Ellenlépésre készül a Fidesz<br/>

Vágólapra másolva!
A bankkonszolidációt vizsgáló, SZDSZ kezdeményezte ad hoc bizottság felállításának megakadályozására készül a Fidesz-frakció, válaszul Kuncze Gábor SZDSZ-frakcióvezető többrészes leleplezésére, amelyben a Postabank és Fidesz-közelinek tartott cégek kapcsolatát firtatja.
Vágólapra másolva!

Kuncze azt állítja, a Fidesz kampányát levezető két cég, a Mahir és a Happy End Kft. a választás előtt és Orbán Viktor kormánya eskütételének napján "álomszerűen kedvező" szerződéseket kötött a Postabankkal.
Az SZDSZ frakcióvezetője a birtokában levő dokumentumokra hivatkozva újabb részleteket tárt a nyilvánosság elé a Mahir Lapkiadó Rt.-Postabank Rt. szerződéseiről. Fidesz-közeli cég-e a Mahir Lapkiadó Kft? - tette fel az első kérdést Kuncze. Tekintettel arra, hogy a vállalkozás tulajdonosai Simicska Lajos (volt fideszes gazdasági igazgató) és Győri Tibor (a Fidesz egykori jogtanácsosa) volt, ezt az állítást az SZDSZ bizonyítottnak látja. A cég ügyvezetője Schlecht Csaba, aki egy nap alatt tizenhat, Simicska által vezetett céget adott el Kaya Ibrahimnak és Josip Totnak.
A lapkiadó, amely a Napi Magyarországot jelenteti meg, tavaly május 8-án kötött szerződést a Postabankkal, a kontraktust Győri Tibor írta alá. Eszerint a bank az év minden napjára megvette a Napi Magyarország egy teljes oldalát, ezért előre kifizet 130 millió forintot. A lap ekkori példányszáma harmincezer, s Kuncze szerint egyetlen hónap sem volt, amikor megjelent volna mind a 25 hirdetés, előfordult, hogy csak 4-5 napon át volt látható.
A szerződések szerint Orbán Viktor eskütételének napján Győri módosíttatta a szerződést, s további két hónapra vonatkozó megrendelést született, újabb 22 millió forintért.
Anyacégéhez hasonlóan a Mahir Press Média Kft. (MPM) is kötött szerződést a Postabankkal. Az MPM tulajdonosai között fellelhető Simicska Lajos, majd a választási győzelem után felesége, Pusztai Zsuzsanna, a tulajdonosok képviselője Stumpf János, a MEH-miniszter testvére. A dokumentum szerint a Napi Magyarország két éven keresztül, kéthetente, legfeljebb féloldalas terjedelemben, összesen 35 millió forintért PR-cikkeket jelentet meg a bank tevékenységének ismertetésére. Ha ezek meg is jelentek volna, ez darabonként 673 ezer forintba került volna, eddig azonban az időarányos 22 cikknek csak töredéke látott napvilágot, ám a 35 milliót átutalták.
A Fidesz kampányát szervező Happy End Kft. (HE) és a Postabank kapcsolatára is kitért az SZDSZ frakcióvezetője. A HE Kft.-vel még jelenleg is informális kapcsolatban áll Wermer András, Orbán Viktor legbefolyásosabbnak mondott tanácsadója. Mint ismert, a cég - mivel minden más pályázót kizártak a vetélkedésből - elnyerte az állami ünnepségek rendezői jogát. A tényt akkor Várhegyi Attila kulturális államtitkár úgy kommentálta: "Csak a Happy End maradt állva."
Kuncze állítása szerint tavaly április 9-én a Postabank megbízta a Happy Endet két, egyenként húszperces oktatófilm elkészítésével, anélkül, hogy rögzítették volna a filmek témáját. Az irat elkészítésekor a Postabank azonnal átutalt 50 milliót a 86 milliós végösszegből. Kuncze illusztrálásképpen közölte néhány - valóban elkészült - magyar film költségvetését. Így Janisch Attila: Hosszú alkony c. alkotása 70 millió, Koltai Róbert: Ámbár tanár úr 90 millió, Tímár Péter: 6:3-ja pedig 90 millió forintba került.
Összegzésül a frakcióvezető elmondta, tavaly július 8-án és 9-én összesen 256 millió forint vándorolt az adófizetők pénzéből a Fidesz-közeli vállalkozásokhoz. Így ezek a vállalkozások a kampány alatt és a Fidesz-kormány megalakulásakor több mint egymilliárdot vittek ki az akkor már megrendült Postabankból.
Lapunk úgy tudja, az SZDSZ a jövő héten - harmadjára - egy másik bank és a Fidesz-közeli vállalkozások kapcsolatát kívánja bemutatni.
