A költségvetés helyett a betegek fizetnek<br/>

Vágólapra másolva!
A költségvetés helyett a lakosság fizeti majd meg azt az összeget, amely hiányzik az ez évi gyógyszertámogatásra elkülönített kasszából. Az előzetes számítások szerint a lakosság gyógyszerkiadásai több mint tizenegymilliárd forinttal nőhetnek, ami 15-20 százalékos tehernövekedést okoz. Ezzel párhuzamosan a kormány által elfogadott új gyógyszerár-támogatási rendszer bevezetése az egészségbiztosítási alap számára 8-10 milliárd forint körüli megtakarítást hozhat. Átlagosan 15-20 százalékkal többet költünk gyógyszerekre az idén, mint tavaly, mivel a kormány a lakosságra hárítaná át a gyógyszerkassza 8-10 milliárd forintos hiányát
Vágólapra másolva!

Gy. Balázs Béla felvételeA Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének tagjai tartanak attól, hogy az évek óta reformra szoruló támogatási rendszer meggondolatlan, elhamarkodott átalakítása a gyógyszerellátás színvonalának csökkentését eredményezheti. Orbán István, a szövetség elnöke szerint megvalósíthatatlan a kormány azon célkitűzése, hogy a gyógyszerkassza se nőjön és a betegek se fizessenek többet.

Az új támogatási rendszer kialakítása során a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége szeretné elérni azt, hogy a szaktárca olyan termék árához igazítsa a fix támogatást, amelynek piaci részesedése minimálisan öt százalék.
A pénteken kezdődő gyógyszerár-tárgyalást megelőzően tegnap estig 122 gyógyszergyártó adott be árajánlatot az egészségbiztosítóhoz.
Az egészségügyi tárca főosztályvezetője, Kerekesné Nemes Mária lapunknak tegnap elmondta: a gyártók már a kormány által elfogadott elvek, kritériumok szerint kalkulálták ki termelői árajánlatukat. Eszerint a gyártók gyógyszerenként megjelölték azt, hogy az általuk előállított készítmény melyik három európai országban részesül támogatásban és hol a legolcsóbb.
Szerenként meghatározták az egységnyi hatóanyagra vetített árat és napi terápiás költséget is.
Az új elvek szerint a szaktárca az azonos hatóanyagok közül az egységnyi hatóanyagra vonatkoztatott legolcsóbb termelői árra adott támogatás mértékét közli a gyártóval. Ez lesz az alapja az áralkunak.
Jelenleg 826 hatóanyag részesül társadalombiztosítási támogatásban, ám az Országos Gyógyszerészeti Intézet hozzávetőlegesen mintegy kétszáz hatóanyag esetében megállapította a bioekvivalenciát.
Ezek esetében a szaktárca viszonylag könnyű helyzetben lesz, hiszen csupán a legolcsóbb termelői árat veszi a támogatás alapjául. Ez pedig azt jelenti, hogy az adott gyógyszerek törzskönyvi dokumentációjában konkrét bizonyíték van arra, hogy az adott szerek a hatások és mellékhatások szempontjából egyenértékűek.

(Népszava)