Tovább nőhetnek a fővárosi lakások

Vágólapra másolva!
Egy, a főváros által megrendelt tanulmány szerint vélhetően nagyobb alapterületű lakások és kisebb lakásszámú beruházások épülnek a közeljövőben Budapesten - a tendenciák ugyanis ebbe az irányba mutatnak. A rozsdaövezetek egyre inkább felértékelődnek.
Vágólapra másolva!

Harminc százalék körüli visszaesést könyvelhetett el 2006-ban a budapesti lakásépítés az egy évvel korábbi mértékhez képest, az önkormányzati bérlakások építése azonban csaknem kétharmaddal növekedett - hangzott el a Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ és az E-Build Kft. tanulmányát bemutató sajtótájékoztatón.

A Fővárosi Önkormányzat számára készített, a budapesti és Pest megyei ingatlanberuházásokat vizsgáló elemzés szerint a legalább 50 lakásos projektekben a megkezdett lakások száma (6743) ugyan csökkent, de az átadottaké csekély mértékben nőtt. Sőt, az építkezések átfutási ideje miatt még az idén is valamelyes bővülés várható.

A Studio Metropolitana ügyvezetője, Ongjerth Richárd úgy fogalmazott, az elmúlt időszakban túlfűtött fővárosi újlakás-piac mostanában áll be a fenntartható, kiegyensúlyozott növekedési pályára, így a jövőben évente várhatóan 6-8 ezer új otthon épülhet. Ezek átlagos alapterülete azonban remélhetőleg egyre nagyobb lesz, a jelenlegi 67 négyzetméterről 70 fölé emelkedik.

Az E-Build saját adatbázisa szerint egyébként Budapesten ma a lakások 40 százalékát a 15 legnagyobb fejlesztő építteti. Zömük nemcsak több projektben, de több kerületben is érdekelt. A lista első helyén az Autóker Holding áll 1467 lakással, második az Olimpia Group (932), harmadik a GB Európa (839).

Ongjerth Richárd hozzátette, a nem lakáscélú fejlesztéseknél kimondottan konjunktúra van Budapesten és Pest megyében is. A fővárosban tavaly több szállodai szoba létrehozásához láttak hozzá, mint a megelőző két évben együttvéve, és négy önálló garázsberuházás is elindult, összesen 1052 férőhellyel.

Ugyancsak jelentős a bővülés az irodaház-területek kivitelezésében, az új kereskedelmi ingatlanok összterülete pedig négyszeresére növekedett egy év alatt. Az agglomerációban a logisztikai és ipari fejlesztések dominálnak.

Városfejlesztési szempontból kiemelt jelentőségű a Budapesten belüli volt ipari zónák hasznosítása - jegyezte meg a kutatásvezető. 2006-ban a fővárosi beruházások 56,5 százaléka a rozsdaövezetben épült fel, míg tavalyelőtt ez az arány csak 28 százalék volt.

A sajtótájékoztatóan jelen lévő Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes arról beszélt, hogy előreláthatólag felértékelődnek majd a rozsdazónák, a következő években itt indulhatnak meg a legfontosabb fejlesztések. Példáként az óbudai gázgyár területét és a közraktárakat említette - az utóbbi épületcsoport régóta függőben lévő ügye talán jövő nyáron oldódhat meg.

A főpolgármester-helyettes elmondta, a városvezetés kedvezményekkel tervezi a közterületek megújítására ösztönözni a beruházókat. A településrendezési szerződéses eljárás során segítené a cég megtérülését (például a beépítési mérték lazításával), ha az vállalja a közterületi értékteremtést.