Régiós szinten drága a budapesti iroda

Vágólapra másolva!
A világ legborsosabb irodáinak rangsorát nézve a magyar főváros viszonylag előkelő pozícióban helyezkedik el, de a dobogós városokkal nemigen lehet öszehasonlítani. A világpiaci tendenciák viszont egyre inkább begyűrűznek, a fejlődés vélhetően kedvezőtlen körülmények között sem áll meg.
Vágólapra másolva!

A világ irodapiacainak több mint 90 százalékán emelkedtek a bérleti díjak 2006-ban - derül ki a Cushman&Wakefield nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég 51 ország 211 városára kiterjedő kutatásából, amelyet a cég sajtótájékoztatón ismertetett.

Még mindig a londoni West End a legdrágább hely, itt a prémium kategóriás irodák - nem az átlag, hanem a legdrágábbak - négyzetméterenkénti bérleti díja 2009 euró évente, ami átszámítva körülbelül 500 ezer forint.

A második helyezett Tokió 35 százalékkal van lemaradva, 1493 eurós rekordja épp hogy túltesz a hongkongi 1448 eurón. A legnagyobb előrelépést Dublin és Mumbai könyvelhette el, mindkettő megelőzi már New Yorkot és Moszkvát is, de az 1000 eurós határ alatt marad.

A díjak legnagyobb emelkedését tekintve Abu Dzabinak nincs párja: az Egyesült Arab Emirátusok fővárosa 200 százalékkal drágább, mint egy évvel korábban. Figyelemre méltó, hogy az első tízbe a kanadai Calgary mellett még nyolc indiai piac került be.

Az abszolút lista első kelet-európai szereplője a 27. pozíciót elfoglaló Varsó, utána pedig Budapest következik, a 32 helyen, a Roosevelt irodaház 338 eurójával. Ezzel maga mögé utasítja például Tajpejt, Helsinkit, Isztambult, valamint Varsó kivételével régiónk összes fővárosát.

A Cushman&Wakefield magyarországi képviseletének munkatársa, Fekete Zsuzsa elmondta, Kelet-Európa egyre inkább felveszi a versenyt a földrész nyugati felével, lassan errefelé tolódik a piac. Budapestnek általában Bukaresttel és Pozsonnyal kell "versenyeznie", Prága iránt meglepő módon kevésbé érdeklődnek.

Ugyancsak egyértelmű, immár világméretű tendenciaként említette, hogy a központi helyen fekvő, kiemelkedő minőségű irodák bérleti díja emelkedik a leggyorsabban. A bérlők ezekért hajlandók akár jóval többet is fizetni.

"A bérleti költségek leggyorsabb növekedésének vagyunk tanúi azóta, hogy 2001-ben emelkedni kezdett az ingatlanpiaci görbe. A növekedést a piacok többségében a pénzügyi szektor mozgatja" - jegyezte meg Elaine Rossall, a tanulmány szerzője.