Haladékot kapott a Happy End<br/>

Vágólapra másolva!
A Tisztelt Ház tegnap megkezdte a területfejlesztésről és területrendezésről szóló törvény módosításának általános vitáját. Lapzártánk után szavaztak a képviselők a Lockheed-bizottság felállításáról.
Vágólapra másolva!

Az azonnali kérdések és válaszok órájában a fideszes Lázár Mózes a Mátrai Erőmű privatizációjával kapcsolatban állami számvevőszéki vizsgálatot sürgetett. Bogár László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára kijelentette: a döntés nyilvánvalóan politikai volt, de a szerződést utólag már nem lehet megváltoztatni. A negatív következmények minimalizálásához azonban hozzájárulhat egy ÁSZ-vizsgálat.
Burány Sándor (MSZP) a Bizományi Áruház Vállalat eladásával kapcsolatban kérdezte a pénzügyminisztert. Úgy vélte: több sikertelen kísérlet után az állam olyan ajánlatot tett a cég megvásárlására, "amelyet már nem lehetett visszautasítani". Járai Zsigmond leszögezte: sem zsarolásról, sem hatalommal való visszaélésről nincs szó. A vásárló Magyar Fejlesztési Bank "rendkívül helytelenül" közel 90 cégben szerzett részt az utóbbi években, de "a BÁV esetében kivételt tettünk" - mondta.
Interpellációjában Hack Péter SZDSZ-es képviselő a Lockheed-ügyről érdeklődött. Szerinte bár a vizsgálatot lezárták, még sok nyitott kérdés van. Kiderült-e, ki írta a levelet, milyen kapcsolat volt egyes képviselők és a Lockheed cég között, s tájékoztatta-e Szemerkényi Réka miniszterelnöki főtanácsadó az ügyről Orbán Viktort? - kérdezte. Bogár László államtitkár úgy válaszolt: korrupció gyanúja nem merült föl. A két államtitkár pedig, "példát adva politikai felelősségből", azonnal, magyarázkodás nélkül lemondott. Azt azonban nem sikerült kideríteni, hogy kinek állt érdekében a levelet "manipulált formában" nyilvánosságra hozni. Bogár László szerint valószínűleg valaki Steven Jones környezetéből írta a levelet. A miniszterelnököt pedig azért nem tájékoztatták a levélről, mert megfogalmazói elálltak attól a szándékuktól, hogy el is küldjék azt.
Hack Péter nem fogadta el a választ. Úgy vélte, ha Szemerkényi Réka nem tájékoztatta a miniszterelnököt, neki is le kell mondania. A képviselő szerint amíg nyitott kérdések vannak, nem lehet megnyugtatónak tekinteni a vizsgálatot.
Magyar Bálint volt közoktatási minisztert tegnap támadta a Fidesz. Sasvári Szilárd napirend előtti felszólalásában kifejtette: a volt Művelődési és Közoktatási Minisztérium működési hiányosságainak ára eléri a 800 millió forintot. A 300 milliós Ok-Tat-ügy mellett foglalkozott a Világbanki Programiroda vezetőjének kétmillió forintos havi fizetésével és 142 milliós végkielégítésével is. Magyar Bálint kétperces felszólalásában kijelentette: az Ok-Tat-ügyet a tárca fedte fel, ezért nem lehet összekeverni a bűncselekmény elkövetőit a leleplezőkkel.
Tóth Ferenc (Fidesz) arról interpellált, hogy az előző kormány oktatási minisztere által kinevezett személy, aki a hazai felsőoktatás világbanki támogatásáért felelt, saját cégein keresztül kötött kétes szerződéseivel, valamint indokolatlanul magas fizetésével több tízmilliós terhet rakott a tárcára. Pokorni Zoltán elmondta: sikerült megállapodniuk a Világbankkal, ezért nem kell kifizetni az irodavezetőnek a végkielégítését. Pokorni arról számolt be, hogy az illetővel márciusban szerződést bontott. Mint elhangzott, az egykori illetékes mintegy 600 ezer dollár értékű, megkérdőjelezhető szerződéseket kötött, ám az ügyben csak külföldi választott bíróság járhat el. A Világbank jelezte: az illető kinevezése érdekében annak idején nem gyakorolt nyomást a művelődési tárcára - közölte Pokorni Zoltán.
Steve Benkő, a Világbanki Programiroda volt vezetője 1995-től az a szakember volt, aki a Magyarországra érkező világbanki kölcsönök szakmai és jogi koordinációját végezte. A Világbank a korábbi kölcsönök rossz tapasztalataiból kiindulva ajánlotta őt a hazai programiroda vezetésére - nyilatkozta lapunknak Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke, volt művelődési és közoktatási miniszter. A 600 ezer dolláros szerződések kapcsán kifejtette: Steve Benkő a szerződéskötés előkészítése során is végzett munkát, tehát feltehetően pénzt is kapott érte. Részletekkel azonban Magyar Bálint nem tudott szolgálni.
Steve Benkőt többszöri próbálkozásunk ellenére sem tudtuk utolérni.

