Egyhangúan szavaztak a bizottságok a békefenntartásról és a humanitariánus csapatok áthaladásáról<br

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés Külügyi és Honvédelmi Bizottsága is egyhangú szavazással támogatta a koszovói békefenntartáshoz történő magyar hozzájárulásról, illetve külföldi fegyveres erőknek az ország területén humanitárius céllal történő áthaladásáról szóló határozati javaslatokat. A kormány még nem döntötte el, hogy a költségvetés vagy a honvédelmi tárca viseli a békefenntartás költségeit.
Vágólapra másolva!

Magyarország NATO-tagságából fakadó kötelezettsége, hogy a békefenntartás katonai-biztonsági szakaszában részt vegyen - jelentette ki Herman János, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára.
A magyar kontingens részvételéről szóló határozati javaslatban szerepel, hogy a zászlóalj a feladataihoz szükséges fegyverzettel, technikai eszközökkel, felszereléssel és logisztikai támogatással lesz ellátva, s őr- és biztosítási feladatokat végez majd.
Wachsler Tamás, a Honvédelmi Minisztérium (HM) közigazgatási államtitkára képviselői kérdésekre válaszolva elmondta: várhatóan július közepén indulhat pristinai állomáshelyére a KFOR-műveletben részt vevő, legfeljebb 350 fős magyar zászlóalj. Elmondta: a magyar őrző-védő kontingenst Magyarország hozzájárulása nélkül nem lehet másik feladattal megbízni, őket erre a konkrét tevékenységre rendelik oda. A kontingens katonái tudják, hogy egy hadgyakorlatnál sokkal veszélyesebb küldetésben vesznek részt. Néhány katona már korábban a helyszínre utazik, hogy felmérje a helyi lehetőségeket, a költségeket, az útvonalat. Valószínű, hogy az alakulat a Románia-Bulgária-Macedónia útvonalon jut majd el Koszovóba - közölte Wachsler Tamás.
A magyar hozzájárulás költségeivel kapcsolatban az államtitkár kifejtette: a kormány még nem döntött arról, hogy a büdzsé általános tartalékából vagy belső átcsoportosítással oldja meg a finanszírozást. Utóbbi esetben minden bizonnyal a HM-nek kell lemondania néhány idei tervéről.

Mint elhangzott: eddig egy - lengyel - kérés érkezett, amely a külföldi KFOR-erők magyarországi áthaladására vonatkozott. Oroszország is jelezte már, hogy engedélyt kér a magyar légtéren történő átrepüléshez. "Amíg nem tisztázódik az orosz erők státusa, ezt nem tekinthetjük KFOR-áthaladási igénynek" - fogalmazott Herman János.

Wachsler Tamás ígéretet tett arra, hogy a honvédelmi tárca minden egyes kontingens áthaladásáról haladéktalanul, írásban tájékoztatja a testületet.
Képviselők érdeklődésére az államtitkár elmondta: minden egyes kontingens olyan útvonalon halad majd, amely a legcélszerűbb. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország NATO-tagként befogadó nemzeti támogatást is köteles nyújtani, de természetesen a kormány szuverén joga, hogy döntsön egy esetleges itt állomásozásról.

A kormány előterjesztése figyelembe veszi a vajdasági magyarok érdekeit – közölte Herman János.
Szent-Iványi István (SZDSZ) viszont értetlenségét fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnök minapi nyilatkozatával kapcsolatban, amely szerint a vajdasági magyarok ügye a béketárgyalásokon fog előkerülni. "Béketárgyalások nem lesznek, az ENSZ BT határozatának végrehajtásáról van szó" – mondta a bizottság elnöke. A képviselő arról is beszélt, hogy kockázatot lát a kormány néhány megnyilatkozásában, amely a vajdasági autonómiáról szól.
Herman elmondta, hogy a vajdasági magyarság ügyét a térség demokratizálásával, a hosszú távú stabilizáció megteremtésével kapcsolják össze, nem pedig a koszovói rendezéssel.

(MTI)