Nincs összhang a koalícióban a területfejlesztéssel kapcsolatban <br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés a területfejlesztésről és területrendezésről szóló törvény módosítását tárgyalta. A törvénymódosítók célja a statisztikai régiók létrehozása, mely állításuk szerint egyaránt összhangban van az európai uniós gyakorlattal és a kormányprogrammal. A módosítást csak a Fidesz és a kisgazdák támogatják, az MDF csak módosításaink elfogadása mellett erősíti véleményével a koalíciót.
Vágólapra másolva!

Torgyán József elmondta, hogy az elmúlt esztendőkben megkezdődött a decentralizáció, országos, megyei és kistérségi szinten megerősödött a területfejlesztés, azonban az Európai Unió regionális politikájával összhangban változtatásokra van szükség.
A tervezett módosítások hozzájárulnak a környezetvédelmi célok és programok megvalósításához - jelezte a földművelésügyi miniszter. Hozzátette: szükség van a változtatásra, mert a jelenlegi régiós szerveződések nem fedik le teljes egészében Magyarország területét.
A törvénymódosítás 7 tervezési statisztikai régiót kíván létrehozni.
A miniszter pozitívumként értékelte, hogy a létrehozandó régiós területfejlesztési tanácsokban helyet kapnak a falugazdászok, a regionális idegenforgalmi bizottságok tagjai és a megyei földművelésügyi hivatalok vezetői.
A tervek szerint a jövőben a megyei közigazgatási hivatalok képviselői megfigyelőként lennének csak jelen a területfejlesztési és területrendezési tanácsokban.

Martonosi György (Fidesz) a módosítás elsődleges célját Magyarország területfejlesztésének az EU elvárásaihoz illesztésben jelölte meg, a magyarországi sajátosságok figyelembevételével. A politikus elmondta, hogy a régiók jelentik a területfejlesztés térbeli kereteit és az EU majdani pénzügyi támogatásának alapját.

Horváth Béla (FKGP) kijelentette, hogy a kisgazda frakció támogatja az előterjesztést, és azt igen nagy jelentőségűnek tartja az EU-csatlakozás szempontjából.

Horváth Balázs (MDF) jelezte, hogy frakciója csak akkor támogatja a javaslat elfogadását, ha abba belefoglalják módosító javaslataikat. Egyben közölte, hogy kérni fogják:halasszák az őszi ülésszakra a javaslat tárgyalását. A képviselő abszurdnak nevezte a hét régió kialakítását. Mint mondta: frakciója az öt régió mellett áll ki, míg ő személy szerint ennél kevesebbet is el tudna képzelni. Ennek indokául a nagyobb egységek jobb érdekérvényesítő képességét jelölte meg.

Baráth Etele (MSZP) arra kérte a földművelésügyi tárcát, hogy vonja vissza az előterjesztést, vagy legalább függessze fel a javaslat parlamenti tárgyalását addig, amíg ebben a fontos kérdésben nem alakul ki a pártok konszenzusa.
A szocialista frakció szerint a javaslat több ponton sem felel meg a létrehozandó régiókkal kapcsolatos elvárásoknak. Véleményük szerint a régióknak fejlesztési, nem pedig statisztikai jellegűeknek kellene lenniük
A képviselő szerint lényeges, hogy a létrehozandó régiók közvetett vagy közvetlen választott testületekkel kell rendelkezzenek és eszközeik felhasználásáról is szabadon dönthessenek.
Baráth Etele úgy véli, a javaslat alapján a régiók képtelenek lesznek koordinatív feladatok ellátására.

Wekler Ferenc (SZDSZ) a tárgyalás felfüggesztését és a tényleges régiók létrehozása felé mutató hatpárti egyeztetést szorgalmazta. A működés egyetlen feltétele, hogy legyen a támogatások fogadására kész szervezet, azaz saját pályázati program, önálló forrás és az elköltés módját felügyelő rendszer. "Ebből a szempontból a javaslat nem a lényeges kérdésekkel foglalkozik" - mondta Wekler, aki sajnálatosnak nevezte egyben, hogy a módosítás mérsékelné a kistérségek szerepét, és "se pénzzel, se lehetőséggel" nem támogatja azokat.
Kijelentette: az önkormányzatok tudják a legjobban, hogy helyi szinten mire van szükség, ezért nem lehet vezetőiket kihagyva határozott területfejlesztési politikát folytatni.

(MTI)