Torgyán pontosította javaslatát

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!


A Népszava információi szerint módosította a külföldön élő magyarok szavazati jogáról benyújtandó javaslatát Torgyán József, a kisgazdapárt elnök-minisztere: új indítványa már "csak" a külföldön élő, kettős állampolgársággal rendelkező magyarok szavazati jogát szorgalmazza. Az MDF támogatja, ám a Fidesz és az ellenzék nem tartja elfogadhatónak az FKGP elképzeléseit. Szakértők szerint a kisgazda elképzelés közel 140 ezer új szavazót jelenthetne a következő választásokon.

Pokol Béla, az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának kisgazdapárti elnöke értesülésünket megerősítve elmondta: a közelmúltban Torgyán József személyesen kérte meg arra, hogy a választási reformot előkészítő hatpárti bizottság által tárgyalandó témakörök közé kerüljön be a külföldön élő kettős állampolgársággal rendelkező magyarok szavazati jogának kérdése is.

"Még külön rá is kérdeztem - mondotta Pokol Béla -, hogy az összes határon túli, avagy a kettős állampolgárságú magyarokra vonatkozik-e a javaslata. Válaszában egyértelművé tette: a kettős állampolgársággal bíró magyarokra vonatkozik". Pokol hozzáfűzte: vagy Torgyán bejelentése volt pongyola vagy a hírügynökség volt pontatlan, hiszen az összes határon túli magyar nemzetiségű szavazása jogilag és technikailag is kivihetetlen lenne. A módosított Torgyán-indítvány Pokol szerint megvalósítható: a mintegy ötmilliós határon túl élő magyarságból 130-140 ezren rendelkeznek magyar állampolgársággal.

Az MDF támogatja a választójogi reformot, a párt Torgyán elképzeléseihez hasonló indítványt terjesztett be még az előző ciklusban, ám akkor az Országgyűlés elvetette az ötletet - mondta lapunknak Kelemen András, a párt elnökségi tagja. Csurka István, a MIÉP elnöke lapunknak szintén úgy nyilatkozott, elvben támogatják az FKGP elképzeléseit, ám a gyakorlatban nem tartják valószínűnek, hogy a határainkon túl élő magyarok választójogot kapnának.

Rubovszky György fideszes képviselő emlékeztetett: a jelenlegi rendszerben csak azok szavazhatnak, akik állandó lakhellyel rendelkeznek Magyarországon. A választók helyi országgyűlési képviselőkre és megyei listákra szavazhatnak, így technikailag háromszorosan is kivitelezhetetlen, hogy külföldön élők is voksoljanak. Az ellenzéki pártok sem támogatják az elképzelést. Vancsik Zoltán, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint elképzelhetetlen, hogy olyanok külföldön élők is választójogot kapjanak, akik ugyan itt szavaznak, ám közvetlenül nem viselik döntéseik következményeit. Szent-Iványi István (SZDSZ), a külügyi bizottság elnöke szerint továbbra sem támogatható, mint mondta, a választójogi reformmal foglalkozó albizottság feladata elsősorban az, hogy az olcsóbb és kisebb parlament feltételeit megteremtse.

Hubai László történész szerint a határon túli szavazatok a jobboldalt erősítenék, ugyanakkor a szakértő hozzátette "kultúrországokra" nem jellemző, hogy azok a külföldön élők is szavazhatnak, akik nem viselik közvetlenül döntésük következményeit.


Ajánló: