A költségvetéshez igazítják a hadsereget<br/>

Vágólapra másolva!
Egy szigorúan titkos minősítésű kormányhatározat alapján a honvédelmi miniszter ma elrendeli a Magyar Honvédség stratégiai felülvizsgálatát. Ez várhatólag több ezer fős leépítést jelent, és a minisztérium megválik számos olyan szervezettől is, amelyek közvetlenül nem látnak el védelmi feladatokat. A tárca jelenleg tízmilliárdos hiánnyal küzd a költségvetésben előre nem tervezett többletfeladatok miatt.
Vágólapra másolva!

A honvédség jövőjét meghatározó stratégiai felülvizsgálat kezdődik mától a honvédelmi tárcánál. Szabó János miniszter vezetői értekezleten ismerteti azt a szigorúan titkos kormányhatározatot, amely a hadsereg átalakítását írja elő. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi rádióinterjújában röviden úgy jellemezte, hogy "kisebb, de ütőképesebb és erősebb hadseregre van szükség".
A kormányfő közölte: a NATO-val kötött megállapodás értelmében jövőre a GDP 0,1 százalékával nő a védelmi költségvetés. Ez Orbán szerint azt jelenti, hogy a nemzeti össztermék alakulásától függően az idei 164 milliárd forintnál nagyjából negyvenmilliárddal többre számíthat a honvédelmi tárca.
A nyári szünet előtti utolsó kormányülésen hozott határozata szerint ehhez kell igazítani a hadsereg működését, többre nem számíthat a HM. A tervezett összeg azonban a jelenlegi működés mellett nem fedezi a NATO-nak tett vállalásokat, amelyek minimális teljesítéséhez is további több tízmilliárd forintra lenne szükség.
Karcsúsításra kényszeríti a minisztériumot a tárca jelenleg tízmilliárd forintra becsült hiánya is, amely a költségvetésben nem tervezett többletfeladatokból keletkezett. Ötmilliárd forintot emészt fel a Koszovóba küldendő magyar KFOR-zászlóalj, negyedmilliárdot az Albániában szolgáló orvoscsoport, nem szerepel a költségvetésben az Okucaniban szolgáló műszaki zászlóalj második féléves 1,5 milliárdja, a háború miatt elrendelt készültség miatti kétmilliárd, valamint az ár- és belvíz, a gázkitörés, illetve a hóhelyzet elhárításából fakadó további milliárdok.
A minisztériumnak szeptemberig kell a kormány elé terjesztenie a stratégiai felülvizsgálat eredményeit. Értesülésünk szerint elsősorban azoktól az egységektől kívánnak megválni, amelyek nem vesznek közvetlenül részt a védelemben. Így a napokban kétezer polgári alkalmazott kerül át ahhoz az egyébként a HM egyszemélyes tulajdonában lévő részvénytársasághoz, amely a jövőben immár szolgáltatóként végzi a laktanyák fűtési, karbantartási, javítási feladatait.
A létszámleépítési tervekről a tárca vezetése még nem egyeztetett a szakszervezetekkel - tájékoztatták lapunkat az érdekvédelmi szervek illetékesei. A védelmi ágazat Országgyűlés által engedélyezett létszáma 61 500 fő. Ebből 8350 lehet a minisztérium, 53 150 a vezérkar állománya. Wachsler Tamás közigazgatási államtitkár lapunk megkeresésére elzárkózott attól, hogy részleteket áruljon el a felülvizsgálatról, amíg az be nem fejeződik.
Értesülésünk szerint a kormányhatározat a karcsúsítás fejében ígéretet tesz arra, hogy megszünteti a honvédelmi tárca bevételi kötelezettségét (amely idén harmincmilliárd forint volt) és ezt az összeget is támogatásként adja oda a minisztériumnak. Vállalja azt is, hogy az ÁPV Rt. átveszi a tárca által évek óta sikertelenül árusított ingatlanokat. Ez közel tízmilliárd forintot jelent. Az alku része információnk szerint az is, hogy nem csökken a HM költségvetése akkor sem, ha megválik több, a védelmi tárca profiljába nem illő szervezettől.

Haszán Zoltán