A metróperben másodfokon is a főváros nyert<br/>

Vágólapra másolva!
A másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság kedden helybenhagyta a Pesti Központi Kerületi Bíróság áprilisban hozott ítéletét. E szerint érvénytelen a Pénzügyminisztérium tavaly novemberi felmondása, amely a Fővárosi Önkormányzat, a BKV Rt. és a magyar állam között jött létre az úgynevezett 4-es metró megépítésével kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Az ítélet jogerős, és kimondja, hogy a magyar államnak a Dél-Buda-Rákospalota között tervezett 4-es metró megépítésére vonatkozó szerződést nem állt jogában egyoldalúan, azonnali hatállyal felmondani. Így a felek között létrejött, jogokat és kötelezettségeket tartalmazó megállapodás továbbra is érvényben van.
Az indoklás szerint a megállapodásnak a pénzügyminiszteri felmondására sem maga a szerződés, sem a jogszabályok nem adtak lehetőséget. A magyar állam is egyenrangú szerződő fél, előjogokat nem élvez. Érvénytelen a felmondás azért is, mert az állam az alperes - csak a fővárosi önkormányzatot az elsőrendű felperest - értesítette arról, hogy nem kíván részt venni a beruházásban.
A másodfokú bíróság az alperes érvelését megvizsgálva megállapította, hogy az első fokon eljáró PKKB ítélete meghozatalakor nem sértett szabályokat. A bíróság ugyanakkor nem értett egyet az elsőfokú bírósággal abban, hogy a perérték nem meghatározható, jóllehet ennek konkrét megállapítására nem került sor.
A felperes a keresetében - csakúgy, mint az elsőfokú tárgyalás során - a felmondás jogszerűtlenségének és érvénytelenségének kimondását, az alperes pedig a felperesi kereset elutasítását kérte a bíróságtól. A felperes ügyvédje a tárgyalást követően elmondta: azt várják, hogy innentől kezdve mindegyik szerződő fél teljesíti a szerződésben foglaltakat.
-Jogerős ítélet ellen rendes jogorvoslati eszköz nincsen, törvénysértés esetén az alperes felülvizsgálati kérelemmel fordulhat a Legfelsőbb Bírósághoz - tette hozzá az ügyvéd.
Véglegesen eldőlt, hogy a 4-es metró meg fog épülni, csupán az a kérdés, hogy mikorra és mennyiért - jelentette be Demszky Gábor délutáni rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyen a metróperben hozott jogerős bírósági ítéletet követő helyzetet vázolta. A főpolgármester szerint az ítélet másodfokon jogilag végérvényesen eldöntötte, hogy érvényes a 4-es metró építésére kötött szerződés. Az ítélet egyaránt kötelezi az államot és a fővárost, s világossá tette, hogy a kormányra ugyanazok a törvények érvényesek, mint a polgárokra.
Ugyanakkor Borókai Gábor kormányszóvivő közölte: nem változott a kormány álláspontja, azaz nem vesz részt a 4-es metró megépítésében.
Nem fogalmazott ilyen egyértelműen elutasítóan a Pénzügyminisztérium.
A tárca elfogadja a Fővárosi Bíróság ítéletét, amelyet a 4-es metró ügyében hozott - mondták el a minisztérium sajtóosztályán. A bíróság döntésében érvénytelenítette a Pénzügyminisztérium tavaly novemberi szerződésfelmondását. Az eredeti megállapodás a Fővárosi Önkormányzat, a BKV Rt. és a magyar állam között jött létre a 4-es metró megépítésére.
A Pénzügyminisztériumban közölték: a kormány eddig is azon az állásponton volt, hogy az adott térség közlekedését a felszínen vagy a felszín alatt meg kell oldani. Az 1999. évi költségvetésben azonban erre nem volt fedezet.
PM sajtóosztályán hozzátették, hogy a jövő évi költségvetés még tervezés alatt van, ezért annak tartalmáról egyelőre nem tudnak nyilatkozni.
A Pénzügyminisztérium (PM) minden ésszerű tárgyalásra kész a Fővárosi Önkormányzattal, azonban a megbeszélések csak arra irányulhatnak, hogy hogyan ne épüljön meg a Dél-Buda-Rákospalota metróvonal - mondta Varga Mihály, a PM politikai államtitkára egy budapesti sajtótájékoztatón.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a minisztérium tudomásul veszi a Fővárosi Bíróság keddi döntését, amely szerint a 4-es metró megépítéséről szóló szerződés érvényben van. Ugyanakkor az államtitkár szerint mérlegelni kell, hogy milyen célokat valósít meg a kormány. Meglátása szerint pedig az országnak inkább autópályákra van szüksége a metró helyett.

Ajánló:

Néhány adat a bírósgról.

Korábban:

1999. május 18.