Lerohadékozta az USA kormányát a fő fegyverellenőr

Vágólapra másolva!
Az ENSZ iraki fegyverzetellenőreinek vezetője egy interjúban rohadékoknak nevezte a washingtoni védelmi minisztérium azon munkatársait, akik szerinte rossz hírét keltették a sajtóban. Hans Blix emellett közölte, Washington a háború előtt nyomást gyakorolt az ellenőrökre, hogy minél elítélőbb hangú jelentéseket készítsenek Irakról. A posztjáról hamarosan távozó főellenőr élesen kritizálta a szövetségesek titkosszolgálatait is a The Guardian című brit lapnak adott interjújában.
Vágólapra másolva!

A diplomáciában szokatlanul erős kifejezésektől sem tartózkodva ítélte el a vele szemben tanúsított amerikai magatartást Hans Blix, az iraki fegyverellenőrzést végző ENSZ-testület leköszönő elnöke, aki szerint továbbra sem egyértelmű, hogy Iraknak voltak-e a háború előtt tömegpusztító fegyverei.

Hans Blixszel a brit The Guardian készített interjút, melyet a lap szerdai számában közöltek. Ebben Blix egyebek mellett azt mondta, hogy van néhány "rohadék" Washingtonban, akik "mocskos dolgokat" terjesztettek róla a sajtóban. Szerinte a washingtoni védelmi minisztériumban "bizonyos elemek" kampányszerűen igyekeztek besározni a nevét. Az ENSZ-főellenőr nyilatkozatában azzal vádolta az amerikai kormányt, hogy az - főleg a háború előtti időszakban - nyomást gyakorolt az ellenőrzéseket végző szakértőkre, hogy minél elítélőbb hangú jelentések készüljenek.

A svéd diplomata szerint továbbra sem tudható egyértelműen, hogy Iraknak voltak-e még tömegpusztító fegyverei a háború előtt. Annyi bizonyos, hogy ilyen fegyverek korábban léteztek, és azt sem lehet kizárni, hogy a szövetségesek "találnak is valamit". Jogászként azonban úgy vélte, "a bíróság előtt is csak a minden kétséget kizáró ügyek állnak meg".

Szaddám Huszein magatartásáról Hans Blix azt mondta, hogy a volt iraki elnök elszámíthatta magát, valószínűleg olvashatott a londoni, párizsi, New York-i háborúellenes tüntetésekről, és azt gondolhatta, hogy a szövetségesek nem mernek rá lecsapni.

A fegyverzetellenőrök hamarosan visszavonuló vezetője "idegességét" hangoztatta amiatt, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat hisz a megelőző csapásokban. Az ilyesmihez kikezdhetetlen bizonyítékokra és minőségi hírszerzési adatokra van szükség - tette hozzá Blix, aki szerint azonban az amerikaiak és a britek "nagyvonalúan" kezelték a hírszerzési adatokat.

Nem ez az első eset, hogy a vezető ENSZ-diplomata megkérdőjelezi a szövetségesek hírszerzési tevékenységének minőségét az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatban. A BBC rádiónak adott múlt pénteki interjúban azt mondta, hogy az ENSZ fegyverellenőrei brit és amerikai hírszerzési adatok alapján többtucatnyi helyszínt vizsgáltak át, de sehol nem találtak tömegpusztító fegyvereket. Hozzátette: miután az ellenőrök elindultak a szövetségesek megadta nyomvonalakon, és rendre nem találtak semmit, arra gondolt, hogy "ha ez a legjobb minőségű hírszerzési anyaguk, milyen lehet a többi".

A tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos hírszerzési anyagok kezelése komoly belpolitikai vita tárgya Nagy-Britanniában. A munkáspárti kabinetet még saját parlamenti hátországa is azzal vádolja, hogy annak idején manipulált hírszerzési adatokkal vette rá a törvényhozást a felhatalmazás megadására az Irak elleni fegyveres fellépéshez.

A súlyos támadások hatására Tony Blair kormánya beleegyezett, hogy aláveti magát az alsóház hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottsága által már bejelentett vizsgálatnak. Ugyancsak vizsgálatot indít a hírszerzési anyagok minőségének kiderítésére a külügyi bizottság.