Még nem határozott arról a Fidesz-frakció, támogatja-e a különböző pénzintézetek, így a Postabank konszolidációját vizsgáló parlamenti bizottság felállítását - nyilatkozott Rogán Antal frakcióvezető-helyettes lapunknak. Kuncze Gábor semmi újdonsággal nem szolgált - mondta. Hozzátette: a Fidesznek nem volt sem gazdasági, sem szponzori kapcsolata a Postabankkal, így ezt Kuncze nem is bizonyíthatja be. Rogán szerint az SZDSZ frakcióvezetőjének stratégiája arról szól, hogy kabátlopási ügybe keverje a legnagyobb kormánypártot. Úgy látszik, Kuncze több tucat sajtótájékoztatót kíván tartani, amelyeken magáncégek és a Postabank között kötött szerződéseket mutat fel, vélekedett Rogán. Leszögezte: ezek a szerződések bizonyára gazdasági megfontolások alapján készültek, ám értékarányosságuk vizsgálata nem a Fidesz dolga. Kuncze ezzel együtt rendszeresen említi a Fidesz nevét, így próbálva összekapcsolni a pártot a pénzintézettel. Rogán kijelentette: a Fidesz azonban nem hajlandó beszállni a sárdobálásba, ha Kuncze ezt mégis folytatni akarja, hát tegye azt egyedül.
A Fidesz elnöksége hamarosan eldönti, hogy Győri Tibor Mahir-cégvezető mellett a párt is bepereli-e rágalmazásért Kuncze Gábort.
Nem látom ezekből a szerződésekből, hol éri kár a Postabankot, ezért azt kell hogy mondjam, Kuncze úr már megint hazudott - fogalmazott Győri Tibor, a Mahir elnöke pénteken újságírók előtt az SZDSZ politikusának sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva. Nézete szerint Kuncze Gábor ismét üzleti titkot sértett, azaz folytatja jogsértő tevékenységét, mert "megint olyan dokumentumokat mutatott be, amelyek tulajdonképpen a Mahir egyes cégeinek alaptevékenységéhez kötődő hirdetési reklámszerződések". Győri Tibor kifejtette, hogy valós, létező szerződésekről van szó, amelyek valós gazdasági eseményeket tartalmaznak. Tájékoztatása szerint ezek értékarányos szerződések, és csak annyival különböznek a Mahir Cityposter szerződéseitől, hogy ezek teljesítése részben még most is zajlik. Győri Tibor szavai szerint Kuncze Gábor sajtótájékoztatóján ismételten az alapkérdésre nem lehetett választ kapni, azaz: hol van ebben az ügyben a Fidesz.
Wermer András, a HE korábbi ügyvezetője, - akit a cég titkárságán keresztül értünk el - nem kívánta kommentálni Kuncze Gábor kijelentéseit. Sérelmezi, hogy a politika beletenyerel az életébe. Wermer nem hiszi, hogy ezeknek a kérdéseknek az lenne az elintézési módja, hogy egy politikus kiáll a kamerák elé.
Az SZDSZ frakcióvezetője egyébként a feljelentések hírére úgy reagált: nem véletlen, hogy a Fidesz megint fenyegetőzik. Hozzátette: ezt teszik minden esetben, ha valamilyen botrány tör ki körülöttük. "Bár meglepő - tette hozzá a szabad demokrata képviselő -, hogy a Fidesz, amely ezek szerint meg van győződve ártatlanságáról, nem engedi, hogy ezt egy parlamenti bizottság is megerősítse. Ráadásul a Fideszt az sem zavarja, hogy a házszabály szerint kötelező lenne a testület felállítása" - fogalmazott Kuncze Gábor.
A kisgazdapárt országgyűlési képviselője, Tímár György is úgy látja: szükség van a bankok vezető állású tisztségviselői, valamint a felügyelő- és ellenőrzőbizottságok tagjai személyi érdekeltségeinek kivizsgálására, a veszteségeket okozók és szakértőik személyi érdekeltségeinek nyilvánosságra hozatalára. Ezt abban a levélben tudatja is Áder János házelnökkel, amelyben a kisgazda-képviselő módosító indítványával csatlakozik Kuncze Gábor szabad demokrata frakcióvezető törvényjavaslatához, amely bankkonszolidációra kényszerült pénzintézetek ügyeinek vizsgálatára hozna létre ad hoc bizottságot.
Pokol Béla, a kisgazdapárt jogi kabinetjének vezetője lapunknak elmondta: nem egyeztette ugyan vele Tímár György az indítványt, ám ez a frakción belül már jó ideje csak szimbolikus kötelezettség. Ilyenkor a képviselő legfeljebb azt kockáztatja, hogy a képviselőcsoport utólag nem támogatja a javaslatot. Pokol Béla szerint azonban első hallásra támogatható Tímár módosítása, hiszen az abban foglalt célkitűzéseket a mostani kormánypártok a múlt ciklusban is szorgalmazták, csupán az SZDSZ és az MSZP zárkózott el attól.

A Fidesztől a kancelláriáig


Gréczy Zsolt

(Magyar Hirlap)