Kedvezményes hitelek

Két parlamenti interpelláció is kapcsolódott tegnap a Postabankhoz. Az SZDSZ-es Szalay Gábor kifejtette: a Fidesz 1994-es és 1998-as választási kampányát irányító Happy End Kft.-től a Postabank tavaly egy kétszer húsz perces oktatófilm elkészítését is megrendelte, s bár az nem készült el határidőre, az előlegként adott 50 millió forintot mégsem követelte vissza a pénzintézet. Ezért ez színlelt szerződésnek tekinthető, melynek teljesítését egyik fél sem gondolta komolyan. A Happy End korábbi ügyvezetője jelenleg a miniszterelnök tanácsadója - tette hozzá Szalay.
Járai Zsigmond pénzügyminiszter válaszában leszögezte: a film elkészül, mert az eredeti, 1998. december 31-ei határidőt a bank vezetőségében bekövetkezett változások miatt 1999 végéig hosszabbították meg.
Bár Szalay úgy vélte: nem vállalkozási szerződésről, hanem baráti kölcsönről van szó, a képviselők többsége elfogadta a pénzügyminiszteri választ.
Dancsó József (Fidesz) a Postabank korábbi "politikai hitelezéseiről" beszélt. Lapértesülésekre hivatkozva elmondta: Nagy Sándor, Keleti György szocialista politikus és mások lényegesen kedvezőbb feltételek mellett kaphattak hitelt, illetve magasabb betéti kamatot fizetett nekik a pénzintézet.
Járai úgy válaszolt: a kormány felkérte az Állami Számvevőszéket és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt, végezzen vizsgálatot a veszteségekkel kapcsolatban. Csodálkozással tölti el a névsor, mondta, ám az üzleti titok miatt a szerződő felek beleegyezése nélkül nem nyilatkozhat- jelentette ki.
Soha nem vettem fel hitelt a Postabanktól - jelentette ki az MTI-nek Keleti György szocialista képviselő. Nagy Sándor az üzleti titkot feloldva viszont közölte: 1995 tavaszán 3 millió forint kölcsönt vett föl a Postabanktól, 10 százalékos kamatra, 7 év futamidőre. A pénzből a Postabank Investtől vásárolt telket, a meghirdetettnél magasabb áron, fizetési könnyítéssel. Az ügyletet nem tartja törvénytelennek és a bank új vezetése sem kezdeményezte a szerződés módosítását. A képviselő leszögezte: politikai támadásról van szó, amely a kormányt bíráló kijelentései miatt érte.
Nagy Sándor követelte: teljeskörűen tegyék közzé azt a listát, amelyre hivatkoznak, beleértve azokat a hitel- és egyéb ügyleteket is, amelyek a Fidesz vezetőivel, vagy hozzátartozóival kapcsolatosak, és természetesen azt is, hogy ki mennyit és milyen célra kapott.

(Magyar Hirlap)