Törvénybe ütközhet a whiskysreklám<br/>

Vágólapra másolva!
Valószínűleg megakadályozható, hogy a whiskys rabló arcképével reklámozzanak. Mint ismeretes: egy európai gyártó fél éven át használhatja energiaitalának hirdetéséhez Ambrus Attila képét és becenevét. A törvények nem tiltják, hogy köztörvényes bűnözők szerepeljenek reklámokon.
Vágólapra másolva!

A fogyasztóvédelmi hatóságnak ugyan van reklámfelügyeleti joga, de csak a reklám megjelenése után vizsgálhatja, hogy a hirdetés megfelel-e a gazdasági reklámtevékenységről szóló törvény előírásainak, és a reklám hogyan hat a társadalomra - mondta el lapunknak Kolozsi Sándor, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség reklámfelügyeleti osztályának munkatársa. A gyermekekre és fiatalkorúakra gyakorolt hatása miatt azonban nem kizárt, hogy a reklámtörvénybe ütközik, és ezért meg lehet akadályozni a hirdetés terjesztését - vélte a szakember.
A törvény nem tartalmaz egyértelmű tiltást arra vonatkozóan, hogy egy bűnelkövető neve vagy arcképe szerepelhet-e reklámban - mondta az MTI-nek Nagy Péter, a Magyar Reklámszövetség főtitkára. Mivel Magyarországon még nem volt erre példa, a reklámjog semmiféle útmutatást nem ad az esettel kapcsolatban. Ambrus szerepeltetése ugyan kifogásolható abból a szempontból, hogy - a szakma etikai kódexe szerint - a reklám nem tartalmazhat olyan elemeket és nem kelthet olyan összhatást, amely erőszakos cselekedetet ösztönöz, támogat, vagy igazol.
Ha megjelenik a whiskysreklám, a társadalom megosztottságára számíthatunk - mondta lapunknak dr. Móricz Éva reklámpszichológus. Az ok: rablóról van szó, aki embereket károsított meg, de kétségtelenül vannak egyéni értékei. A szakmára nézve káros, ha egy reklámcég elvállalja ezt a kampányt, bár nehéz az ajánlatot visszautasítani - vélte dr. Móricz Éva.
A szökésben levő whiskys rabló ügyvédje, Magyar György a napokban nyújtotta be bejelentését a Szabadalmi Hivatalba. Ambrus Attila arcképét és becenevét adta egy energiaital augusztusban induló reklámkampányához, a szabadalmaztatással ehhez kíván jogi kereteket teremteni. A bejelentést vizsgálja a szabadalmi hivatal.
Dr. Vékás Gusztáv, a hivatal elnökhelyettese szerint törvényes kizáró ok lehet, ha a szabadalom jogszabályt vagy közerkölcsöt sért.

Vég Olga Noémi

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(1999. július 27.)