Szabadon engedték a csecsen állambiztonsági minisztert<br/>

Vágólapra másolva!
Az orosz belügyi erők túszszabadító akciói számára hasznos információt tudtak meg az évek óta körözés alatt álló csecsen állambiztonsági minisztertől.
Vágólapra másolva!

Turpal Atgerijev csecsen állambiztonsági minisztert szombat délután szabadon engedték az orosz belügyi hatóságok.
A fogházból Atgerijev a Csecsen Köztársaság moszkvai képviseletére ment. A hírek szerint nem utazik el azonnal az orosz fővárosból.
Az orosz belügyminisztérium egyik illetékese az ITAR-TASZSZ-nak azt mondta, hogy Atgerijev elengedése nem csak a Maszhadov-Jelcin elnöki találkozó létrehozásán fáradozó orosz kormányfő jó szándékának köszönhető. A csecsen állambiztonsági minisztertől olyan információt kaptak, amelynek hasznát vehetik a belügyi erők túszszabadító akcióiban.
Bár a forrás nem pontosította, miről van szó, az információ az idén márciusban Groznijból elrabolt orosz elnöki képviselő, Gennagyij Spigun rendőrtábornok hollétére vonatkozhat, mivel Atgerijev vezette a Spigun felkutatására indított csecsen nyomozást, de sorsáról Moszkva azóta sem kapott semmi hírt.
Atgerijevet pénteken a Moszkva közelében található vnukovói repülőtéren vették őrizetbe az ellene érvényben lévő körözési parancsra hivatkozva, amelyet a szövetségi hatóságok azután adtak ki ellene, hogy Atgerijev 1996 januárjában egyik vezetője volt a dagesztáni Kizljar városában végrehajtott véres túszejtő akciónak.
Az 1996-os kizljari túszdráma után Atgerijevet hősként ünnepelték Groznijban, és Maszhadov miniszterelnök-helyettessé és állambiztonsági miniszterré nevezte őt ki.

Elemzők úgy vélik, hogy Jelcin és Maszhadov találkozója valószínűleg már elkésett, mert Groznijban a múlt héten "csendes államcsíny" zajlott le. A Nyezaviszimaja Gazeta értesülése szerint Samil Baszajev, Ruszlan Gelajev és Hattab harctéri parancsnokok nemrég választás elé állították Maszhadovot: vagy teljesíti összes követelésüket, vagy a hatalmat fizikai eltávolításával szerzik meg. Állítólag Maszhadov a múlt héten ezért járult hozzá a Dudajev-féle egykori Nemzetbiztonsági Tanács visszaállításához, amelyben szélsőséges ellenfelei kerültek többségbe.
Atgerijev - aki rokoni kapcsolata miatt nem fordulhatott nyíltan szembe Maszhadovval - állítólag szintén lazította a csecsen elnökhöz fűződő kapcsolatait.
A Nyezaviszimaja Gazeta szerint Maszhadovot rövidesen formálisan is eltávolíthatják a hatalomból.

(MTI)

Ajánló:

Az aktuális hírek mellett olvashat a csecsenek történelméről, a csecsen lakosokról. Részletes térképeket is talál az oldalon.

Korábban:

1999. július 16. péntek