Kötelező szavazási szigor

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


A házelnök nemrégiben a kormányt bírálta amiatt, hogy a törvényalkotásban nem tudott még alkalmazkodni az új parlamenti munkarendhez. Úgy tűnik azonban, a képviselőknek is gondot okoz az átállás. A háromhetenkénti úgynevezett plenáris héten ugyanis az ülésen kívül nincs más parlamenti elfoglaltságuk a képviselőknek, mégis gyakorta kong az ürességtől az ülésterem.

A Fidesz-frakcióban beosztás alapján minden ülésnapon meghatározott számú képviselőnek az ülésteremben kell tartózkodnia - tudtuk meg képviselőktől. Mátrai Márta frakcióvezető-helyettes viszont azt mondta lapunknak, hogy nincs ilyen beosztás, de a frakció ajánlást hozott arról, hogy az egyes törvényjavaslatok tárgyalásakor az illetékes kabinet tagjai, illetve más képviselők is legyenek jelen, de semmiféle szankció nem sújtja azt, aki még sincs ott. Az ajánlás arról is rendelkezik, hogy az
ülésteremben mindig legalább két frakcióvezető-helyettesnek kell tartózkodnia, hogy szükség esetén reagálni tudjanak a frakció egészét érintő kérdésekben.

A szocialistáknál az egyes szakterületekért felelős munkacsoportok gondoskodnak arról, hogy a frakció megfelelően képviselje a pártot egy-egy törvényjavaslat parlamenti vitájában. Burány Sándor az MSZP frakcióvezető-helyettese úgy vélte: nem az a fontos, hogy minél többen üljenek az Országgyűlésben, hanem az: akik ott vannak, felkészülten vegyenek részt a vitában. Hozzátette: hivatalos szankciók akkor sincsenek, ha homokszem kerül a gépezetbe, de a frakción és a munkacsoporton belül ilyenkor megbeszélik a problémákat.

A kisgazdapártban a háromhetenként hétfőtől péntekig tartó plenáris hét első két napján minden képviselőnek kötelező az Országgyűlés ülésén részt venni. Igazolatlan mulasztást a frakció szankcionálja, erre azonban eddig nem volt szükség - mondta Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes. A parlamenti ülés többi napján a frakcióvezetés valamelyik tagjának, a tárgyalt témakörök szakmai felelőseinek, a módosító indítványok benyújtóinak és a felszólalásra előre jelentkezőknek kötelező a részvétel. Váratlan eseményekre számítva a parlamenti üléstől távol maradó képviselőknek is "elérhetőnek" kell lenniük.

Hankó-Faragó Miklós, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese kérdésünkre elmondta, hogy azokon a napokon, amikor a parlamentben nincs szavazás, a szabad demokratákat csak a vezérszónokok, a hozzászólók és a szakértők képviselik. Az ellenzéki politikus hozzáfűzte: nagyon sok, a törvényhozással kapcsolatos munkája van a képviselőknek, s mivel nemcsak háromhetente működik az élet, ezt a néhány napot is kihasználják a honatyák. Hankó-Faragó leszögezte: a frakció tagjainak viszont kötelező részt venni a plenáris ülésen, ha az Országgyűlés szavaz.

Balsai István, az MDF-frakció vezetője elmondta, hogy a képviselőcsoport tagjainak teljes létszámban jelen kell lennie a plenáris ülés hetének minden napján. A frakció nagysága nem teszi lehetővé, hogy differenciáltan jelenjenek meg a különböző törvények napirendre kerülése szerint. A képviselőcsoport vezetője kijelentette: csak igazolt távolmaradást fogad el.

A MIÉP éppen azért utasította el az új parlamenti ülésrendet, mert előre látta, az egész hetes plenáris ülések lehetetlenné teszik a teljes létszámú részvételt - mondta lapunknak Balczó Zoltán képviselő. A MIÉP frakciója rendszerint összes képviselőjét "beülteti" az ülésterembe, a honatyák egyéb elfoglaltságai miatt azonban csak néhányan maradhatnak a parlamentben zárszóig. A frakcióüléseken döntenek arról, az ülésen tárgyalt témáktól függően ki legyen az a négy-öt képviselő, akinek reggeltől estig bent kell maradnia - tette hozzá Balczó.