Pert vesztett a kaposvári kórház: kártérítést kell fizetnie a lelőtt doktornő családjának<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden a Somogy Megyei Bíróság meghozta ítéletét a munkaügyi perben azzal a tavalyi esettel kapcsolatban, amikor egy kaposvári doktornőt lelőtt egy pszichiátriai páciens, aki szerelmes volt a fiatalasszonyba. A doktornő férje mulasztással vádolta a kórházat. A pszichiátriai szakértők nyilatkozataiból az derül ki: az orvosok gyakorlatilag védtelenek a hasonló támadásokkal szemben.
Vágólapra másolva!

1998. március 25-én hajnalban a kaposvári Kaposi Mór megyei kórházban az egyik beteg, Daxner Gábor az osztály bejáratánál öt lövéssel lelőtte a férfi pszichiátriai osztály egyik orvosát, Lukácsa Mónikát.
Kedden a másodfokon eljáró Somogy Megyei Bíróság helybenhagyta a Kaposvári Munkaügyi Bíróság korábbi határozatát, miszerint a kórháznak kártérítést kell fizetnie a doktornő családjának. A kártérítés összegét az első fokon eljáró munkaügyi bíráknak kell megszabniuk.

Az MTI korábban azt írta: a bíróság indoklásából világosan kiderül, hogy a kaposvári kórházban tudtak arról, hogy a doktornőt zaklatja az egyik pszichiátriai beteg, ezért az igazgató utasítást adott ki, hogy a rendészek védjék meg a doktornőt. A bíróság megállapította, hogy a védelem nem volt megfelelő.

A másodfokú bíróság a munkaügyi perben azonban csupán azért ítélt meg kártérítést, mert tulajdonképpen munkahelyi baleset történt. Ha egy alkalmazottal a munkahelyén bármi történik, a Munka Törvénykönyve alapján kérhető kártérítés.
A kórház nem tudott olyan bizonyítékot felmutatni, amely szerint elháríthatatlan külső ok vezetett a végzetes lövöldözéshez. Daxner Gábor gyakorlatilag ellenőrzés nélkül besétálhatott a kórház pszichiátriai osztályához, ahol megleste, megvárta a doktornőt, és közvetlen közelről pisztollyal lelőtte a fiatalasszonyt.

Veér András, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főigazgatója elmondta: szinte lehetetlen a hasonló helyzeteket elkerülni. Aki nem elmebeteg, azt nem lehet kitiltani a kórház területéről, aki pedig elmebeteg, azt kezelni kell. Az orvosnak csupán arra van lehetősége, hogy személyes okokból megtagadja a kezelést, ilyenkor egy másik osztályra vagy másik intézetbe helyezik át a beteget.

Akkor sem tehet sokat az orvos, ha egy páciens tette előtt fenyegetőzik. Ha egy orvosnak tudomására jut, hogy páciense bárkit meg akar ölni, mivel köti a hippokratészi eskü, nem kell a betege ellen feljelentést tennie a rendőrségen. Így ha a kaposvári kórházban a kollégák tudták is, Daxner mire készül, nem voltak kötelesek azt jelenteni.

Ám hiába tesz az orvos a saját betege ellen feljelentést, akkor sem egyértelmű a törvény szerint, hogy milyen döntést kell meghoznia a rendőrségnek.
Ha valaki ellen feljelentést tesznek a rendőrségen, mert gyilkossággal fenyegetőzött, a rendőrség elmeszakértői vizsgálatot kér, hogy az illető beszámítható-e.
Ha elmebeteg, kényszergyógykezelni kell. Ha egészséges, akkor eljárnak ellene. Azonban ha bármilyen átmeneti zavart megállapítanak az elmeszakértők, a zavar mértékétől függően a büntetés korlátlanul enyhíthető.

Daxner Gábor elmeállapotát az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben vizsgálták meg. A férfi, aki jogi egyetemi hallgató volt, nem volt elmebeteg. "Átmeneti személyiségzavar bárkinél előfordulhat, így Daxneren az előzetes kezelés sem segített volna" - mondta Veér, aki részt vett a vizsgálatban.
A főigazgató elmondta: ezt a gyilkosságot megelőzően 35 éve nem fordult elő hasonló eset pszichiátriai osztályon.

Daxner ellen jelenleg is folyik a büntetőjogi eljárás, az újabb tárgyalás ősszel lesz. Addig előzetes letartóztatásban van, készül egy újabb elmeorvosi szakvélemény.
A kaposvári Kaposi Mór megyei kórházban senki nem volt hajlandó nyilatkozni az esetről az [*****]-nak.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Dr Pintér Emil személyes tapasztalatai

Korábban:

1999. július 13. kedd