Az MSZP ragaszkodik a közvetlen köztársaságielnök-választáshoz<br/>

Vágólapra másolva!
Már 2000-ben közvetlenül lehetne köztársasági elnököt választani, ha az Országgyűlés elfogadná a szocialisták közeljövőben benyújtandó alkotmánymódosítási javaslatát. A párt azt tartaná kedvezőnek, ha a parlamenti frakcióval rendelkező pártok és az állampolgárok is jelölteket állíthatnának. A javaslat nem új, már 1995-ben is foglalkozott vele az Igazságügyi Minisztérium.
Vágólapra másolva!

A szocialista indítvány szerint az államfőjelölés joga a parlamenti képviselőcsoporttal rendelkező pártokat, valamint a választójoggal rendelkező állampolgárokat illetné meg. Utóbbi esetben legalább 150 ezer állampolgár támogató aláírását kellene összegyűjteni.
A rendszer kétfordulós lenne. Az első akkor számítana eredményesnek és érvényesnek, ha a választópolgárok több mint fele szavazott az Országgyűlés által kitűzött napon, és az egyik jelölt meg is szerezte a voksok több mint 50 százalékát.
Ha a meghatározott részvételi arány nem teljesült, azok a jelöltek vesznek részt a második fordulóban, akik az elsőben is indultak.
Ha a választópolgárok több mint fele szavazott ugyan, de egyik jelölt sem kapta meg a szükséges számú voksot, a második fordulóban azok indulhatnának, akik az elsőben az érvényes szavazatok legalább 15 százalékát begyűjtötték. A második forduló eredménye alapján az lesz köztársasági elnök, aki a legtöbb szavazatot kapta, feltéve, ha a választójoggal rendelkezők több mint egynegyede szavazott.
Amennyiben a második fordulóban nem teljesült a rögzített részvételi arány, az Országgyűlés új választást tűz ki, amelyet legkorábban 120, legkésőbb 140 napon belül kell megtartani.

Az MSZP javaslata szerint köztársasági elnökké öt évre az a kizárólagosan magyar állampolgár választható, aki legalább 35 éves és Magyarországon lakik.
Vastagh Pál frakcióvezető-helyettes elmondta: nem változna az a szabály, hogy az államfőt legfeljebb egy alkalommal lehet újraválasztani.
A szocialisták elkészítették a köztársasági elnök jelölésének és választásának részletes szabályairól szóló előterjesztésüket is, amelynek elfogadását a jelenlévő képviselők kétharmadának támogatásához kötik. E szerint jelölt az lehet, akit az Országos Választási Bizottság azzá nyilvánított a törvényes feltételek meglétének ellenőrzése után.

Vastagh Pál jelezte: már az Igazságügyi Minisztérium 1995-ös alkotmánykoncepciója is tartalmazta egyik változatként a most ismertetett megoldást, tehát nem igaz, hogy az MSZP az előző ciklusban nem szerette volna ezt megvalósítani.

Mint ismeretes az Alkotmánybíróság elutasította a Szociáldemokrata Ifjúsági Mozgalom közvetlen államfőválasztással kapcsolatos indítványát.
Az MSZP szerint azonban a közvetlen elnökválasztás erősítené a demokratikus intézményrendszert.

(MTI)

Ajánló:

Látogasson el Katához, az ifjú szocialista háziasszonyhoz.

Korábban:

Az Alkotmánybíróság visszautasította a Szociáldemokrata Ifjúsági Mozgalom közvetlen államfőválasztással kapcsolatos indítványát. (1999.07.06.)