Elszaporodtak a szirénázó fekete autók<br/>

Vágólapra másolva!
A rendszerváltás óta soha annyi kék lámpával és szirénával ellátott állami autó nem közlekedett Magyarországon, mint napjainkban. A felső vezetők számára státusszimbólum a megkülönböztető jelzések használata, míg a magánautósok diplomáciai jelzést ragasztanak autóikra.
Vágólapra másolva!

Több mint félezer - úgynevezett Kojak-lámpára és szirénára érvényes - megkülönböztető jelzésre kiadott engedélyt tart nyilván a rendőrség. Ezek nagy része állami hivatalok, főhatóságok birtokában van. Szerepelnek a listán egészségügyi szervezetek, vállalkozások is, magánszemély azonban nem kapott ilyen engedélyt.

A mentők, a tűzoltók, a rendőrség, a polgári védelem, a nemzetbiztonsági szolgálatok számára nincs szükség külön kérelemre, ők "alanyi jogon" szereltethetnek fel kék lámpát és szirénát járműveikre.

A rendőrség szakemberei nem értenek egyet azzal, hogy szakmailag indokolatlan kérelmeket is teljesíteniük kell, ám például egyes politikusoktól nehéz lenne megtagadni az engedélyt. Bár az oktatási miniszterről nehéz elképzelni, amint vészhelyzet megoldására siet, fontos bizottsági ülésekre hajtatva azonban neki is "járhat" a kék lámpa.

A rendőrségi krónikákba - a legutóbbi időkben - több olyan esemény is bekerült, amely a hatóság aggodalmait látszik igazolni. Egy fontos személyiség, sofőrjét elküldve, maga szirénázott, majd balesetet okozott és cserbenhagyta áldozatát. Más az Operába sietett kék lámpával, és oszlopnak ütközött. Az alkotmánybírák csak társadalmi méretű katasztrófák esetén jogosultak a megkülönböztető jelzés használatára, ám a rendőrség kiderítette: van, aki a repülőtérre igyekezve is szívesen nínózik.

A szirénázó - de gyanúsnak tűnő - autókat a rendőr nem állíthatja meg, ám rendszámát feljegyezheti, sőt a parancsnokok erre sarkallják beosztottaikat. Az ellenőrzés nyomán nem- egyszer derül ki: jogosulatlanul használták a jelzéseket. Kercs László ezredes, az ORFK közlekedésrendészetének vezetője maga is szorgalmasan jegyezgeti a rendszámokat. Legjobban akkor döbbent meg, amikor egy, a városon végigszirénázó Mercedesről kiderült: egy magánkereskedő hajtotta.

A rendőrségi statisztika szerint az Antall- és Boross-kormány idején igen sok megkülönböztető jelzést igényeltek. Horn idején ez a szám jelentősen visszaesett, az Orbán-kabinet hivatalba lépése óta pedig minden korábbinál több vezető jár szirénával.

Legújabban egy olcsó, egyszerű, ám sokakban mégis tiszteletet ébresztő státusszimbólum jelent meg a fővárosban. Hivatalnokok, üzletemberek, magánszemélyek ragasztanak kocsijuk hátuljára CD jelzésű matricát. A CD a diplomáciai testület jele. Elvileg csak a hazánkban akkreditált külképviseletek autóin, illetve a diplomaták által használt magyar kocsikon lehet. Mint Kercs ezredes elmondta, a CD matricát semmiféle jogszabály nem említi, használata nem tiltott, de nem is jogosít senkit semmire.

Horváth Gábor külügyi szóvivő lapunkat arról tájékoztatta, hogy a CD jelzéseket nem ők adják ki, nem regisztrálják, azok civil autókra való kihelyezése ugyan félrevezető lehet, de értelmetlen is.

A védett állami vezetők, valamint a belügy-, a honvédelmi miniszter mellett Pepó Pál környezetvédelmi, Chikán Attila gazdasági, Pokorni Zoltán oktatási és - információink szerint - Deutsch Tamás ifjúsági miniszter autóján is van megkülönböztető jelzés. Stumpf István kancelláriaminiszter nemrég elrabolt Audiját is felszerelték vele, jelenleg használt járművén azonban nincs sziréna. Az államtitkárok közül, tapasztalataink szerint, Szabadi Béla jár kék lámpával.

Mit mond a jogszabály?

A megkülönböztető jelzést adó készülékek felszerelése engedélyezhető arra a gépjárműre, amelyet rendszeresen olyan irányítási, felügyeleti jogot gyakorló személy használ s a helyszínre történő kiérkezés érdekében működteti és e készülékek alkalmazásának hiányában bekövetkező késedelem a közvetlen veszély elhárítását, illetve a kármentést hátrányosan befolyásolná. Nem kell hatósági engedély a védett személyeket jogszabályban meghatározott módon szállító és azt kísérő, konvojban közlekedő gépjárművekre sem.

Veress Jenő

(Népszava)