"Nem tudok a feketelistáról!" - Interjú Wachsler Tamással, a HM államtitkárával

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


Néhány hete két haderőnem vezérkari főnökének és tizenhat főtisztjének távozását jelentették be a szakminisztériumban. A védelempolitikai ügyekért felelős helyettes államtitkár, Gyarmati István közös megegyezéssel hagyja el a tárcát. Információk keringenek egy olyan "feketelistáról" is, amelyen állítólag Wachsler Tamás közigazgatási államtitkárnak és Végh Ferenc vezérezredesnek, a Magyar Honvédség parancsnokának a neve is rajta van. Ezzel kapcsolatos kérdéseinkkel Wachsler Tamást

- Bizonyos mértékig igenis felelősnek érzem magam a szolgálati szabályzatban foglaltak analógiájára, ami azt mondja: a parancsnok felel azért, amit tett és amit tenni elmulasztott.

- Úgy tudjuk, Gyarmati Istvánt egy adminisztrációs hiba miatt állították fel székéből. A kormányváltás napjaiban általa előkészített, majd a NATO-nak küldött védelmi tervezési kérdőívből kimaradt adatokat saját hatáskörében, sem önnel, sem a miniszterrel nem egyeztetve pótolta. Ez főbenjáró hiba volt?

-A miniszter úr úgy határozott, erről az ügyről nem mondhatok többet, mint ami a hivatalosközleményben szerepel. Vagyis az elrendelt vizsgálat végeredménye alapján döntött úgy a miniszter úr, hogy megvonja a bizalmat a helyettes államtitkártól. Személy szerint sajnálatosnak tartom, hogy az a nagy tudás és ismeret, amit Gyarmati felhalmozott és mozgósított a NATO-csatlakozás folyamatában, másutt fog hasznosulni. Úgy gondolom, hogy a helyére lépő személy alkalmasságáról kétely nem vetődhet fel.

- Szakmai vagy politikai döntés volt-e Gyarmati menesztése?

- Az államigazgatás felső szintjein ezt a két kérdést sok esetben nehezen lehet szétválasztani. Kétségtelen, hogy a döntést a tárca minisztere hozta, de nem pártpolitikai szempontból. Szakmai hibát követett el az államtitkár úr.

- Még ki sem hűlt a széke, máris megvan az utód. Hogyan esett Fodor Lajos altábornagyra a választás?

- Személye egyrészt garantálja, hogy ne legyen törés a tárca és a NATO- partnerek között. Ráadásul a minisztérium és a vezérkar integrációja előtt állunk. Ebben a folyamatban Fodor Lajosnak híd szerepe is lesz, szükségünk van katonai tekintélyére és szaktudására.

- Nyílt titok, bár pletyka szintű, a tárca Joó Rudolfot szeretné látni a hamarosan kinevezendő NATO-nagyköveti székben. Mások Gyarmati személyét tartják a legalkalmasabbnak erre a posztra. Vannak olyan vélemények, hogy Gyarmati Istvánt azért hozta erkölcsileg kínos helyzetbe a Honvédelmi Minisztérium, hogy rontsa az esélyeit. Mi erről a véleménye?

- Nem a tárca vezetése hozta kellemetlen helyzetbe Gyarmati Istvánt. A NATO-nagykövet személyéről egyébként kikérik a honvédelmi tárca véleményét, de a döntést az a külügyminiszter hozza, akinek Gyarmati István hétfőtől a tanácsadója. Meggyőződésem ugyanakkor, hogy ilyen szintű döntésről a miniszterelnök is véleményt alkot. Ha az ön által említett szempont motiválta volna a Honvédelmi Minisztériumot, úgy gondolom, fölösleges lett volna eltanácsolni az államtitkárt.

- Értesüléseink szerint az ön eltávolításának is akadtak szószólói a kisgazdák januári frakcióülésén, amikor többen hangot adtak vágyuknak: a Honvédelmi Minisztériumot tiszta kisgazdatárcává kell alakítani. Torgyán József pártelnök megvédte önt, mondván, elégedett a munkájával. Hogy éli meg ezt a támadást?

- Engem erre a posztra Torgyán József kért fel. Azért eshetett rám a választása, mert én már ezt megelőzően befejeztem politikusi karrieremet. Én nem politikusként vagyok itt, a munkám sem politikai természetű, csak politika közeli. Következésképpen a Honvédelmi Minisztériumnak tiszta kisgazda vezetése van, és ezzel a vezetéssel jó a kapcsolatom. Nem voltam jelen a kisgazdák parlamenti frakciójának ülésén, de senki nem tájékoztatott arról, hogy a személyemet támadták volna. Az újságból tudom, amit ön is mondott.

- De arról bizonyára tud, hogy született egy feketelista, amelyen egyebek között Wachsler Tamás és Végh Ferenc tábornok neve is rajta van. Nem gondolja, hogy a NATO- csatlakozás pillanataiban igen káros lenne, ha a minisztériumi és a katonai vezetésben további személycserékre kerülne sor?

- Feketelistáról nem hallottam, de ha volna ilyen, és azon szerepelne Végh tábornok neve, nagy hibának tartanám. Végh Ferenc megbecsült katona, akire szükség van.

- Miért szüntették meg a vezérkar szóvivői posztját?

- A magyarázat az, hogy a tárca egységes sajtó- és kommunikációs politikát akar kialakítani. Több esetben napi működési zavarokat okozott, hogy a minisztérium és a vezérkar szóvivője ugyanabban a kérdésben más tájékoztatást adott. Az is előfordult, hogy a tárca ezekből az információkból tudta meg, bizonyos kérdésekről mi a véleménye a vezérkarnak. Ez nem a feladatot ellátó ezredes ügye, aki tehetséges tiszt és előmenetelét a minisztérium támogatja.

- Jó ideje rebesgetik, hogy a minisztérium szóvivőjét, illetve a sajtófőosztály vezetőjét is le akarják cserélni. Mi igaz ebből?

- A honvédelmi miniszter úgy rendelkezett, hogy személyügyi kérdésekben csak írásos javaslatot vesz figyelembe, amelyet velem véleményeztet. Kérdésére az a válaszom: a magam részéről nem tervezem sem a szóvivő, sem a sajtófőosztály vezetőjének leváltását.

- A közelmúltban a miniszter rendelkezésére lista készült azokról a szerződéses alkalmazottakról, akiknek a továbbfoglalkoztatását fontosnak tartják a helyi vezetők. Ennek az ötszáz személynek az ügyében mikor lesz döntés?

-Várhatóan február végén. A javaslatok nálam vannak, személyenként véleményezem, mielőtt a miniszter úr asztalára kerül, hogy meghozza a döntést.
(Népszava)