején - megmaradtak helyi jellegűnek, de a piac ma már sokkal globalizáltabb, mint akár húsz évvel ezelőtt. Igaz, az említett krachok a most jövendöltnél sokkal súlyosabb mértékűek voltak.

- Az alapprobléma kétségkívül létezik, bár Angliában is csak a népszerűbb területeken igazán nagy az áremelkedés - mondta az [origo] kérdésére Számely Péter, az Eurohypo AG magyarországi képviseletvezetője. - Az angol gazdaság lendületben van, a nagyobb cégek jelentős bónuszt fizettek ki az elmúlt években, ezért folyamatosan nőtt a vásárlőerő, következésképpen a lakóingatlan-árak is.

Számely Péter szerint nehéz megjósolni, hogy az áremelkedés jelenlegi üteme meddig tartható, de amíg nem mérséklődik a bérkiáramlás, addig vélhetően folytatódhat a tendencia. - Egyelőre nem látni, mi állíthatná meg a prosperálást, de azért fennáll a veszély, hogy például valamelyik válságövezetben egy újabb háború kirobbanása vagy egyéb gazdasági feszültség okozta olajár-emelkedés miatt a gazdasági növekedés lelassul.

Ami Kelet-Európát illeti: ha a nagy esés bekövetkezik, elképzelhető, hogy az angol befektetők először ebben a régióban kezdenek eladni, hogy rendbe tehessék hazai pozícióikat. Ugyanakkor az angolok távolról sem a legnépesebb befektetői csoportot alkotják Magyarországon: az írek és a spanyolok sokkal többen vannak.

Nem elhanyagolható körülmény természetesen, hogy az ír piac nyilván sok szálon kötődik az angolhoz. A magyar viszont egyikhez sem kapcsolódik szorosan. A tömeges eladás bizonyára megrendítené a hazai status quót, de ettől nem kell komolyan tartani, mert az ingatlanpiac hullámzásai jellemzően lassúak, a makrohullámzásokhoz igazodnak - foglalta össze véleményét Számely Péter.

- Jelenleg egyvalami látszik "bizonyítani", hogy az áresés a küszöbön áll, jelesül a magas árszínvonal. Más egyelőre nem utal erre - szögezte le az [origo] érdeklődésére Michael Haddock, a világ vezető ingatlan-tanácsadójának számító CB Richard Ellis európai kutatási igazgatója. Hozzátette: ha mégis így történik, annak szerinte elhanyagolható hatása lesz Magyarországra.