Budapest, Debrecen, Pécs: sztrájkhangulat

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Munkabeszüntetéssel fenyegetnek a BKV-dolgozóit tömörítô szakszervezetek. A buszvezetôk tegnap 2 órás figyelmeztetô sztrájkot hirdettek, melyet jövô hét pénteken üzemkezdettôl indítanak. A tanári fizetések nem kellô mértékű fejlesztése miatt ugyancsak sztrájkot hirdetett a pedagógusok érdekképviselete. A Pedagógusok Szakszervezete debreceni tagságának forgalomlassító munkabeszüntetése február közepén várható.


A fôként villamos és troli üzemági alkalmazottakat tömörítô Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöknôje,Vág Péterné úgy fogalmazott, hogy ôk csak akkor jelentik be a sztrájkot, ha a tárgyaló felek között teljesen bemerevednek az álláspontok.

Aba Botond, a BKV vezérigazgatója szerint az elôttük álló egy hét tárgyalási idô reményt ad arra, hogy végül megállapodnak a szakszervezetekkel. Hozzátette, egy bizonyos kockázati határon túl már nem tudja felvállalni az érdekképviseletek követeléseit.


A FAÜSZSZ 21 százalékos béremelési javaslattal indult, amelyet mára 15 százalékra csökkentett. Gazdag szerint már ezt az engedményt is nehezen tudják elfogadtatni tagjaikkal.

A BKV béremelési javaslatára három variáció is elhangzott: 10 százalék, 12,4 százalék és 10+3,1 százalék, ami, mint kiderült, mind ugyanannyit jelent, csak más más szempontból nézve. Aba Botond elmondása szerint a tavalyi bértömeg nettó 15,5 milliárd forint volt, így egy százalék emelés nettó 155 millió forint, bruttósítva pedig 225 millió forint többletkiadást jelentene a társaságnak. Az is elhangzott, hogy a BKV ajánlata és a szakszervezeti követelés között bruttó egymilliárd forint a különbség, ez pedig a fentiek alapján 4 százalékot ad ki, tehát ennyivel különbözik százalékban a két javaslat.

A megegyezést nehezíti, hogy a VTDSZSZ a bérkülönbségek csökkentése miatt nem százalékban, hanem fejkvótában határozta meg béremelési javaslatát. Vág Péterné elmondta, hogy a BKV által legutóbb felajánlott 13 ezer 100 forint fejenként még távol áll az elfogadhatótól, ám hogy annak mértéke mennyi, arról nem nyilatkozott.

A szakszervezetek és a BKV képviselôi a tárgyalásokkal párhuzamosan megkezdik az egyeztetést a minimális szolgáltatás nagyságának meghatározására.

*

Az Oktatási Minisztérium felmérése szerint a helyi önkormányzatok döntô többségénél a költségvetési koncepció tartalmazza az iskolákban dolgozók 13 százalékos bérfejlesztését. Néhol - például Tapolcán és Tiszakécskén - a technikai munkatársak ennél is magasabb, 16 százalékos emelésre számíthatnak. A tárca információi szerint ugyanakkor néhány kistelepülésen csupán 6-8 százalékos emelés várható. Komolyabb probléma Debrecenben és Pécsett merült fel, ahol sztrájkkal fenyegetnek a helyi szakszervezetek.

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy Debrecen új önkormányzata megalakulása óta nem hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni velünk - jelentette ki lapunknakJenei Attiláné, a pedagógus-szakszervezet debreceni titkára, a két napja alakult sztrájkbizottság elnöke. A helyi érdekvédelmi szervezet szerint továbbra sincs biztosíték a tanárok 16 százalékos béremelésére, a technikai dolgozók 13 százalékos bérfejlesztésére pedig egyetlen fillér fedezetet nem tartalmaz a költségvetési koncepció. A szakszervezet ezért kitart álláspontja mellett: amennyiben nem sikerül a megegyezés, február közepén forgalommegállító demonstrációt szervez Debrecen belvárosában.

A város költségvetési koncepciója jelen állapotában valóban nem tartalmazza a nem pedagógus dolgozók bérfejlesztését - reagált az elmondottakra Kósa Lajos debreceni polgármester. Ugyanakkor 20 százalékos növekedést tartalmaz a dologi kiadások tekintetében. A tanárok mindenképpen megkapják a 16 százalékos alapbéremelést. Kósa szerint egyébként az érdekegyeztetés azért nem működik, mert még mindig nem állt fel a Költségvetési Intézmények Érdekegyeztetô Tanácsának (KIÉT) munkavállalói oldala, így nincs kivel tárgyalnia az önkormányzatnak. A polgármester kijelentette: nincs sok értelme a helyi önkormányzati vezetés elleni sztrájknak sem, mivel a tanároknak nem ôk, hanem az oktatási intézmények vezetôi a munkáltatói.

Ha nem sikerül az elkövetkezô napokban megegyezni a technikai munkatársak legalább 13 százalékos bérfejlesztésérôl, akkor január végén Pécsett is megalakul a sztrájkbizottság - tájékozatta lapunkat Kalauz Jánosné, a pedagógus-szakszervezet helyi titkára. Kalauzné hozzátette: a baranyai megyeszékhelyen jól működik az érdekegyeztetés, az önkormányzat ismertette elképzeléseit, így van esély a megegyezésre.Népszava-összeállítás (Népszava)