Elhunyt Gyuricza Béla<br/>

Vágólapra másolva!
Elhunyt Gyuricza Béla, a Miniszterelnöki Hivatal védelmi politikai államtitkára, Székesfehérvár egyik országgyűlési képviselője.
Vágólapra másolva!

A 60 éves korában elhunyt Gyuricza Béla élete nagy részét katonaként élte le és csak az utolsó öt évben lett belőle politikus és országosan ismert ember. 1994-ben jutott a Parlamentbe, a Fidesz listáján.
Egyike volt az elsőknek, akik a Fidesz újhullámában kerültek pozícióba: sem korát, sem előéletét tekintve nem illett az addig a Fideszről kialakult képbe. Ezért váltott ki meghökkenést, amikor a Fidesz országos listájának nyolcadik helyét kapta meg, megelőzve elnökségi tagokat is, jóllehet ő sohasem lépett be a Fideszbe (a korhatár miatt akkor még nem is tehette volna).
Komoly katonai karrier állt mögötte: amikor a választási kampány előtt nyugdíjba vonult, a szárazföldi csapatok főparancsnokaként tette ezt, de korábban volt a felderítés főnöke és hadosztály parancsnok is.
Kilógott a Fideszből azzal is, hogy iskolái nagy részét Moszkvában végezte - az egyetlen helyen, ahol akkoriban vezető beosztású katonává képezhette magát valaki. 1966-tól öt éven át volt a moszkvai "Frunze Összfegyvernemi Katonai Akadémia" hallgatója, majd 1976-tól két éven át a szintén moszkvai Vezérkari Akadémián tanult. Sem ezt, sem MSZMP-tagságát nem próbálta megmagyarázni, sőt, vélhetően tökéletes orosz nyelvtudását az Interparlamentáris Unió magyar-orosz tagozatának alelnökeként hasznosította.
1998-ig a honvédelmi bizottság alelnökeként dolgozott. Igazi - és igen szorgalmas - szakképviselő volt: csaknem háromszáz módosító indítványa, interpellációja és azonnali kérdése kivétel nélkül honvédelmi témában készült. Mindezek miatt egyértelműnek látszott, hogy a Fidesz választási győzelme esetén ő lesz a honvédelmi miniszter. A választási kampány során aztán már kiderült: ez nem következik be. Közvetlenül a választásokat követően kórházba vonult és onnan teljesen megváltozva jött ki néhány hét múlva: megnyerő, izmos, korához képest rendkívül jó kiállású férfiből szemmel láthatólag beteg, csontsovány emberré vált. Szó szerint értendő, hogy nem lehetett ráismerni. Akkor már a környezetében mindenki tudta, hogy gyógyíthatatlan, rákos betegségben szenved.
A honvédelmi tárcát közben a kisgazda Szabó János kapta, Gyuricza pedig a Miniszterelnöki Hivatal honvédelmi ügyekkel foglalkozó államtitkára lett. Utolsó nem teljesen egy éve egyik legnagyobb emberi teljesítménye lett: reménytelenül beteg emberként a kormányzat egyik legaktívabb tagja volt, miközben igen elégedetlen volt a hozzá képest honvédelmi ügyekben mindenképpen dilettánsnak számító miniszter munkájával.
Ismertsége éppen a halála előtti héten nőtt a legnagyobbra, amikor nyilvánosságra került egy általa is aláírt levél, melyben a Fidesz harminckét országgyűlési képviselője az Egyesült Államok következő budapesti nagykövetének személyére tett javaslatot két amerikai szenátornak. Az eset nagy port vert fel - még ma sincs vége -, különösen hogy a levélben támogatott személy egy nagy amerikai konszern, a magyarországi - elsősorban hadiipari - közbeszerzésekben is érdekelt Lockheed Martin alkalmazottja. Az aláírók között három államtitkár is volt: Selmeczi Gabriella, Balsay István és Gyuricza. Selmeczi és Balsay lemondtak tisztségükről. Balsay István Gyuricza barátja volt, szintén székesfehérvári. Lemondása után egyetlen tévényilatkozatát múlt pénteken, a Honvéd Kórház előtt adta, könnyezve: éppen Gyuriczánál járt látogatóban, hogy neki ajándékozza a köztársasági elnöktől 1995-ben kapott érdemérmét.
Selmeczi Gabrielláról a botrány során nyilvánosságra került, hogy élettársa a Lockheed Martin alkalmazásában áll. Gyuricza Béláról az látott napvilágot, hogy több alkalommal is járt külföldön a cég támogatásával - meg nem erősített információk szerint gyógykezelés céljából vagy a célból is. Gyuricza Béla a botrány kipattanásakor már az intenzív osztályon feküdt, így senki sem firtatta, hogy ő miért maradt posztján. Politikusi pályafutása során korábban sosem merült fel gyanú tisztességével kapcsolatban most pedig, amikor már nem képes cáfolni az ellene felhozott vádakat, nincs értelme firtatni felelősségét.

Gyuricza Béla választókörzetében még a nyár vége előtt időközi választást kell tartani. A Fidesz jelöltje Nagy István lehet, aki 1994 és 1998 között a város polgármestere volt és tavaly ősszel csak néhány szavazattal maradt le a polgármester-választáson. Az MSZP lehetséges jelöltje a tavaly is indult Horváth Zoltán, a párt Fejér megyei elnöke, aki 1994 és 1998 között országgyűlési képviselőként az európai integrációs bizottság alelnöke volt. A kisgazdák legesélyesebb jelöltje Mikó Tibor ügyvéd, aki már tavaly is jelölt volt és viszonylag jó eredményt, 12%-ot ért el. Az SZDSZ valószínűleg Szelier András belgyógyászt, jelenlegi alpolgármestert indítja, aki tavaly a másik székesfehérvári választókörzetben indult és 10 százalékot ért el.
A székesfehérvári körzettel valószínűleg egy napon tartják majd az időközi választást Siófokon is. A Balaton-parti város országgyűlési képviselője, Rajcsányi Péter a múlt héten hunyt el.