Blix nem tud tiltott iraki arzenálról

Vágólapra másolva!
Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetője csütörtökön közölte: sem a háború előtti vizsgálatok, sem a háború alatti tapasztalatok nem bizonyították be, hogy Irak rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel. Az USA és szövetségesei azzal indokolták a mostani háborút, hogy Szaddám Huszein tömegpusztító fegyvereket halmozott fel titokban.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Hans Blix és el-Baradei, a fegyverzetellenőrök vezetői nem találtak bizonyítékot Irak ellen

Hans Blix, az ENSZ Irakban működött fegyverezetellenőreinek vezetője csütörtökön kijelentette: nincs arra utaló jel, hogy Irakban tiltott fegyverek lennének. Hans Blix munkatársaival a háborút megelőző hetekben az ENSZ nevében kutatott tiltott vegyi, biológiai és nukleáris fegyverek, illetve ezek célba juttatásához használatos rakéták után. A vizsgálatok alatt ugyan többször panaszkodtak, hogy az iraki kormány nem elég készségesen működik együtt az ellenőrökkel, de a háború előtti hetekben javuló kapcsolatokról beszéltek. Blixék nem találtak bizonyítékot tiltott fegyverek iraki jelenlétére.

Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.hu/irakTérkép a stratégiai pontokróljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_telepulesek/terkep.html', 500, 620) Térkép a hadműveletekrőljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)

Hans Blix csütörtökön ehhez azt tette hozzá, hogy a háború alatt sem vált megalapozottabbá az angolszász támadók gyanúja. A háború alatt sem az ENSZ, sem a támadó seregek nem tapasztalták, hogy az iraki hadsereg tiltott fegyvereket használt volna. Egy alkalommal ugyan felmerült a gyanú, hogy Kuvaitra kilőttek egy ENSZ tiltólistán lévő Scud rakétát, de a későbbi vizsgálatok bebizonyították, hogy egy el-Fatah márkájú, 150 kilométernél kisebb hatótávolságú, vagyis Irak számára legálisan hozzáférhető fegyverről van szó.

A háború azért tört ki, mert az USA és Nagy-Britannia titkosszolgálati jelentésekre hivatkozva azt állította, hogy Irak nem szerelte le tömegpusztító fegyvereit. Az Öböl-háború után az ENSZ kötelezte Irakot, hogy semmisítse meg ezeket a fegyvereket. A leszerelést 1998-ig az ENSZ fegyverzetellenőrei felügyelték, akkor azonban Szaddám Huszein kémkedés vádjával kitiltotta őket az országból. A fegyverzetellenőrök az ENSZ 2022 őszén hozott, fenyegető hangvételű döntése után tértek vissza, és a háború kitörése előtt néhány nappal hagyták el az országot. A háborút ellenző ENSZ BT-tagok azt akarták, hogy hosszabbítsák meg az ellenőrök mandátumát. Az USA és Nagy-Britannia azonban több állam (köztük Magyarország) támogatásával ENSZ-felhatalmazás nélkül megindították a háborút.

Blix: az USA elvárásait igazoló jelentést várt/irak/20030326blix.htmlENSZ-tisztviselők, Carter és Gorbacsov a háború ellen/nagyvilag/20030309ensz.html

Hans Blix nem először tesz az USA számára kellemetlen megjegyzést. Néhány nappal ezelőtt nyilvánosságra hozta, hogy az amerikai kormányzat nyomást gyakorolt az ellenőrökre, hogy Washington számára kedvező jelentés készüljön. Korábban Mohamed el-Baradei, az ellenőrök másik vezetője, az ENSZ Atomenergia-ügynökségének főnöke is arról beszélt, hogy nem talált bizonyítékokat Irak ellen. Szintén ő állította, hogy az amerikai és brit titkosszolgálati adatok tévedéseknek bizonyultak.

Az iraki emigráns ellenzék, az USA és Nagy-Britannia azonban határozottan állítják, hogy Szaddám Huszein nem semmisítette meg tömegpusztító fegyvereit, melyeket korábban saját népe és Irán ellen is bevetett.