Leeson megbánta, hogy csődbe juttatta a brit királyi bankot<br/>

Vágólapra másolva!
Megbánta bűneit Nick Leeson, brit tőzsdeügynök, aki határidős ügyleteivel négy éve csődbejuttatta a tekintélyes brit királyi bankot, a Barings bankot.
Vágólapra másolva!

Nick Leeson brit tőzsdeügynök szingapúri börtönéből való szabadulása után, vasárnap érkezett vissza Londonba.
Az egykori tőzsdesztár a Heathrow repülőtéren szabad emberként adott első sajtónyilatkozatában bocsánatot kérve tetteiért kijelentette: tudatában van annak, hogy rosszat cselekedett. "Egyáltalán nem vagyok büszke arra, amit a Barings bank ügynökeként Szingapúrban elkövettem, és nagyon sajnálom, ami történt", mondta Leeson.
A 32 éves tar fiatalember, aki rákbetegsége miatt kemoterápiás kezelés alatt állt a szingapúri fegyintézetben, hozzátette: megbűnhődött tetteiért és szeretne munkát találni, újrakezdeni az életét.
Leeson, akit 1995-ben hat és fél évi börtönbüntetésre ítéltek a thaiföldi hatóságok, amiért alkuszként a szingapúri tőzsdén 850 millió font veszteséget okozott határidős ügyleteivel a Barings banknak, három és fél évet töltött börtönben, és jó magaviselete miatt szabadulhatott idő előtt.
Londoni visszatérésére, a hőn áhított szabadságra azonban máris árnyak vetődnek: a Barings bank egykori magánbetéteseit képviselő ügyvédi iroda közölte, most már a brit hatóságokon a sor, hogy felelősségre vonják Leesont. A betétesek vissza akarják szerezni pénzüket, és azért készek akár magánvádi büntetőeljárást kezdeményezni az egykori bróker ellen.
A brit hatóságok zár alá vonták Leeson vagyonát: mindennapos kiadásaihoz, drága orvosi kezeléséhez a Barings csődgondnokainak beleegyezését kell kérnie. Lévén büntetett előéletű személy, egyelőre tiltott számára, hogy életének történetét eladja a Daily Mail napilapnak, amely állítólag 200 ezer fontos szerződést kötött vele, és a téma közérdekűségére hivatkozva keresi a jogi lehetőséget arra, hogy megjelentethesse a Leeson-sztorit. Nem részesülhet továbbá az egy hete mozikba került film, a Rouge Trader bevételeiből sem, amely Leeson önéletrajza alapján dolgozza fel a Barings tönkremenetelének történetét.

(MTI)

Korábban:

1999. június 3. szombat