Az M3-ason elkövetett rablógyilkosság tárgyalása <br/>

Vágólapra másolva!
Visszavonta beismerő nyomozati vallomását az M3-as autópályán elkövetett rablógyilkosság elsőrendű vádlottja, Dóka László a per első tárgyalási napján a Fővárosi Bíróságon.
Vágólapra másolva!

Dóka László a vádirat szerint 1998. június 5-én késő este az M3-as autópálya 12-es kilométerénél lévő Shell-kútnál álarcban, géppisztollyal megtámadta a Banktech Security Rt. pénzszállító autóját, megölte az egyik őrt, és elrabolt 45 millió forintot. Ebből az összegből 16 millió forint az eljárás során megkerült. Mindezért a büntető törvénykönyv szerint 10-15 évig, illetve életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtható a vádlott.
Dóka László a bíróság előtt úgy nyilatkozott, hogy a vádban nem érzi magát bűnösnek. Korábbi beismerő vallomásait részben azért tette, mert családját ismeretlenek többször súlyosan megfenyegették, elfogása után pedig a rendőrök azt mondták neki: ha tagad, a családja börtönbe, gyermekei pedig intézetbe kerülnek. A vádlott nyomatékul hozzátette, hogy éjszakai kihallgatására a rendőrök behozatták az őrizetes szobába kétéves kislányát. Ennél a pontnál a bíró figyelmeztette Dókát, hogy mást hamisan bűncselekmény elkövetésével nem vádolhat.
A vádlott állítása szerint 1998. június 5-én este prostituálttal volt az autójában az M3-as mellett egy fákkal körülvett tisztáson, amikor egy másik autó érkezett oda, amiből kiszállt egy álarcos férfi, odadobott neki két pénzeszsákban 16 millió forintot, és pisztolyt fogott rá azzal a felszólítással, hogy minderről hallgasson. A tárgyaláson meghallgatták Dóka Viktor másodrendű vádlottat, Dóka László öccsét, aki a vádirat szerint a bűncselekményről annak elkövetése után, június 5-én éjjel szerzett tudomást. Segített bátyjának elrejteni a rabolt pénzt, illetve abból magához vett több százezer forintot. A másodrendű vádlottat a vádirat alapján emberöléssel kapcsolatban elkövetett bűnpártolás miatt öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetheti a bíróság. Dóka Viktor a tárgyaláson testvéréhez hasonlóan visszavonta nyomozati vallomását, mondván, hogy azt csak azért írta alá, mert a rendőrök "25 év börtönnel" fenyegették meg. Mint mondta, magáról a bűncselekményről csak hallomásból, bátyja előadásából értesült, és annak valóságtartalmát nem ismeri.
A tárgyaláson kiderült az is, hogy Dóka Lászlóval, akit 1998. szeptember 10-én fogtak el, még tavaly júniusban megállapodtak arról, mit kell Dóka Viktornak vallania, ha bátyját őrizetbe veszik. Mindjárt két különböző verzióban egyeztek meg, az egyik a nyomozati vallomás, amely szerint Dóka László a tettes, a másik pedig a tárgyaláson előadott változat. A testvérek előadásának apró, de konkrét részletei között a tárgyaláson is ellentmondás mutatkozott, ezekre nézve a bíróság két szembesítést is elrendelt, melyek azonban eredménytelenül végződtek.
Kiderült az is, hogy a rablógyilkosság után nem sokkal az addig egy 47 négyzetméteres XIV. kerületi lakásban lakó hattagú Dóka család egy 15 millió forint értékű ingatlant vásárolt. Ezenfelül még mintegy 16 millió forint készpénzt is találtak hatóságok.
Dóka László a tárgyaláson elmondta: letartóztatása előtt egy autójavító műhelyt üzemeltetett, amelynek havi jövedelme 300-400 ezer forint volt. További 600-700 ezer forint bevétele volt 1995-ben a Mátyás Hotel nevű VIII. kerületi panzióból.
Az ügyész - tekintettel a vádlottak eddigiekhez képest újszerű védekezésére – újabb tanúk megidézését, a védelem pedig fegyver- és elmeszakértő bevonását kérte.
A következő tárgyalás szeptember 1-jén lesz a Fővárosi Bíróságon.

(MTI)

Ajánló: