Több mint ötmilliárd forinttal nőnek a lakosság terhei<br/>

Vágólapra másolva!
Három hét múlva minden vényköteles gyógyszernek változik az ára. Azt azonban még most sem tudni, melyik orvosságért mennyit kell majd fizetni a patikákban. A szaktárca szerint összesen 5,5 milliárd forinttal kell majd többet fizetniük a betegeknek, gazdasági elemzők szerint viszont ennél jóval nagyobb lesz a lakossági teher növekedése.
Vágólapra másolva!

Három - egyes vérnyomáscsökkentőkben, szívgyógyszerekben és szívritmusszabályozókban található - hatóanyag, illetve gyógyszer kivételével az összes társadalombiztosítási támogatásban részesülő orvosság ára változik július 1-jétől. A múlt héten lezárult gyógyszerár-tárgyalásokon 2519 készítmény áráról és tb-támogatásának mértékéről állapodtak meg - közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Gógl Árpád egészségügyi miniszter.
A medicinák közül 1186-nak változatlan marad, 147-nek csökken, 838-nak pedig emelkedik a termelői ára. Ez utóbbiak sem drágulnak azonban tíz százaléknál nagyobb mértékben. Egyezség született arról is, hogy 348 új készítményt ugyancsak bevonnak a támogatotti körbe, ezek általában 20 százalékkal olcsóbbak a már forgalomban lévő, hasonló hatású szereknél.
A korábbi tervekkel ellentétben nem csökkentették az antibiotikumok és az inzulinok tb-támogatását, kisebb mértékben támogatja viszont a biztosító ezentúl a cukorbetegek szájon át szedhető készítményeinek, illetve a vérnyomáscsökkentők és a nem szteroid gyulladásgátlók többségét. Ezek közül csak a korszerű, úgynevezett retard készítmények tb-támogatása nem változik - mondta Szabó Sándor miniszteri biztos.
Azt, hogy a betegeknek melyik készítményért menynyit kell fizetniük három hét múlva a gyógyszertárakban, egyelőre nem tudni. A tárca a tervek szerint elsőként az orvosi kamara lapjában teszi közzé az árlistát, a jövő héten.
A betegek terheinek növekedését még az illetékesek is csak megbecsülni tudják. Mikó Tivadar, az egészségbiztosító főigazgatója úgy nyilatkozott: ha az orvosok gyógyszerfelírási, illetve a betegek gyógyszerfogyasztási szokásai nem változnak, várhatóan 5,5 milliárd forinttal nő - így eléri a 60 milliárd forintot - év végére a lakossági gyógyszerkiadás összege. Az ártárgyalásokat megalapozó kormányhatározatban még 11 milliárd szerepelt, a szakminiszter ugyanakkor több helyütt azt nyilatkozta, hogy nem akarják növelni a betegek terheit.
Az MH-nak nyilatkozó gazdasági elemzők az 5,5 milliárdos becslést rendkívül óvatosnak tartják. Hiszen - emlékeztetnek rá - az ártárgyalások legfőbb célja az volt, hogy az idén ne kelljen többet költeni a gyógyszerek támogatására az előirányzott 123 milliárd forintnál, s ezt Gógl szerint sikerült is elérni a tárgyalásokon. A kormányhatározat szerint ennek érdekében 8-10 milliárd forintot kell megtakarítani, ami a többségében változatlan vagy növekvő gyógyszerárak és a sok esetben csökkenő tb-támogatás mellett csak akkor megy, ha a betegek lényegesen többet fizetnek.
A térítési díjak változásáról még a gyógyszerészek sem tudnak konkrétumokat. Holott a patikáknak legalább 30 napra lenne szükségük ahhoz, hogy felkészüljenek az árváltozásra, ennek megfelelően rendeljenek orvosságokat - mondta lapunknak a gyógyszerészkamara elnöke. Az egy hónapos, jogszabályban rögzített határidőt azonban eddig még egyetlen árváltozásnál, úgy látszik, most sem tartják be a hatóságok - tette hozzá Hávelné Szatmári Katalin.
A támogatási rendszer változtatása mindezzel nem zárult le. Ősszel nemcsak a három vitatott gyógyszercsoportról egyeztetnek újra, de megkezdik az előkészületeket ahhoz, hogy a jövőben csak a bizonyítottan hatásos és költséghatékony gyógyszerek részesüljenek tb-támogatásban - jelentették be a sajtótájékoztatón.

Haiman Éva

(Magyar Hirlap)