Irakkal szolidáris tüntetők Jordániában - az [origo] helyszíni riportja

Vágólapra másolva!
A szomszédos Irakkal szolidáris tüntetést tartottak kedden a jordániai Ammanban. A tüntetők nem voltak sokan: mindannyian befértek a jordán ellenzék székházába. "Minden eddiginél nagyobb" tüntetést hirdettek az egyetemisták is, végül azonban lefújták az eseményt. "Nem tüntetünk. Fázunk", mondta az egyik szervező. Az [origo] helyszíni tudósítója, Makai József jelenti Ammanból.
Vágólapra másolva!

Hóviharban, bokán felül érő latyakban tüntetett kedden a jordániai ellenzék Ammanban.

A demonstrálók két saroknyit vonultak, mielőtt befordultak szakmai szövetségek székháza elé. Az épület előtt felgyújtották az amerikai, brit és izraeli zászlóval borított, kartonból készült stilizált koporsót.

A székház nagytermébe jóformán mindenki befért: a szervezők szerint a nulla fok körüli hőmérséklet miatt történt, hogy csak pár százan vettek részt a tüntetésen. A székház az Irakkal szolidáris jordániai ellenzék központja.

Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.hu/irakFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.htmlTérképhttp://javascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)

A tüntetők Amerika- és Bush-ellenes jelszavakat skandáltak. A transzparensek az iraki beavatkozás leállítását követelték, illetve tiltakoztak az "olaj miatt indított háború" ellen. A háborút ellenző államoknak német, francia és orosz nyelvű feliratokkal mondtak köszönetet.

A tüntetésen két politikai tömb vett részt. A baloldali, szakszervezeti, hazafias csoportok vörös alapszínű zászlókkal és Che Guevera portrékkal vonultak. A zöld lobogókat lengető iszlámisták legalább kétszer annyian voltak.

A magát "vörösnek", baloldalinak valló Tawfiq szerint "most jó az együttműködés" az iszlámistákkal: követeléseik azonosak.

"Követeljük, hogy az arab hadsereg avatkozzon be Irak oldalán a háborúba", mondta Tawfiq. A Németországban informatikai képzettséget szerző negyvenes férfi két fiát is elhozta a tüntetésre.

Tawfiq elismeri, hogy az arab hadsereg megszervezése politikai utópia. "Elégedett lennék, ha kormányunk legalább szóban támogatná Irakot", mondta.

Adil szerint viszont Jordánia kormánya az USA szolgálatában áll. "Nem akarjuk, hogy Jordánia területéről is megtámadják Irakot", mondta Adil.

Az ammani kormány szerint az ország területét és légterét az amerikai és brit alakulatok nem használhatják a bagdadi rezsim elleni háborúban.

"Mi nem hiszünk a kormánynak, mondta Tawfiq. A nép nem hisz a kormánynak."

A tüntetők között általános a vélekedés, hogy Szaddám Huszein ellen azért indult háború, mert "túl független", és hadserege "veszélyt jelent a cionistákra" - ami alatt Izrael értendő.

A tüntetők által használt zászlókat a szervezők gondosan összegyűjtötték. A résztvevők közül többen szívélyesen üdvözölték a kivonuló rendőröket.

Tawfiq szerint sokkal több tüntetésre "lenne igény", ám a kormány "nem mindegyiket engedélyezi". Úgy vélte, a mait azért szervezhették meg, hogy úgymond levezessék a feszültséget.

Kedden egy órára az egyetemisták is "minden eddiginél nagyobb" tüntetést hirdettek meg, ám a havazás miatt lemondták a megmozdulást. Egy órakor a jordániai univerzitás főbejárata előtt több külföldi újságíró volt, mint rebellis fiatal.

"Nem tüntetünk. Fázunk", mondta a számítástechnikai szak hallgatója.

"Szaddám Huszein a szabadságért és országáért harcol", mondta az egyetemista, aki kizártnak tartja, hogy az iraki elnök hatalmáért és rezsimje túléléséért küzdene.

A huszonéves fiú szerint "a nyugat" terroristákként kezeli az arabokat, holott a 2001. szeptember 11-i amerikai merényleteket is "valószínűleg Izrael szervezte", hogy "elérje a térség amerikai megszállását".

A magát környezetvédőnek tartó egyetemista anyja kurd; Irak északi részén élő rokonai több ízben menekültek Szaddám Huszein rezsimje elől.

"Mindannyian iraki testvéreink hívására várunk", mondta hóban toporogva. Szerinte társai is készek Irakért harcolni.

A felszólítást azonban - ha ma érkezett volna - nem volt, aki meghallja: az Irakkal szolidáris egyetemisták nem vállalták az ázást és az esetleges felfázás szövődményeit.

Makai József, Amman